+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mersedes ile gezen Şeyh olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Mersedes ile gezen Şeyh olur mu?

  Reklam  Cevap: Mersedes ile gezen Şeyh olur mu? isimli konu Mumsema.com Cevap: Mersedes ile gezen Şeyh olur mu?
  Bununla beraber ben o muhterem insanlardan (seyyidlerden) ne himmet ne de medet umdum sadece onları inkâr etmiyorum.

 2. TarikateSon!
  Üye

  Cevap: Mersedes ile gezen Şeyh olur mu?


  Reklam


  Cevap yazıp,müslüman fakir mi olmalı,parası olabilir,zengin papazlar var gibi yorumlar yazan arkadaşlar,bakın bir daha yineliyorum,konunun ana hattı,çizgisi,oluşturulma sebebi özetle şudur:
  Tarikat yolunda kendilerine ''sofii'' ismini takan çoğu mürid,şeyhinin her yerde kendisinin gördüğüne ve darda kaldığında imdaına yetişeceğine inanır,hatta öyle ki sabaha kadar yatakta kaç takla attığını dahi bilir derlerTüm bunları yaparken yani müridlerini her yerde görme işine mersedesi ve özel şoförüyle mi gitmektedir,heryere anında gidebiliyorsa şayet mersedese ne gerek vardır
  ve ayrıca şudur:
  Şeyhinin duasını aldığı için hastalığından kurtulacağına inanan sofi,acaba şeyhinin grip bile olsa Antibiyotik ve grip soğuk algınlığı ilacı aldığını biliyor mu?
  Tamam mı?Anlaşıldı mı?Bizim kimsenin parasında pulunda,mersedesinde gözümüz yok.Meseleyi anlama sıkıntısı çekenler yorum yazma gayretinede girmesinler,çünkü sürekli olarak aynı şeyler karşı cevap yazılıyor ve aynı karşı cevaplara aynı şeyleri yazmak zorunda kalıyorum.mesele gayet açık ve net!!!

 3. rakif
  Üye
  Alman bir filozofun bir sözü vardı ismi söyleyemiyorum gerekte yok ama sözü cok manidar (sevdiklerimizin her yanlışında bir doğru ararız sevmediklerimizin her doğrusunda da bir yanlış ararız

 4. Efsane 66
  Devamlı Üye
  Hocam tamam bazi yerlerde haklisin, oyle deli gibi sabaha kadar ziplama felan onlar zaten anormal.

  Ama zikir etmek, rabita yapmak, hatme yapmak nafile ibadetler bunlar yapsan daha guzel olur kotu bisey degil.

  Bazen insanlar, hastaligi olan kisiye hoca cagirip kuran okuttururlar degil mi? Sonrada Arkasina Dua ederler, allah'im sen bu hasta kardesimizi bagisla gibisine. Bunu Seyh yapmis olsun ne fark eder? Sadeçe onun makami yuksek oldugu icin, belkide allah daha cabuk kabul edebilir, allah'a kalmis birsey. Allah nasil kalp ile akli okuma hukmunu verdiyse, bazen vermeyedebilir. Allah'in ilahi taktiridir bu.

  Bazen bir kucuk cocugun duasi senin ettigin duadan daha hizli kabul olabilir. Allah'a kalmis birsey. Garantisi tabi yok ama zarari da yok =)

 5. @mir
  âb ü kil
  @mir Kardeş

  Peki senin o zatlar hakkında bir bilgin mi var ki onların ilmini, hikmetini inkâr ediyorsun ?
  gene söylemediğim şeyler üzerinden yorum yapılmış
  sanki isim vererek birilerini karalamışım da
  karaladığım o kişilerin hikmetlerini inkar ediyormuşum gibi bir hava estirilmiş

  Tekrar söylüyorum Tebbet Suresi beddua değildir ! Eğer senin dediğin gibi olsaydı haşa Allahu teala ayette beddua etmiş oluyor ki Allah böyle birşeyden münezzehtir. Kendi kafana göre ayetleri yorumlama sakın !
  Hayrat Neşriyat Meali 1. Ayet Açıklaması

  (2)Bu sûreye isim olan “Tebbet” kelimesi, “Kurusun!” meâlinde bir bedduâdır. (Kurtubî, c. 10/20, 235-236)

  daha fazla açıklama vermeye gerek var mı?


