+ Yorum Gönder
14. Sayfa BirinciBirinci ... 1113141517 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evrim ve Din Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fanihayat
  Emekli
  Reklam

  Reklam  çelebiler Kardeş,

  Senin verdiğin ayet evren var edildikten sonra genişletildiği bildirilmektedir. Bunu sonradan 20.yüzyılında Edwin Hubble keşfetti.

  Büyük patlama ile yakinen ilgili ayet

  O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

  .... göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık... Allahu alem

 2. Kırlangıç.
  Devamlı Üye

  Reklam


  @fanihayat. Bence de çok saçma ama işte maksatları mantıklı olmak değil maksat İslam'ı kendilerince ılımlı bir hale sokup modern gözükmek o yüzden böyle bir senaryo atıyorlar ortaya.

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  büyük patlama yaratılış inancına yakın gözükür,ters bir tarafı var mıdır islama bilemiyorum şu an,en doğrusunu Allah bilir.

 4. fanihayat
  Emekli
  Öyle sapık bir inanç üzere olanlar bilsin ki,

  O'nun (Allah'ın) arşı su üzerinde iken amel bakımından hanginizin daha iyi olduğunu denemek için gökleri ve yeri altı günde yaratan O'dur. Andolsun onlara: "Gerçekten siz, ölümden sonra yine diriltileceksiniz" dersen, inkar edenler mutlaka: "Bu, açıkça bir büyüden başkası değildir" derler. (Hud Suresi, 7)

  Onlar, hidayete karşılık sapıklığı, bağışlanmaya karşılık azabı satın almışlardır. Ateşe karşı ne kadar dayanıklıdırlar! (Bakara Suresi, 175)

 5. çelebiler
  Emekli
  Rabbimizin ayetlerinde bildirdiği "yer ve göğü ayırma" hadisesi Kuran'da patlama olarak bildirilmemektedir.Bir patlama olduğu evrenin genişlemesine binaen geliştirilmiş bir fikirdir.Bu da Kuran'a aykırı gözükmüyor.

  Fakat benim söylemek istediğim şudur.Bu konuya yazdığım bir önceki iletimde Kuran'ın bir bilim kitabı olmadığını söylemiştim.Rabbimiz bu örnekleri bizlere yüceliğini anlatmak için bildiriyor esas gaye budur.

  Bilim bugün bu evrenin oluşuna patlama diyor fakat yarın gelişen bilim sayesinde bunun patlama değilde başka birşey olduğunu da söyleyebilir değil mi?Onun için bugün doğru gibi gözükse de bizlerin bu evrenin ilk yaratılma hadisesine kesin bir gözle patlama dememiz pek doğru değildir.Çünkü Rabbimiz bunu tarif ederken bir patlamadan bahsetmiyor.

  Bugün bunu kesin kabul edersek,yarın da bilim adamları "ya bu patlama değil de başka birşeydmiş" derse Kuran yanılmış mı olacak.Bu açmaza girmemek için bence bu big bang teorisi doğru gibi gözükse de Rabbimiz ayetlerde bir patlamadan bahsetmediği için temkinli yaklaşmalıdır.

 6. fanihayat
  Emekli
  çelebiler Kardeş,

  Evet, doğru söylüyorsun ayetlerde Allahu teala "Gökler ve yer başlıngıçta bitişikken biz (ben*) onlara ayırdım" buyuruyor. Buna direkt olarak mahiyetini bilmeden patlama diyemeyiz sana katılıyorum.

  Bu ayeti göstermemin nedeni kendi görüşümden değil, araştırmacı müslüman bilim adamlarından öğrendim.

  Bu ayetin tefsirine bakarsak daha fazla bilgi edinmiş oluruz.

  *Burada (ben) kelimesini tırnak içine aldım, çünkü Allahu teala ayetlerde ben ve biz tabirini veriyor bunu bazılarının yanlış anlamaması için yaptım. Biz demekle Allahu teala kendi zatını ve kudretini ifade ediyor.

  Örneğin

  Biz onu hem bir öğüt ve hatırlatma (konusu), hem ihtiyacı olanlara bir meta kıldık. (Vakıa Suresi, 73)

 7. çelebiler
  Emekli
  Sağolasın Kardeşim

  Bu tip bilimsel çalışmaların sonucunda hep deriz ya "aslında bu Kuran'da vardı" diye var olması doğrudur ancak biz bilimin ulaşabildiğimiz yerinden söyleriz bunu.Halbuki Rabbimizin ilmi ve yaratması sonsuzdur.İstediği şekilde yaratabilir.Bugün bildiğimizin,yarın yanlış olduğunu öğrendiğimizde biride bize "hani Kuran'da vardı" da diyebilir.Onun için temkinli yaklaşmak lazım demiştim.

  Bir de aslında Kuran'a olan bakış açımızda da bir yanlışlık var gibi geliyor bana.Bu big bang de olduğu gibi.Birşey ortaya çıkıyor bilimsel yada başka birşey,birileri de bize bak Kuran'da var diyor bizde hemen kabulleniyoruz.Ayetleri incelediğimizde aslında olmadığını görüyoruz.

