+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öğrenciyim, fitre vermem gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kompleks
  Emekli
  Reklam

  Öğrenciyim, fitre vermem gerekir mi?

  Reklam
 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: öğrenciyim, fitre vermem gerekir mi?


  Reklam


  verme gücünüz yoksa Anneniz veya babanız sizin yerinize verebilir.ancak biriktirdiğiniz pc parası var demişsiniz oradan verirsiniz pc almayı geciktirin.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  fitre 8.50 tl dir hiç kimseye dokunmaz.
  elbette fitrenizi veriniz.

 4. kompleks
  Emekli
  8,5 * 300 = 255 lira verilmesi gerekiyor değil mi?

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Fitre kişi başı sadece SEKİZ BUÇUK TÜRK LİRASIDIR.

  SADAKA-İ FITIR
  Halk arasında fitre de denilen sadaka-i fıtır, sadaka kelimesi ile iftar etme, Ramazan Bayramı, yaratılış anlamına gelen fıtır kelimesinin bileşiminden meydana gelmiştir. Sadaka-i fıtır, dinen zengin olarak Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.
  Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisâp miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bunda, zekatta olduğu gibi, malın nâmî olması ve üzerinden bir yıl geçmesi gibi bir şart söz konusu değildir. Dinen zengin olan çocuk ve delinin malından velî veya vasîsinin vermesi gerekir. Bu sadakanın vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha iyidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir.
  Sadaka-i fıtır, Hz. Peygamber devrinde 1 sa' (2917 gr.) buğday, arpa, kuru üzüm ya da hurma olarak verilmekteydi. Bunlar o dönemde, toplumun temel tüketim maddeleri olup, miktarlar arasında da denklik bulunmaktaydı. Diğer taraftan fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesidir. Bu sebeplerle, günümüzde sadaka-i fıtırın sayılan bu maddelerden ve belirtilen ölçülere göre verilmesi, sadakanın gayesini gerçekleştireceği söylenemez. Bu nedenle, günümüzde sadaka-i fıtrın belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması gerekir.
  Dinen zengin sayılanlara, usul (anne, baba, dedeler ve nineler), furua (oğul, kız ve torunlar) ve bakmakla yükümlü olduğu kimselere sadaka-i fıtır verilmez. Bir kimse, fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtabilir.


 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı kompleks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  8,5 * 300 = 255 lira verilmesi gerekiyor değil mi?

  ordaki çarpı 300 ne için yazdın merak ettim

 7. kompleks
  Emekli
  ordaki çarpı 300 ne için yazdın merak ettim
  yanlış yazmışım, 30 olacaktı

+ Yorum Gönder