+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Güsulum geçerli olurmu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. djcix
  Emekli
  Reklam

  Güsulum geçerli olurmu ?

  Reklam

  Güsulum geçerli olurmu ? Mumsema Selamun aleykum güsul abdesti alıyordum belden aşşağı kısmına geldim annem çok durdum diye şofbeni kapatmış su soğudu mecbur soğuk suyla devam ettim güsulum geçerlimidir ?

 2. Berşan
  Üye

  Cevap: Güsulum geçerli olurmu ?


  Reklam 3. @mir
  âb ü kil
  kardeş bir yerde soğuk suyla alınan gusül geçersizdir diye bir şey okumadığınızdan eminim
  nerden aklınıza geliyor ki böyle şeyler

  suyun sıcaklığı önemli değil
  guslünüz geçerlidir

 4. djcix
  Emekli
  Kardeşim ben çok vesveseli bir insanım kurtulmaya çalışıyorum kusura bakmayın ALLAH razı olsun.

 5. @mir
  âb ü kil
  Allah yardımcımız olsun kardeş
  ne kusuru
  Allah cümlemizden razı olsun

  ama sizin bu vesvese sandığınız şeyler azıcık bir bilgi ile ortadan kaybolacak şeylerdir

  mesela guslün temiz olması haricinde suyla ilgili tek farzı tende kuru yer kalmamasıdır
  burda suyun sıcaklığından bahsedilmediğine göre
  bu dinen hiç önemli değil demektir

  vesvese apayrı birşey

 6. djcix
  Emekli
  Hergün uykudan kalktığımda güsul alma hissi oluyor mutsuz oluyorum sanki cünübüm diye iftardan sonra teraviye gidiyorum namazdada rahat bırakmıyor beni

 7. @mir
  âb ü kil
  hah işte vesvese bu
  ama bu düşüncelerinizin sebebi suyun sıcaklığı soğukluğu vb şeylerse
  bunları azıcık ilim tedrisatı ile atlatabilirsiniz

 8. djcix
  Emekli
  İlim tedrisatı derken anlamını bilmiyorum ?

 9. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Soğuk su veya sıcak su ile gusül etmek aynıdır önemli olan guslün farzlarına riayet etmek ve bedeni kuru bir yer bırakmayacak şekilde yıkamak lazım.

  Vesveseye gelince her zaman yıkanacaksın diye bir zorunluluk yok. Örneğin gece bir rüya görüp de fakat ihtilam olmasan yine yıkanmaya gerek yoktur, çünkü bir sıvı gelmemiştir.

  Bir de vesveseden dolayı defalarca haddinden uzun yıkananlar var abdesti de aynı şekilde örneğin azalarını yıkadı mı yıkamadı mı diye gereksiz yerde defalarca yıkayanlar var halbuki bir niyet ve farzlara riayet yeter.

  İlim olarak İslam fıkıhını öğrenmek gerekli örneğin merhum Ömer nasuhi Bilmen'nin kitaplarını okumak fayda verir.

 10. @mir
  âb ü kil
  İlim tedrisatı derken anlamını bilmiyorum ?
  bir ilmihal kitabı alıp okuman lazım demek istedim
  ilmihal okursan nelerin abdesti guslü namazı bozduğunu
  nelerin bozmadığını öğrenirsin
  böylece vesvesen kalmaz

  ama aslolarak imanı bozan ve güçlendiren şeyleri öğrenmelisin
  bunun için de akaid kitapları okumalısın

  gusülsüz ölen biri cennete gidebilir
  ama imansız ölen gidemez -çocuklar felan hariç olabilir-

 11. mümini78
  Devamlı Üye
  selamün aleyküm , sayın djcix adlı üye sizin için burada bir yazımı paylaştım onu okumanız yararınıza olur .Ancak vesvese yapan bir kişi olarak sizin gibi vesvese ya da şühpe ya da kuruntu yapan birine ilk defa rasg geliyorum. Acaba yaşınız kaçtır desem cevabınız 12-18 arası bir şey diyecek olabilirmisiniz. İnsan azalarını yıkama sayısını şaşırabilir acaba yıkandımı diye vesvesde de edip sürekli de yıkayabilir.

