+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Akıcı Necasetler İle Kafama Takılan Soru ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. husnu89
  Üye
  Reklam

  Akıcı Necasetler İle Kafama Takılan Soru ?

  Reklam

  Akıcı Necasetler İle Kafama Takılan Soru ? Mumsema Merhaba arkadaşlar,akıcı necasetlerde avuç içi kadar yer kaplamıyorsa,imkanımız yoksa iç çamaşırımızı değiştirmeye gerek yok,imkan varsa değiştirmemiz gerekir diye biliyorum.Peki bu akıcı necasetler grubuna mezi ve idrar giriyor değil mi ? Eğer mezi ve idrar avuç içinden az bir yer kaplıyorsa namaza mani değildir diye biliyorum,doğru mu biliyorum ? Bu konuda ki sorumu cevaplarsanız sevinirim.Hayırlı ramazanlar...

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Akıcı Necasetler İle Kafama Takılan Soru ?


  Reklam


  HANGİ PİSLİKLER (NECASET) İBADETE ENGEL OLUR?

  Fıkıh kitaplarında necaset denen pislik, galiza ve hafife diye iki kısma ayrılmaktadır. Elbisemize bulaşıp, bedenimize sıçrayan bu necasetin iki kısma ayrılmasında bir sebeb mi vardır? Her birinin ayrı birer hükmü mü söz konusudur ki necaset böyle iki kısma ayrılmaktadır?

  Evet, necaseti iki kısma ayırmakta zaruret vardır. Çünkü, necasetlerin ibadetimize engel olan miktarı bakımından iki ayrı durumu vardır.
  Şöyle ki: Ağır pislik denen necaset-i galiza, parmakların kökünden başlayan avuç içi kadar bir yerimizi ıslatır, kirletirse bununla namaz câiz olmaz, temizlemek farz olur. Ama hafif necaset denen küçük pislikler ise, öyle avuç içi kadar değil, bulaştığı uzvun, yahut ıslattığı elbisenin dörtte birini tutacak kadar geniş sahayı kaplarsa ancak o zaman namaza engel olur, yıkamak farziyeti doğar. Bundan az olursa namazımıza mâni olmaz. Aralarında böyle fark var.

  O halde, avuç içi kadar yerimizi kirletince namazımıza mâni olan büyük necaset hangi pisliklerdir, diğerleri hangileridir?
  Necaset-i galiza denen büyük necaset şunlardır:

  Kan, idrar, meni, insan tersi, hissî heyecanlanma sonunda gelen mezi, vedî, şarap, bir rivâyete göre, sarhoşluk veren diğer bütün içkiler, ağız dolusu kusuntu, eti yenmeyen hayvanların sidikleri, ağızlarının salyaları, tersleri. (Kuşların tersleri bu galiza kısmından değildir.) Eti yenen hayvanlardan tavuk, kaz, ördeklerin pislikleri, bilcümle leşler ve bütünüyle domuz.

  Sıraladığımız bu pislikler necasetin galiza (ağır) kısmını teşkil ederler. Bunlardan, katı olanı üç gram ağırlığını bulan büyüklükte, bulaşıcı olanı da avuç içi kadar sahayı ıslatan genişlikte üzerimizde bulunup, elbisemizi yahut bedenimizi kirletmiş olsa burasını temizlemedikçe kılacağımız namazımız câiz olmaz, iâdesi gerekir.
  Meselâ, avuç içi kadar bir sahayı kirleten idrar, kan, şarap döküntüsü, idrardan sonra, yahut cinsî heyecanlanmadan sonra gelip kiloda yayılan mezi ve vedî adındaki akıntıların zikri geçen miktarı namazımıza mânidirler.
  Bunların kirlettiği yerleri temizlik hâsıl oldu kanaati hâkim oluncaya kadar yıkar, sonra namazımızı kılarız. Yıkama sayısı mühim değildir, temizliğin te?min edildiğine kani olmak şarttır.

  Necasetin hafif kısmına gelince, bunları da kısaca şöyle sıralamak mümkündür:
  At, eşek, koyun, keçi, manda, sığır idrarlarıyla tersleri.
  Buna göre, bilhassa köylülerin meşguliyetleri sırasında elbiselerine sıçrayan manda, sığır, koyun, keçi idrar ve tersleri sıçradığı elbisenin dörtte birini bulacak genişlikte olmazsa namaza mâni olmaz. Zira bunlar necasetin hafif kısmındandırlar, kirlettikleri elbisenin, meselâ pantolunun dörtte birini bulmadıkça bu kir namaza mâni olmaz.

  Ancak, ibadete mâni olmasa da temizlenmenin takvâca bir hareket olduğu muhakkaktır, o ayrı mesele.

  Ahmet Şahin


 3. husnu89
  Üye
  Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim,yani avuç içini geçmedikten sonra sıkıntı yok,ama yinede temiz tutmaya özen göstericez.Hayırlı ramazanlar...

+ Yorum Gönder