+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hristiyan ve Yahudilerin İnkarda Israr Sebebi Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hristiyan ve Yahudilerin İnkarda Israr Sebebi Nedir?

  Reklam

  Hristiyan ve Yahudilerin İnkarda Israr Sebebi Nedir? Mumsema Onların dinindeki normal insanları anlıyorum bir nebze, din üzerine fazla düşünmedikleri için hakikati bulamıyorlar haliyle.Ama o dinlerdeki din adamları nasıl hala inanabiliyorlar? İnsan hayatını bir dine adar da "Benim dinimin son hali olduğu söylenen bir din var, bu nedir ne değildir?" demez mi? Bizim dinimizde bunca menkıbe, evliya, keramet var ve bunlar apaçık deliller İslam'a dair.Bu insanlar neye dayandırıyor dinlerini? Yıllarca dua edip bir karşılık alamayınca, alanı da görmeyince nasıl inanmaya devam eder? Bu konuda hiçbir mantıklı gerekçe bulamıyorum doğrusu.Siz ne dersiniz bu duruma?

 2. İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Cevap: Hristiyan ve Yahudilerin İnkarda Israr Sebebi Nedir?


  Reklam


  Kardeşim, Risale-i Nurda aklıma gelen bazı kısımlar bize yardımcı olabilir:

  Şeytan döndü, dedi:

  "Nasıl kandıramam? Ekser insanlara ve insanın meşhur âkıllerine Kur'ân'ı ve Muhammed'i inkâr ettirdim ve kandırdım."

  Elcevap: Evvelâ: Gayet uzak mesafeden bakılsa, en büyük şey, en küçük birşey gibi görünebilir. Bir yıldız, bir mum kadardır denilebilir.

  Saniyen: Hem tebeî ve sathî bir nazarla bakılsa, gayet muhal birşey mümkün görünebilir.

  Bir zaman bir ihtiyar adam Ramazan hilâlini görmek için semâya bakmış. Gözüne bir beyaz kıl inmiş. O kılı ay zannetmiş, "Ayı gördüm" demiş. İşte, muhaldir ki, hilâl o beyaz kıl olsun. Fakat kasten ve bizzat aya baktığı ve o saçı tebeî ve dolayısıyla ve ikinci derecede göründüğü için, o muhali mümkün telâkki etmiş.

  Salisen: Hem kabul etmemek başkadır, inkâr etmek başkadır.

  Adem-i kabul bir lâkaytlıktır, bir göz kapamaktır ve câhilâne bir hükümsüzlüktür. Bu surette, çok muhal şeyler onun içinde gizlenebilir. Onun aklı onlarla uğraşmaz.

  Amma inkâr ise, o adem-i kabul değil, belki o kabul-ü ademdir, bir hükümdür. Onun aklı hareket etmeye mecburdur.

  O halde, senin gibi bir şeytan, onun aklını elinden alır, sonra inkârı ona yutturur. Hem, ey Şeytan, bâtılı hak ve muhali mümkün gösteren gaflet ve dalâlet ve safsata ve inat ve mağlâta ve mükâbere ve iğfal ve görenek gibi şeytanî desiselerle, çok muhâlâtı intaç eden küfür ve inkârı, o bedbaht, insan suretindeki hayvanlara yutturmuşsun.

  Kardeşim, yukarıdaki yazıdan benim anladığım:Hristiyanlar İslamiyete ve Kur'ana uzaktan bakıyorlar..Halbuki, uzaktan bakınca bir yıldız bir mum gibi görünebilir..İşte hristiyan alemi de Kur'ana uzaktan baktıkları için Kur'anın azametini ve kıymetini ve ehemmiyetini anlamıyorlar.

  Ayrıca, ramazan hilalini arayan ihtiyar bir adamın kirpiğinin kavis almış beyaz kılını ay zannetmesi gibi, hristiyanlar da, hakkı ararken bazen batıl ellerine geliyor..Onlar da sathi ve tebei nazarla baktıkları için hakikat zannedip kafalarına geçiriyorlar..Nasıl ki, o ihtiyar adam biraz daha dikkat etse onun ay değil kıl olduğunu anlayacak..Öyle de, hristiyanlar biraz daha dikkatle gittikleri yolun iç yüzüne baksalar hatalarını anlayacaklar.

  Ayrıca, Şeytan, bâtılı hak ve muhali mümkün gösteren gaflet ve dalâlet ve safsata ve inat ve mağlâta ve mükâbere ve iğfal ve görenek gibi şeytanî desiselerle, çok muhâlâtı netice veren küfür ve inkârı, o bedbaht, insan suretindeki hayvanlara yutturmuş.

 3. faith63
  Üye
  kardeşim bunların çoğu İslam nedir duymamış sonradan müslüman olmuş insanların hikayelerini youtube den izle bilenlerinde nefslerine ağır geliyor

  http://www.youtube.com/watch?v=P912yw0Wc5M
  http://www.youtube.com/watch?v=doL8AtLN9Aw

  izle gerçekten çok güzel
  Allah hepimizden razı olsun inş.