  Vesvesenin TEMEL NEDENLERİ bana göre sıralarsak,

  1. BİLGİ EKSİKLİĞİ ( KİŞİ O KONUDAKİ BİLGİDEN MAHRUMDUR.örnek: namaz abdestinde ağzı yıkmak sünnetir farz değil, ağzını üç kez yıkayan biri ağzım yıkandımı diye vesvese ediyorsa şunu bilsin ki zaten ağzını namaz abdestinde yıkamak farz değildir ki sen 3 defa yıkayarak sünneti de yerine getirmişsin gerçekte ağzın yıkanmamış olsa bile bunun bir önemi yoktur yani abdestin sahih olur.

  2- Konu hakkında Bilgisi vardır ancak kalbi tatmin olamaz. ( Bu tür vesvese ya yakanmıştım ben. Boy abdesti alır acaba yıkanmadık bir yerim kaldımı diye kuruntu ederdim. Bu konuda bilgim de vardı. Kişi boy abdesti alır ve sonra yıkanmadık bir yeri kalırsa ve aklına gelirse o yeri yıkamakla gusülü sahih olur. Kişi boy abdesti alır ve gerçekten bedeninde yıkanmadık bir yer kalırsa bu yer iğne ucu kadar bir yer de olsa ve yahut burnunu bile yıkamayı unutsa ve bunu bilmese ( unuttuğunu bilmese) yine gusülü sahih olur. Acaba yıkadım mı yıkamadım mı diye tereddüt etse ve bu hal başına çokca geliyorsa o yerini yıkamasına gerk kalmaz yine gusülü sahil olur. Ben bu bilgilerie sahip olmama rağmen kalbim yinede tatmin olmuyor tekrarlar yapıyordum. çözümünü burada yer alan diğer yazımda verdim istersen bir oku.

  3- ise kişi bilgisi vardır kalbi de tatmin olur ama bunu artık takıntı haline getirmiştir. Bunun tıbta ki ismi de şudur.Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Hastalığı) Bu konu hakkında da muhakkak doktora gidilmesini tavsiye ederim.

  4.Kişi mükemmelliyetçidir. her şeyim eskiksiz ve kusursuz olsun ister . Yine buna ait çözümü diğer yazımda belirttim.


  Görülüyorki sizin ki bu dört sınıflandırmama da girmiyor. İnsan vesvese eder de acaba güldüm gusülüm oldumu ya da su sıcaktı sonra soğuktu acaba bu gusüle mani oldu mu diye şüpheleniyor ise bu gerçekten çok değişik bir durum. Çünkü ortada ne sorun var ne de sıkıntı bu durumu artık ben yeni bir başlıkla belirtmek istiyorum

  5-kişi herşey yolunda iken illa bir şeyleri kafasına takmak ve o iş ile ilgili kuşku duymak ister ve bunda da vazgeçemez Bunun için de doktora gidilmesi gerekir.

  sormak istediğiniz bir şey var sorabilir bundan çekiniyor iseniz ,özel mesaj atabillirsiniz. Allahım hepimizi bağışlasın.

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  @mir kardeşimizin dediği gibi, suyun derecesi önemli değildir. Hülasa su olması yeterlidir. Suyun vasıflarının tutması önemlidir.

  Bunun dışında buzullardasınız ve su bulmak veya karları su haline çevirmek için elinizde yeterli materyaliniz de yok üstelik.... O kar yenmeye müsait bir temizlikte ise eğer, o karla vücudunuzu ovarak tek bir kuru yer kalmaksınız abdestinizi alabilirsiniz. O kar sıfırın altında bir derecede iken, vücudunuzu ovduğunuzda, eriyip su halinde vücudunuzdan akacaktır. Ne kadar soğuk olursa olsun, karda vücutta ovulduğunda su hükmündedir ve gusledebilirsiniz. Ancak o durumda iken vesveselerle guslü abartmanız sağlığınıza muhalif olacağından, burada vesveseye kapılmamanız en doğru olandır.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu