+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Altın Zekatı nasıl hesaplanır? Altının kendi gramından düşerek zakat vermek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Altın Zekatı nasıl hesaplanır? Altının kendi gramından düşerek zakat vermek?

  Reklam

  Altın Zekatı nasıl hesaplanır? Altının kendi gramından düşerek zakat vermek? Mumsema Esselamun aleykum v..v..; Altin Zekati nasil hesaplariz;  Örnek;diyelimki 200 gram altin zekati verilecek olsa, ve altinin gram degeri 94TL olsa 200*94=18800TL*0,025= 470TL PARA OLARAK TOPLAM  200/40=5GR ALTIN OLARAK TOPLAM ((ZEKAT))


  YUKARIDA DEDIGIM GIBI ALTININ GRAM DEGER FIYATI 94 TL ILE HESAPLANDIGINDA BIZ BUNU CEBIMIZDEKI PARADAN DEGILDE BUNUN ALTIN OLARAK KUYUMCUYA BOZDURMAKLA BERABER KUYUMCU DEGERINDEN YANI 94 TL OLUPTA KUYUMCU AYNI TARIHTE O PIYASA DEGERi OLURDA,o BIZE BASKA MI HESAPLANIYOR ? YANI KUYUMCU BUNU NASIL HESAPLAR AYNI BURADAKI HESABI ELE ALARAK VE AYNI GÜN ICERISINDE DIYELIM 01,08,2012 carsamba bugün örnek olarak piyasada altinin degeri 94TL kabul ederek ama kuyumcular farklimi hesapliyor yani kendine göre mi yoksa piyasa degerine göremi hesapliyorlar?zekat verirkende noksanlik olmasin acisindan soruyorum cevap yazanlardan da Allah cc razi olsun.

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Altin Zekati nasil hesaplanir? Altinin kendi gramindan düşerek zakat vermek?


  Reklam


  Zekat verilecek gün, kuyumcuya gidilir ve altının değeri sorulur ona göre belirlenir.

 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Esselamun aleykum v..v.. soru:

  Almanya´da Altin´in kuyumcuya satildiginda nekadar zarar´a satilir? kendi degeri, gram hesabi olarak diyelim bir gram´i deger olarak 41.66 Euro ve elimizde diyelim 333,9gram Toplam altin var, ve bunu kuyumcu Zekatini hesaplarken bana düsen zekat gramm olarak; 333,9/40=8,3475gramm<Zekat gram olarak düsen miktar ve bunu paraya cevirirken Euro olarak 8,3475*41,66Euro=347,76Euro bu benim verecegim cebimden bana düsen bu senenin Zekati.
  Ama ben bunu parayi cebimden degilde,yani altinin 333,9gramindan düserek burada fark eden miktar nekadar olur? yani kisacasi biz kuyumcunun nasil hesapladigini nerden bilecegiz? Normalde bana bu senenin Zekat´i kuyumcu altingrami olarak 8,3475 bu kadar gram altin zekati dedi ve paraya dönüstügünde ise 347,76Euro dedi ama ben bunu sadece altininin kendi gramindan düsürmek istiyorum burada kuyumcular arasinda fark nedir tabiiki zarara gittigini biliyoruz ama nasil hesapliyorlar bunu bilmedigimiz icin istedigi parayi kuyumcudan kuyumcuya cok fark olurmu? bilmek istedigim asil kuyumcular genel olarak kendine kac % aliyorlar bunun hesabini vatandas olarak bizler nasil hesaplariz?

 4. Misafir
  20 adet ceyrek altinim var alali bir yil olmadi.
  Zekati duser mi?Düserse ne kadar?

 5. @hmet
  Üye
  Çeyrek altın 1.75 gr dır. 20 çeyrek altın 35 gr altıın yapıyor. Başka altınınız yoksa bunlara zekat düşmez.
  Zekat düşebilmes için 80 gr olması gerekir.

+ Yorum Gönder
altının zekatı nasıl hesaplanır,  altının zekatı,  altın zekatı nasıl hesaplanır,  altinin zekati,  Altın zekatı,  altın zekatı nasıl verilir,  altın zekatı ne kadar verilir