  Alıntı Efsane66 Nickli Üyeden Alıntı
  Mekruh olduguna eminimisin. Hz. Ömer’in (r.a) kendi hilafeti sırasında, kuraklık olunca Hz. Abbas (r.a)’ı alıp yağmur duasına çıktığı ve onun ellerini ellerine alarak; “Allah’ım! Bu senin Peygamberinin amcasının elidir. Bu el hürmetine bize yağmur ver.” diye dua etmisligi vardir diye nakl edilmistir.
  kardeş hadisin mealini kendi kafandan ve yanlış yazmışsın
  bak hadisin aslı şu:  (اللهم إنا كنا نتوسل إليك بنبينا فتسقينا ، وإنا نتوسل إليك بعم نبينا فاسقنا فيسقون)

  “Allahım, bizler sana peygamberimiz ile tevessül ediyor, sen de bizlere yağmur indiriyordun. Şimdi ise biz sana peygamberimizin amcası ile tevessül ediyoruz, bize yağmur ver.” Bunun üzerine yağmur yağardı.

  burada "onun hürmetine" vb bir söz geçmiyor
  ebu Hanife'nin fetvasına gelince
  sormak ve öğrenmek yerine cevab yazmışsın ama ben yine de yazayım
  belki faydası olur:

  . Ebû Hanîfe dedi ki:

  "Bir kimsenin Yüce Allah'a ancak onu vesile kılarak ve ancak Yüce Allah'ın şu buyruğundan anlaşıldığı üzere emrolunmuş ve izin verilmiş surette dua etmesi gerekir:

  "En güzel isimler Allah'ındır. O halde O'na bunlarla dua edin. Onun isimlerinde eğriliğe sapanları terkedin. Onlar yapmakta olduklarının cezasını çekecektir." (el-A'raf, 7/180)(ed-Durru'l-Muhtar maa Haşiyeti Reddi'I-Muhtar (VI, 396-397)

  2. Ebû Hanîfe dedi ki:

  "Dua eden kimsenin filânın hakkı için yahut peygamberlerinin ve rasûllerininhakkıiçinBeyt-i Haram'ın ve Meş'ar-i Haram'ınhakkı içinsenden dilekte bulunuyorum demesi mekruhtur." (Şerhu'l-Akîdeti't-Tahâviyye, s. 234; İthafu's-Saâdeti'l-Muttakîn, II, 285; Aliyyu'l-Kârî, Şerhû'l-Fıkhi'l Ekber, s. 198)

  3. Ebû Hanîfe dedi ki:

  "Herhangi bir kimsenin Allah'a ancak onu vesile ederek dua etmesi gerekir. Bir kimsenin senin Arşının izzet noktalarıhakkı için yahutta mahlukatının hakkı için demesini mekruh görüyorum." (et-Tevessulu ve'l-Vesile, s. 82; Ayrıca bk.Şerhu'l-Fıkhi'l-Ekber, s.198)

  (İmam Ebû Hanîfe ile Muhammed b. el-Hasen dua eden bir kimsenin:

  "Allah'ım senin Arşının izzet noktaları hakkı için senden diliyorum" demesini mekruh görmüşlerdir.Çünkü böyle bir duaya izin verildiğine dair bir nass bulunmamaktadır. Ebû Yûsuf ise sünnette bu konuda bir nassa vâkıf olduğundan ötürü böyle bir duaya cevaz vermektedir. Vâkıf olduğu bu nassa göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şu duayı yaparmış:

  "Allah'ım senden Arşının izzet noktalan ve kitabının rahmetinin son sınırlan hakkı için...diliyorum"... el-Binaye, IX, 382'de ve Nasbu'r-Raye, IV, 272'de belirtildiği gibi Beyhaki, Kitabu'd-Daavat el-Kebire'de rivayet etmiştir. Ancak bu hadisin senedinde tenkid edilmiş üç nokta vardır:

