+ Yorum Gönder
15. Sayfa BirinciBirinci ... 1214151618 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evrim ve Din Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mümini78
  Devamlı Üye
  Reklam

  Reklam  kompleks sen giyim kuşam belirttiğin için ben de o kısmı örnekledim. Ancak pek çok şeyde müslümanın modern olması mümkün ya da söz konusu değildir. Sadece tıb , hastalık ve zaruri durumlarda modern olabilir. Normal şartlarda müslümanın modern olması yani içinde bulunan çağa göre yaşaması doğru değildir.

  Örnek: Deniz nimettir. Bu nimetten herkes istifade edebilir. Ama çağımızın modern anlayışı ile kadın erkek aynı yerde denize girmesi doğru değildir fakat moderndir.

  örnek: Düğünlerden o güzel beyaz gelinliği giymet herkesin önünde dans etmek gerçekten çağımıza uygun modern bir davranıştır ama bu islamiyete uygun değildir. İslamiyete uygun olması gelinin haram yerlerinin gözükmemesi gerekir. vb vs

  Örnek: İddea oynamak gayet modern bir davranıştır hatta bu kumar yerine bile geçmek hukuk kurallarına göre Ancak dinimizde bu haramdır.

 2. kompleks
  Emekli

  Reklam


  Hz. Ali’nin dediği gibi ‘Çocukları gelecek zamana göre yetiştirin’ bulunduğumuz çağa göre değil gelecek zamana göre yetiştirin buyuruyor.

  yazdıkların kime göre modern? Bana göre modernlik değil onlar, tamamen özentilik.


 3. fanihayat
  Emekli
  Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir. (Ali İmran Suresi, 34)

 4. kompleks
  Emekli
  @fanihayat ne demek? Bütün türler yazdığın gibidir, evrime göre de.

 5. fanihayat
  Emekli
  Ayeti anlamıyorsan tefsire bak !

 6. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı kompleks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @Kırlangıçyazmışsın ama fark etmeden yanlış yazmışsın. İnsanlığın macerası daha önce başladı. "Yaradılışçı evrimci kesim Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın cennete sadece ruh olarak bulunduğunu ..." şu yazdığını ilk defa duydum kanıt gösterir misin?
  Arkadaş bu doğrudur....Hz ADEM a.s hayatı okudunuz mu bunu öğrenirsiniz...

 7. kompleks
  Emekli
  @fannihayat Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın cennete sadece ruh olarak bulunduğunu
  böyle saçmalığa insanlar nasıl inanıyor anlamıyorum

  Bu ne o zaman

  Andolsun, insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık (Hicr Suresi, 26)
  kafam karıştı.

 8. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı kompleks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kafam karıştı.
  Arkadaş boşver bu arkadaşın sözlerini sana tavsiyem insanın yaradılışı ve dünyaya ne amaçla gönderildiğini okudunuz mu bütün sorularınız çözülür?

 9. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  @ömerhattab evet doğrudur ama onlar daha önce maymundan evrilmiş bir insan vücuduna girdiğini iddia ediyorlar.

  @kompleks Istersen git internetten bir araştır kardeş yaratılışçı evrimin temeli budur. Savunan ben değilim sensin nasıl bilmiyorsun şaşırdım.

 10. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ve flood için özür dilerim ama sonradan gördüm, kompleks kardeş ben o sözlerimle sana bir şey ima etmedim kırılmana meydan verdiysem kusura bakma, ben orada yaratılışçı evrimi ortaya alanlara taş attım. Kalpleri Keşfi meselesine gelince, işten İmam-ı Gazali Hazretleri gelmiş geçmiş en büyük İslam alimlerinden biridir, kitabına aldıysa bir hikmeti vardır. Gerçi benim elimdeki baskı eski olduğu için yanlışlık yapılmış imla değişince konunun evrim olmadığını anladım.

 11. kompleks
  Emekli
  @kırlangıç

  Bende yaratılış evrimisiyim, size daha önce yazmıştım bilim adamlarını. Gazalide insan, o da hata yapabilir ki sizin dediğiniz söz 3000 yıllık bir söz, günümüze daha peygamber efendimiz hadisleri bile tam doğru gelmiyor.

  Sizin dediğiniz Adem ile Hava'nın ruhu hakkında bilim birşey demez, o yüzden deyinmedim. Görüş ayrılıkları da var, doğrusunu Allah bilir.

  Sze daha önce söyledim mi bilmiyorum ama diğer yaratılışçı-evrimcilerle beni karıştırmayın ve karşılaştırmayın çünkü bu benim kalbimi kırar, bu kadar yazdıklarımı da geçersiz sayar.

  ÖZET: Ben bir yaratılışçı, evrimci, yaratılış evrimcisi,materyalist, materyalist evrimci ve ateist değilim. Benim düşüncem hepsinden daha farklı doğrular üzerinde. Benim düşüncem ilk üçünün arasında. Çünkü yanılma payları var. Allah'ın kitaplarının ve peygamberlerinin dışında tam hatasız birşey var mı? Varsa paylaşın, öğrenelim.

 12. Şema
  el-âsa limen âsa

  Reklam


  kırlangıç ve ömer hattap arka arkaya mesaj yazmaktan dolayı birer hafta ceza aldınız.
  Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım!

+ Yorum Gönder
15. Sayfa BirinciBirinci ... 1214151618 ... SonuncuSonuncu