+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ne biçim müslümansınız? 5 madde ile ahir zaman Müslümanlığı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kalpsizisi
  Üye
  Reklam

  Cevap: Ne biçim müslümansınız? 5 madde ile ahir zaman Müslümanlığı

  Reklam  Cevap: Ne biçim müslümansınız? 5 madde ile ahir zaman Müslümanlığı isimli konu Mumsema.com Cevap: Ne biçim müslümansınız? 5 madde ile ahir zaman Müslümanlığı
  gizli şirkmi

  arkadaşım tefekkür yaptınmı hiç namazlarından sonra bir kenara çekilip sen?

  TEFEKKÜR : insana mahsus bir özelliktir. İnsan, tefekkür sayesinde diğer varlıklardan ayrılır ve üstün olur. Tefekkür ancak kalpte tasavvuru mümkün olan şeyler hakkında yapılabilir. Onun için, Allah'ın yarattığı varlıklar hakkında tefekkür mümkündür. Fakat Allah'ın zatı hakkındaki tefekkür mümkün değildir. Çünkü Allah hiç bir şekilde suret olarak vasıflandırılamaz ve şekil olarak hayal edilemez (el-İsfahânî, el-Müfredât, İstanbul 1986, 578).
  @mir iyi oku şirkle alakamız yok bizleri küçümseyip imanımızı yargılama.!
  ben köşeme çekilir namazların sonunda tefekkür yaparım YARABBİ SANA ŞÜKÜR YA GÖZÜM OLMASAYDI SADECE GÜNDÜZ OLSAYDI OKSİJEN OLMASAYDI SU OLMASAYDI GÖZÜMBAŞKA BİYERİMDE OLSAYDI VEYA AYAĞIMIN BİRİ OLMASAYDI YARABBİ SANA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ YERLİ YERİNDE YARATMIŞSIN HERŞEYİ

  bu şekilde tefekkür yapmak ŞİRKMİ ???? sorarım sana
  ARAKANDA YAKILAN MÜSLÜMANLARIN ARASINDA SEN OLSAYDIN VEYA BİR YAKININI ORDA YANARKEN GÖZÜNLE GÖRSEYDİN ALLAH KORUSUN KİMSEYE GÖSTERMESİN İNŞALLAH ŞİMDİ BU ŞİRKMİ ŞÜKÜRMÜ?


  Hz. Muhammed (s.a.s)'e en çok etki eden ayetlerden biri, tefekkürle ilgilidir. İki kişi Hz. Âîşe (r.a)'ı ziyaret etmişler. Onlardan biri, "Hz. Muhammed (s.a.s)'de gördüğünüz etkileyici bir şeyi bize anlatır mısınız?" deyince, Hz. Âîşe (r.an) şöyle demiştir:

  "Resulullah (s.a.s) bir gece kalktı, abdest alıp namaz kıldı. Namazda çok ağladı. Gözlerinden akan yaşlar sakallarını ve secde esnasında yerleri ıslattı. Sabah ezanı için gelen Hz. Bilâl (r.a):

  "Ya Resulullah (s.a.s)! Geçmiş ve gelecek bütün günahlarınız affedildiği halde, sizi ağlatan nedir?" deyince, o: "Bu gece Yüce Allah bir ayet indirdi. Beni bu ayet ağlatmaktadır" dedi ve ayeti okudu:

  "Göklerin ve yerin yaratılışında, gecenin ve gündüzün gidip gelişinde elbette aklıselim sahipleri için ibret verici deliller vardır” (Âl-i İmrân, 3/190).

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Ne biçim müslümansınız? 5 madde ile ahir zaman Müslümanlığı


  Reklam


  bence yukarda verdiğim hadisi tefekkür etmelisin

 3. kalpsizisi
  Üye
  edep yahu ! ben şükür anlamında dedim sen şirk dedin. ben her kavramda görüş ayrılıkları olabileceğini söledim normaldir dedim örnekler verdim herkes içinden geleni yazmış bende yazdım

  yok ben hadisi tefekkür etmiyeyim yediğime içtiğime özgür gezdiğime şükür edeyim sakat ve hasta olmadığıma şükür edeyim

  tealanın kusursuz dünyasına tefekkür edeyim

  ama değişik şekilde karşıma çıkmış bir hadise tefekkür etmiyeyim
  anlatmak istediğim başka karşıma gelen hadis bambaşka şirk subhanallah. nelere kalmışız.

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Tefekkür elbette ki önemlidir !

  Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki "Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek Yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Ali İmran Suresi, 191)

  Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

  İlk vahiy Resulullah S.A.V tefekkür halinde iken zuhur etmiştir. Tefekkürde Allah'ın zatı hakkında değil, sıfatları ve yarattıkları hakkında düşünmek lazım.

  Sadece namazdan sonra değil, insan her zaman tefekkür edebilir örneğin bir geziye çıktığı zaman dağa, taşa, denize, göklere baktığı zaman Allah'ın ayetlerini düşünebilir ve görebilir.

  Mesela koskoca dağlar nasıl ayakta durmaktadır ? Rabbimiz cevap veriyor !

  Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? (Nebe' Suresi, 6)
  Dağları da birer kazık? (Nebe' Suresi, 7)

  Kazık hükmünde olan dağların yüksekliğinden fazlası yerin dibine kat kat inmektedir.

