+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mersedes ile gezen Şeyh olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. TarikateSon!
  Üye
  Reklam

  Mersedes ile gezen Şeyh olur mu?

  Reklam

  Mersedes ile gezen Şeyh olur mu? Mumsema Çoook meşhur bir Tarikatin yine çoook meşhur bilinen bir şeyhinin (başharfi Adıyaman)internette fotoğraflarına rastlamıştım.Fotoğraflarda şeyh efendi mersedes marka lüks bir arabanın arka koltuğunda oturuyordu.(Anladığınız üzere arabayı da şoförü kullanıyor)
  Sual 1:Tarikat yolunda kendilerine ''sofii'' ismini takan çoğu mürid,şeyhinin her yerde kendisinin gördüğüne ve darda kaldığında imdaına yetişeceğine inanır,hatta öyle ki sabaha kadar yatakta kaç takla attığını dahi bilir derler.Tüm bunları yaparken yani müridlerini her yerde görme işine mersedesi ve özel şoförüyle mi gitmektedir,heryere anında gidebiliyorsa şayet mersedese ne gerek vardır.Burası yokluk yeridir diyerek aziz mahmud hüdai ye pazarlarda ciğer sattıran şeyhin bağlı olduğu yol ile mersedeslerde gezen şeyhin bağlı olduğu yol farklı yollar mıdır?Peki bu bahsi geçen şeyh,ciğer küfesini sırtına alıp,mersedesten inip pazarlarda ciğer satabilir mi?
  Sual 2:Şeyhinin duasını aldığı için hastalığından kurtulacağına inanan sofi,acaba şeyhinin grip bile olsa Antibiyotik ve grip soğuk algınlığı ilacı aldığını biliyor mu? (Bizzat gözümle şahit olduğum bu durum ;şeyhimin ilaç saati geldi diyen yardımcısının ilaç dolabından ilaçları aldığı anda oldukça şaşırıp afallamıştım,zira 800 kilometre yolu oğlunun hastalığına dua almak için borç içinde giden kişi ile aynı kafiledeydim) Gülmeyin...

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Mersedes ile gezen Şeyh olur mu?


  Reklam


  olur mu kardeş şeyh sebeblere yapışılması gerektiğini talim için ilac kullanmıştır
  yoksa muhtac olduğu için değil


 3. TarikateSon!
  Üye
  Bu suallerime cevap yazacak nakşibendilere ihtiyaç vardır.Yol+ssk+yemek mevcut,ikna olursam sağlam prim var

 4. return
  Emekli
  İnançsızların en büyük silahlarındandır bu gösteriş hastalığı. Birçoğunun da maddi durumunun pekala iyi olduğunu da duymuşluğum vardır. Dünyalıkları fazlasıyla mevcuttur. Kimi villalardan, kimi şeytanın esir aldığı ülkeden işlerini yönetmektedirler.

  İnsanlar da bunlardan medet umarlar. Ne yazık!

  Oysa Yüce Allah: Zümer, 38. nci ayetiyle: ''Allah bana kafidir. Güvenecek yer arayanlar da, yalnız O'na dayanıp güvensinler.'' buyurmuştur. İnfak konusuna girmiyorum

 5. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  İsim vermeden eleştiri yapmayı öğrenmelisiniz.
  bu yaptığın baş harfi Ğıybettir!

  Şeyhlik mersedes ile de olur hacı murat ilede.
  Bu eleştirilecek bir konu mu Allah aşkına!

 6. TarikateSon!
  Üye
  Pardon,çok özür dilerim,af buyrun efendim(!),nee,eleştirimi yapmışım ben,bak sen şu terbiyesize yahu,ne haddimize bizim eleştri yapmak canım, biz kimiz ki hâşâ,ben şimdi veririm benim cezamı...Hayret bir şey yaa,eleştri yapmışım,utanmadan,neyime yetmiyor benim,bana söylenilenlere olduğu gibi akıl beyin yormadan kabul etmek varken,kalkmış bir de kafamı çalıştırıp eleştri yapmışım,tuuh bana...Siz merak etmeyin efendim bir daha böyle terbiyesizlik yapmaz,siz ne derseniz o olur,kızmayın lütfen!!!