 4. @mir
  âb ü kil
  1- bizim o kadar alimimiz ve cemaatimiz yanlış da bi Müslümanlar mı doğruda? diyorlar

  2-
  İnsan hayatını bir dine adar da "Benim dinimin son hali olduğu söylenen bir din var, bu nedir ne değildir?" demez mi?
  biz felan konuda bir de şöyle şöyle bir görüş var
  delilleri de şu şu ayet ve hadisler diyoruz da
  bizi kim dinliyor?
  o kadar ayet ve hadis vermemize rağmen
  hala hiçbir tarikatçıyı sıkışınca ölü şeyhlerine değil de Allah'a dua etmeye ikna edemedik

  3-
  Bizim dinimizde bunca menkıbe, evliya, keramet var ve bunlar apaçık deliller İslam'a dair.Bu insanlar neye dayandırıyor dinlerini?
  onların menkıbe ilham keşf vb saçmalıkları bizden daha fazla
  buna emin olabilirsin


  4-
  Yıllarca dua edip bir karşılık alamayınca, alanı da görmeyince nasıl inanmaya devam eder?
  dualarına karşılık alamadıklarını nereden biliyorsun?
  belki de bu dünya ile ilgili konularda onların daha çok duası makbul oluyordur
  hatta İslam ülkelerinden maddi yönden üstün olmalarını da bu dualara bağlıyor olabilirler

  ehli tarik de birçok kerametten
  türbelerdeki dualarının kabul olduğundan
  dolayısı ile bunun kendilerinin doğru yolda olduklarının delili olduğundan bahsediyorlar
  ama Allah'ın bir duayı kabul etmesi
  duadan ve dua edenden razı olduğunu göstermez
  işte onlar bunu bilmiyorlar

 5. faith63
  Üye

 6. @mir
  âb ü kil
  Bakara 75
  Şimdi (ey müminler!) onların size inanacaklarını umuyorsunuz? Oysa ki onlardan bir zümre, Allah'ın kelanı işitirler de iyice anladıktan sonra, bile bile onu tahrif ederlerdi.
  BAKARA Suresi 146. Ayet
  Kendilerine kitap verdiklerimiz, bu gerçekleri çocuklarını tanıdıkları gibi tanırlar; ama yine de onlardan bir grup bile bile gerçeği gizler


  • BAKARA Suresi 211. Ayet
   İsrailoğullarına sor, onlara nice apaçık ayetler verdik! Kendisine ALLAH'ın nimeti geldikten sonra onu değiştirenler için ALLAH ağır bir ceza verir.
  • MAİDE Suresi 13. Ayet
   Sözlerini bozdukları için onları lanetledik, kalplerini katılaştırdık. Sözlerin anlamını bağlamından kaydırırlar. Uyarıldıkları şeylerin bir kısmını unuttular. Onların çoğundan sürekli ihanet göreceksin. Onları affet ve aldırma. ALLAH güzel davrananları sever. 7. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Allah cümlenizden razı olsun, anladım işin esasını.

 8. @mir
  âb ü kil
  Amin Allah cümlemizden razı olsun kardeş
  Kur'an'da onların hakkı bile bile inkar ettikleri ile ilgili 20-30 kadar ayet var

  şu da hadisten onların sapıtma sebebi:
  El Hatib’teki hadis: “Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve yazdığınız şey nedir? dedi. Senden işittiğimiz hadisler (sözler) dedik. Hz. Peygamber Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.” (El Hatib, Takyid, sayfa 33)

  “İnsanların yanında beğendikleri bir kitap olduğu İbn-i Mes’ud’a ulaştı. Bunun üzerine onlardan o kitabı getirmelerini ısrarla istedi.Nihayet onu getirdiler de o da onu imha etti. Sonra da şöyle dedi: Sizden önceki kitap ehli ancak alimlerininkitaplarına yönelip Rablerinin kitabını terk ettikleri için helak oldular.”

  bu iki hadisi iyi anla kardeş
  iyi anla ki
  elleriyle yazdıkları kitaplar için
  "bunu ben yazmadım bana yazdırıldı. ben bunun tek harfini bile değiştiremem" diyenler tarafından kandırılmayasın


 9. »чυϞυѕ«
  Emekli
  Onları da suçlamamak lazım,sonuç itibariyle ufak bir empati ile iş çözülünebilir.Bugün "İslamiyet" dinimiz ise başka birisi büyük bir kitleyle yeni bir din çıkardım(Haşa) buna inanın der ise biz onu inanırmıyız ?

 10. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Ben yahudilerin hasetten bizim dinizi seçmediğini biliyorum. Çünkü son peygamberin kendi ırklarından geleceğini bekliyorlardı. Oysa araplardan geldiği için bunu kendilerine yediremediler. Efendiler sözde seçilmiş ırk üstün ırk ya. Tüm peygamberler onlardan gelmeli.oYSA salaklar sapıklıklarından ötürü bir çok peygamberin kendi ırklarından geldiğini anlayamamaktalar. Ya da itiraf edememekteler hasetlerinden Hz isayı çarmıha bile onlar gerdi öldürdüklerini sandılar.


  Hıristiyanlarsa ALLAHIN tövbe haşa oğlu olarak gördükleri Hz isayı bakire anneden doğduğu için özel ve ulaşılmaz sanmaktalar. Elbette hz isa özel bir peygamberdir. Ama onların anladıkları şekilde değil. Sonuçta tüm peygamberler ALLAHUTELAnın kulu ve resulüdürler. Son resul de son din de tek ve tek bize ait.ALLAH ıslah etsin

 11. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Alıntı »чυϞυѕ« Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Onları da suçlamamak lazım,sonuç itibariyle ufak bir empati ile iş çözülünebilir.Bugün "İslamiyet" dinimiz ise başka birisi büyük bir kitleyle yeni bir din çıkardım(Haşa) buna inanın der ise biz onu inanırmıyız ?

  Biz inanmayız çünkü dinimizin son olduğunu biliyoruz. Ama onlar inanmak zorundalar çünkü incilde de tevratta da peygamberimizin geleceği son dini tanıtacağı yazıyordu. Yahudilerde hıristiyanlarda bunu iyi biliyorlardı

 12. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Reklam


  Desenize bir inat uğruna ebedi hayatlarını ateşe atmışlar bu Yahudiler..Allah (c.c) hidayete erdirsin.

+ Yorum Gönder