+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda okunacak sureler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kaos-duzen
  Üye
  Reklam

  Namazda okunacak sureler

  Reklam

  Namazda okunacak sureler Mumsema Peygamber efendimizin(s.a.v) namazlarda özellikle tercih ettiği sureler var mıydı?Hangi namazda hangi sureleri sırasıyla okurdu?Eğer varsa surelerle birlikte yayınlayan arkadaş olursa minnettar olurum.

 2. kaos-duzen
  Üye

  Cevap: Namazda okunacak sureler


  Reklam


  Bir bilen yok mu?

 3. mümini78
  Devamlı Üye
  Hangi süreleri özellikle tercih ettiğini bilmiyorum. Özellikkle bir süre tercih i var mıydı onu da bilmiyorum. Ancak benim kendi tercihim şudur. En iyi okuyabildiğim (TECVİD kurallarını yerine getirebildiğim) süre-süreleri okumak. Siz de böyle yapabilirsiniz. Hem inaşallah ömür devam ediyor ve günde 5 vakit namaz var nafiler de olmak üzere baya namaz kılma ihtimalimiz var her birinde kuran dan değişik süreler okursak ( zammı süre olarak) Muhakkah peygamberimizin okuduğu süreleri de okumuş oluruz. Allahım ibadetlerimizi kabul eylesin.

 4. kaos-duzen
  Üye
  eyvallah kardeş

 5. imam
  Üye
  Peygamberimiz sav bütün Kuranı okurdu.
  Yani ayetler arası süreler arası tercih olmaz.
  sadece uzunluk ve kısalık açısından dikkat edilmelidir. (kıldıran için)
  not= forum kurallarını okuyup uyalım. foruma 50 mesaj yazan artık siteyi tanıyor ve kurallara uması gerekiyor.
  arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.(flood)
  ZAMM-I SÛRE
  Sûre bitiştirmek anlamına gelen zamm-ı sûre, dinî bir kavram olarak zammu sûre, namazda ayakta iken, Fâtiha sûresinden sonra bir sûre veya üç âyet ya da bir kısa sûre, uzun bir âyet okumak demektir. Hanefî mezhebine göre farz namazların ilk iki rekatinde, diğer namazların her rekatinde Fâtiha sûresinden sonra bir sûre veya en az üç âyet okumak vaciptir. Kasıtlı olarak terk edilmesi halinde namazın tekrar kılınması vaciptir. Ancak unutarak veya yanılıp da terk edilirse, sehiv secdesi yapılması gerekir. Namazın yeniden kılınmasına gerek yoktur. Cemaatle kılınan namazlarda imamın kıraati, kendisine uyanların kıraatinin de yerine geçtiğinden, cemaat Fâtiha ve zamm-ı sûreyi okumaz. İmam açıktan okuyorsa susarak onu dinler; içinden okuyorsa bir şey okumadan bekler.


 6. HAMMADUN
  Emekli
  Elhamdulillah, Allah-u Taala Sizden Razı Olsun İMAM Kardeşim.....

  Hanefî mezhebine göre farz namazların ilk iki rekatinde, diğer namazların her rekatinde Fâtiha sûresinden sonra bir sûre veya en az üç âyet okumak vaciptir.
  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  benim merak ettiğim 3 kısa ayet herhangi 3 ayet olabilir mi.üçüde tek kelime olsa bile.uzun ayet ise en az kaç kelime olmalı??

+ Yorum Gönder