+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu Hadis´i aciklarmisiniz? (Sahih-i Buhari: 6/357) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bu Hadis´i aciklarmisiniz? (Sahih-i Buhari: 6/357)

  Reklam

  Bu Hadis´i aciklarmisiniz? (Sahih-i Buhari: 6/357) Mumsema “Ey Enes, helâl kazan duan kabul olur Zira, kişi ağzına haram bir lokma götürse, kırk gün duası kabul olunmaz” (Sahih-i Buhari: 6/357)  kırk gün duası kabul olunmaz,burada yapmis oldugu ibadetinin hicmi sevabina kavusmaz? yoksa sevabi noksanmi olur? BU HADIS aciklarsaniz sevinirim,
  ve en önemlisi Haram lokma ile Tevbesi gecerlimidir?

  ALINTI; http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...dir-acaba.html

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Bu Hadis´i aciklarmisiniz? (Sahih-i Buhari: 6/357)


  Reklam


  1. (5161)- Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) (bir gün) şöyle hitap ettiler:
  "Ey insanlar! Allah Teala hazretleri tayyibtir, tayyibten başka bir şey kabul etmez. Allah'ın mü'minlere emrettiği şeyler, peygambere emretmiş olduklarının aynısıdır. Nitekim Allah Teala hazretleri (peygamberlere):
  "Ey Peygamberler, temiz olanlardan yiyin de salih amel işleyin" (Mü'minun 51) emretmiş, mü'minlere de:
  "Ey iman edenler, size rızık olarak verdiklerimizin temizlerinden yiyin" (Bakara 172) diye emirde bulunmuştur."
  Sonra seferi uzatıp, saçı başı dağınık, toztoprak içinde kalan ve elini semaya kaldırıp: "Ey Rabbim, ey Rabbim" diye dua eden bir yolcuyu zikredip, dedi ki:
  "Bu yolcunun yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır ve (netice itibariyle) haramla beslenmektedir. Peki böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?" buyurdular." [Müslim, Zekat 65, (1015); Timizî, Tefsir, Bakaar, (2992).

  6. (5166)- Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak." [Buhârî, Büyû 7, 23; Nesâî, Büyû' 2, (7, 243).]
  Rezîn şu ziyadede bulunmuştur: "Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez."

+ Yorum Gönder