 7. TarikateSon!
  Üye
  Konunun güncel kalmasını arzu ederdim!!!

 8. mümini78
  Devamlı Üye
  Olur niye olmasın ki? Allahım beni afettsin bu örnek için: Peygamberimiz son peygamber olarak cahiliye döneminde değil de şimdi gelseydi fetihlere yaya gidecek hali yoktu değil mi? Mercedesle giderdi. Bu dönemim şartlarına göre değişir. Bu o kadar da mühim bişe değil. Hem müslümanlar güçlü kuvvetli olmalı.

 9. TarikateSon!
  Üye
  Kardeş sen mevzuyu dikine ele almışsın.Yani soru neyse ona direkt cevap vermişsin.Oysa ki cevap verilmesi beklenen noktalar sorunun alt başlıklarında yatıyordu.O da özetle şuydu;şeyhlerinin kendilerinin ne yaptığından haberdar olduuna,aynı zamanda bir kaç yerde bile olabildiğine,gece yatakta sabaha kadar neler yaptığını bildiğine inanılan bu şeyhler,madem ki bu özelliklere sahip o halde neden binek araç kullanıyorlar.Binek aracında mersedes olarak ifade edilmesinin sebebi de,bu şeyhlerin nasıl lükslere sahip olduğunun anlaşılması içindi.Yoksa,Peygamberimiz olsaydı tebliğ için gerekli olan her türlü son teknolojiyi çekinmeden kullanırdı diye bende düşünmekteyim.

 10. mümini78
  Devamlı Üye
  TarikateSon! İnsanın konuşmaları ve yazdıkları ve üslübü az çok kendisi hakkında bir ön izlenim verir. Bu bağlamda ben senin neye niçin nasıl karşı çıktığını az çok anladım.

  Ben ne mezheplere ne tarikatlara ne de cemaatlere karşı değilim.
  Ben bunları zorunlu ve vazgeçilmez kılanlara karşıyım.

 11. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Pardon,çok özür dilerim,af buyrun efendim(!),nee,eleştirimi yapmışım ben,bak sen şu terbiyesize yahu,ne haddimize bizim eleştri yapmak canım, biz kimiz ki hâşâ,ben şimdi veririm benim cezamı...Hayret bir şey yaa,eleştri yapmışım,utanmadan,neyime yetmiyor benim,bana söylenilenlere olduğu gibi akıl beyin yormadan kabul etmek varken,kalkmış bir de kafamı çalıştırıp eleştri yapmışım,tuuh bana...Siz merak etmeyin efendim bir daha böyle terbiyesizlik yapmaz,siz ne derseniz o olur,kızmayın lütfen!!!

  Anlamadığım nokta şu neden hala emperyalistler gibi düşünüp müslümanı az kazanan iyi değil kötü eşya kullanan fakir miskin olarak yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorsunuz. Müslüman helalinden kazanıp helalinden en iyisine de biner en iyisini de yer. İsrafla lüksü karıştırmayın önce bunları ayırt edin ondan sonra yorum yapın. Rasulullah (sav) hangi ashabına sen kırmızı deveye binme diye uyarıda bulunmuş acab söyleyebilecek var mı ? Ayrıca Rasulullah (sav) de fakir değildi mütevazi bir hayat yaşıyordu. O da yiyip içiyordu binitine biniyordu. Şunu da iyi bilelim ki müslümana miskin günlük yiyeceğini buldu mu tamam demek bir illettir buna atalet (tembellik) denir. Müslüman helal dairede hırs da yapmalı kazanmalı ve harcamalıdır. Allah (cc) verdiği nimeti kulunun üzerinde görmek ister.
  Bir papaz son model arabaya binebiliyor ve en iyi evde oturabiliyor da aynısını bir İslam alimi yaptığında neden kınanıyor. Malın hesabını size mi verecekler ?


 12. gsgsgs
  Üye

  Reklam


  Tamam binebilir de paraları nerden buluyorlar.Ticaretle uğraşmıyorsa sadece din anlatmakla para kazanılmaz.Ticaretle uğraşıp büyük paralar kazanması için belli bir sermaye gerekir.Bu devirde İslam alimi var mı?Birde o kadar aç yoksul zorda Müslüman varken eğer bunlar İslam alimi iseler neden ucuz bir arabaya binip o paraları yardım etmiyorlar.Ama söyle bir durumda olabilir belki o arabalar cemaatten birilerinindir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
allah dostları zengin olur mu