  Taşlara bakdığımız da örneğin

  Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan gafil (habersiz) değildir. (Bakara Suresi, 74)

  Denize bakdığımız zaman örneğin

  Denizde yüksek dağlar gibi seyreden gemiler O'nun ayetlerindendir. (Şura Suresi, 32)

  İki denizi (birbirine) salıp katan O'dur; bu, tatlı, susuzluğu giderici, bu da tuzlu ve acıdır. İkisinin arasında (birbirlerine karışmalarını önleyen) bir engel (berzah) ve aşılmayan bir sınır koymuştur. (Furkan Suresi, 53)


  Göklere bakdığımızda örneğin

  Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur. Sonra göğe yönelip (istiva edip) de onları yedi gök olarak düzenleyen O'dur. Ve O, herşeyi bilendir. (Bakara Suresi, 29)

 5. Galus
  Devamlı Üye
  sevgili nuriisık kardeşim anladığım kadarıyla hayli kızmış ve bu durumlara üzülmüşsünüz ancak keşke isim ve cemaat vermeden derdinizi anlatsaydınız ,evet birçok kardeşin içinden geçenleri saymışsınız sanırım ,ama şuna inan dot bulmak isteyen buluyor evet bazen seni menfaat olmadan saymayanlar var ancak bunlar olacak sen yoluna ve çizdiğin çizgi üzre devam edeceksin,seni yıldırmaya çalışanlar olabilir ama sen adırma...

  dostmu arıyorsun beni dost olarak kabul görürsen sevinirim. ve biliyorumki mumsema forumumuzda çok güzel dot edineceksindir görünmeselerde...selametle kal.


 6. eren123801
  Üye
  kardeş birazda hayata pozitif bakmak gerek çünki biz bununla imtihan oluyoruz çevremizdekiler öyle davranacak ki biz onlara sabr edip sevap kazanacaz. öyleki seninde onlardan kalır yanın yok bana göre,birkaç kişi yüzünden koskoca bir cemaati kötülemişsin.mesela hacı bayram veli hz. kendisine tabi olan akşemsettin hz.ne ilk gün hoş gedin bile dememiştir sadece o değil dergahtaki hiç kimse, yemek bile vermemişler hatta kalan yemeği köpeklere dökmüşler en sonunda akşemsettin hz dayanamamış köpeklerin yemeğini yemek için eğilmiş ki hacı bayram veli çağırmış gel benim tasımdan ye.eğer oda senin gibi kızsa sizin gibi müslüman olurmu ya dese, o büyük tıb alimi, mikrobun bakterinin kaşifi , istanbulun fethinin en önemli adamı akşemseddin olmayacaktı. müslümanlık başkalarını suçlamakla değil tevazuyla hoşgörüyle olur.. çünkü benim gözümde, bir insanın gönlünü yıkmak kabe-i muazzamayı 7 kere yıkmak gibidir. Allaha emanet olun

 7. gsgsgs
  Üye
  @kalpsizisi
  Arap alfabesinin Osmanlı Devleti'nin alfabesi olması dilinin arapça oluğu anlamına gelmez.Ben arap alfabesini biliyorum.Kur'an'ı arap harflerine göre de hızlı olmasa da okuyabilirim fakat anlamıyorum.Osmanlı Devleti'nde dil Arapça değildi Osmanlıca idi.Devrimle arap harflerini kaldırıp latin alfabesini getirildi.Arapça kaldırılıp Latince getirilmedi.Sadece insanların daha kolay öğrenebilecekleri alfabe getirildi.İnsanlar zaten arap alfabesi ile bile olsa o zamanda Kur'an'ı anlamıyorlardı.Osmanlıca bilen biri Kur'an'ı anlayabilirmi?

 8. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Sizi incitmek amacıyla söylemiyorum ama malum zihniyetin en büyük palavralarından biri de latin alfabesiyle okumanın kolaylaşmasıdır.Oradaki amaç alimlerin eserlerinin büyük kısmının yeni yazıya çevirilmemesi, yeni neslin bu eserlerden ve bu kültürden tamamen kopuk yetişmesiydi.Yoksa iki alfabeyi de bilen biri olarak söylüyorum, emin olun arap alfabesini daha kolay öğrenmiştim üstelik daha erken öğrenebilmiştim.Daha söyleyecek çok şey var bu konuda ama bunun yeri burası değil.

 9. ali29
  Üye
  Nurışık
  Hiç bir insan kusursuz değildir.İyiliği Allah rızası için yapmak gerekir.Bırak yediği çanağa pislesin.Başarıyı kendinden bilsin.Herşeyi bilen Allah var.Hemen bir insan kusurlu diye onunla ilişkiyi kesmekmi gerekir.Belki bir gün senin gibi olabilir o insan.Ona her zaman doğruyu öğütlemek gerekir.İyi şeylerini görmek lazım.Yoksa bu dünyada kabuğumuza çekilip yalnız yaşarız.Tabi yalnız yaşamayalım diye de insanların kötü davranışlarını da tasvip etmek gerekmez.Örneğin bir insan belki namaz kılmıyordur fakat insanlara yardım etmeyi seviyordur,güler yüzlüdür,kindar değildir.Bununla arkadaşlık yapmamak mı gerektirir.
  İnsanları dışlayarak yada insanlardan soyutlanarak toplumdaki kötü şeyler düzelmez,çoğalır.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23