  Sanıyorum biraz daha çevremize ve Kuran'a inceleme gözüyle,akademik bir bakış açısıyla bakmalıyız.Kimselerin etkisiyle değilde Kuran'ın etkisiyle bakmalı,görmeli ve tefekkür etmeliyiz.Ne dersiniz?

 8. kompleks
  Emekli
  @Kırlangıç

  "İmam-ı Gazali Hazretleri'nin Kalplerin Keşfi isimli kitabında geçiyordu, Cenab-ı Hakk "Benim mahlukatım arasında hiçbir nesep bağı yoktur" buyuruyorBen burada evrim ve ortak kökenin bizzat Rabbimizin dilinden çürütüldüğünü görüyorumKi İmam-ı Gazali en kıymetli İslam alimlerinden biridir, kitabında yazanların doğruluğuna eminim "

  yazmışsın şimdi ben senin dediğin gibi bir ayet bulamadım, Kuran da ki yerini söylersen sevinirim.


  İslam'da Evrimci Yaratılış Teorisi (prof. dr. mehmet bayraktar) okursan sevinirim. " Nitekim Mehmet Bayrakdar’ın bu çalışmasından, Nazzâm, Câhız, Ihvânu’s-Safâ, İbn Miskeveyh, Bîrûnî, İbnu’l-Heysem, İbn Tufeyl, Hâzinî, İbn Haldûn, Kazvînî ve Kınalızâde Ali Efendi gibi müslüman bilginlerin bu konuyu enine boyuna araştırdıklarını öğreniyoruz."

  "@fanihayat Yaradılışçı evrimci kesim Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın cennete sadece ruh olarak bulunduğunu, sonra homo sapiens diye adlandırdıkları evrimin son halkası haline getirilmiş insanın bedenine ruhlarının girdiğini ve böylece insanlığın macerasının başladığını savunuyorAma tabi bu evrim-İslam sentezi senaryo bana oldukça garip geliyor "

  yazmışsın ama fark etmeden yanlış yazmışsın. İnsanlığın macerası daha önce başladı. "Yaradılışçı evrimci kesim Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın cennete sadece ruh olarak bulunduğunu ..." şu yazdığını ilk defa duydum kanıt gösterir misin?

 9. kompleks
  Emekli
  @kırlangıç
  @fanihayat Bence de çok saçma ama işte maksatları mantıklı olmak değil maksat İslam'ı kendilerince ılımlı bir hale sokup modern gözükmek o yüzden böyle bir senaryo atıyorlar ortaya
  Bana ima ettiysen şunları sana yazacak birşeyim yok, bir milyon kere yazdım artık yazdıklarımı bir daha yazmıyacam. Sadece teşekkür ederim.

  @fannihayat kardeş eski mesajlarımda yazıyor ayrıntılı yazmıştım.

 10. kompleks
  Emekli
  flood için çok ama çok özür dilerim

  Bu arada Müslümanların çağa ayak uydurmalı ve modern olmaları lazım. Rivayetlere göre İmam-ı Azam çağında en iyi giyinen insanlardanmış.

  Hz. Davud M.Ö. 1000-962 yıllarında yaşamıştır, günümüz de bazı hadisler bile uydurma olurken; diğer din kitapları tahrip edilmişken 2974 yılı geçen bir ayet ne kadar değişmemiş olarak günümüze kavuşur ya da İmam-ı Gazaliye kavulur onu da Allah bilir.

 11. mümini78
  Devamlı Üye
  kompleks MODERNLİK GÖRECELİ KAVRAMLARDANDIR.

  Sünnet üzerine bağdaş kurupp oturarak yemek yemek çok güzeldir. Ama bunu çağa uyarlarsan modern sayılmaz gerçekten de oturarak yemek yemek ve aynı tabaktan yemek yemek modern adı üstünde bu günkü çağın alışkanlığı değildir. Ama bizim sünnetimizdir.

  Sonuç: İslamiyetteki davranışları, modern kavramlarını ölçüt alarak süzgeçten geçirmen karşılaştırma yapmam doğru değildir.

  Çünkü kelime itibari ile modernlik çağ ile alakalı iken islami davranışlar (sünnetlerimiz vb vs) her asır aynı kalan davranışlarıdır.

  Peygamberimizin sünneti üzerine suyu oturarak ve üç yudumda içmek hem sevap hem de sağlıklıdır. Ama bunu günümüz toplumların içinde yapmak modern yani çağa uygun karşılanmaz.

 12. kompleks
  Emekli

  Reklam


  @mümini78 ben kast ettiğim modernleşmeden kastım yazdığın şeyler değil. Sünnetler vb.. onlara lafım yok.

+ Yorum Gönder
14. Sayfa BirinciBirinci ... 1113141517 ... SonuncuSonuncu