  1. Davud b. Ebî Asım'ın İbn Mes'ud'dan hadis dinlememiş olduğu,

  2. Abdu'l-Melik b. Cureyc hem tedlis yapan, hem mürsel rivayetler nakleden birisidir.

  3. Ömer b. Harun yalancılıkla itham edilmiş birisidir. Bundan dolayı İbnu'l-Cevzî, el-Binaye, IX, 382'de belirtildiği üzere: "Bu hadis hiç şüphesiz uydurmadır, senedi de gördüğün gibi boştur" demiştir. Bk. Tehzibu't-Tehzib, III, 189, VI, 405, VII, 501 Takribu't-Tehzib, I, 520)


  Nitekim, Hanefî Fıkhı'nın meşhur kitabı Hidaye'de şöyle yazmaktadır:
  "Bir kimsenin dua ederken filanın hakkı için, filanın yüzüsuyu hürmetine veya Peygamberlerin, Nebilerin hakkı için demesi mekruhtur.Zira; yaratılanın, Yaratan üzerinde hiçbir hakkı söz konusu değildir."
 6. muamma
  Devamlı Üye
  TarikateSon hatırlatırım Hz. Süleyman (a.s) varlık içindeydi. Fakat önemli olan o varlığı kalbinde değil elinde tutuyordu.
  Peki siz malınıza ne kadar bağlınız? Mesela arabanızı park etseniz ve döndüğünüzde paramparça bulsanız ne kadar üzülürsünüz? Ya da yeni aldığınız daha taksitleri dahi bitmemiş cep telefonunuz suya düşüp bozulsa az da olsa hüzün düşer mi yüreğinize? Bence önemli olan kulun ne kadar varlığa, yokluğa sahip olduğu değil, varlığın kalbinde ne kadar yer ettiğine bağlıdır!
  ikinci sorunuza gelince. Elbetteki Mü'min Allah'a tevekkül eder. Fakat yapması gereken sadece dua etmek ve tevekkül etmek değildir. Önce elinden geleni yapması sonra şifayı yine Allah'tan beklemesi gerekir. Burada ne Şeyhin ilaç almasında ne şeyhten dua istenilmesinde problem yok. Eğer ki kişi şifayı Şeyhten beklerse işte o zaman problem olur.

 7. HAMMADUN
  Emekli
  Abdul kadir-i Geylani Hazretlerinin kıssası geldi aklıma her ne hikmetse.....

  Abdulkadir-i Geylani Hazretleri bir gün cemaatle birlikte CUMA NAMAZI'na giderken, iki papaz keser önlerini ve O Cemaat içinde rezil etmeyi düşünürler kendisini.....

  Papaz cemaatin önüne atılır birden ve....
  MÜMİN'in ise CEHENNEMİ denir.....

  Oysaki biz görüyoruz ki; siz binekler üzerinde sultanlar gibi dolaşırken, bizler bu dünyada düşkün bir halde sürünürüz.....

  AbdulKadir-i Geylani Hazretleri durumu anlar ve papazı yanına çağırır.....

  Sol kolumdan içeriye bakınız der, Zira kerameten ona bişeyler gösterecektir. Papaz birden irkilerek feryat etmeye başlar.

  Aman ya RAB'bim, Aman ya RAB'bim diye haykırmaya başlar papaz.....

  Bunun üzerine birde sağ kolumdan içeriye bakınız der.... Oradaki şaşaayı da görünce, artık soru zamanı AbdulKadir-i Geylani Hazretlerine gelmiştir.

  Şimdi papaz efendi söyle bakalım.... Sen bu dünyada iddia ettiğin gibi cehennemdemisin.....

  Haşa der papaz zira kendini cehennemde ateşler içinde görmüştür ve dünya cennet gibi gelmiştir ona.

  Peki papaz efendi söyle bakalım.... Ben bu dünyada cennettemiyim....????

  Haşa der o denli bir makamda bulunmak, dünyada cehennemi yaşamak gibidir....

  Bahsettiğiniz zat'ta bu dünyada MERCEDES adını verdiğiniz araçta dahi olsa, hükmen cehennemde gibidir.

  Siz HACI MURAT adı verilen araçta dahi olsanız, O zatın İnşaAllah Makamı karşısında kendi yerinizi, GIYBET ETMEKLE belirlemiş olursunuz.

  İnşaAllah bir fırsatınız olurda, kendisinden bu husus hakkında HELALLİK TALEP EDERSİNİZ....

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. HAMMADUN
  Emekli
  Bir konuyu tekraren cevap almaksızın yazmak flood yapmak olup, site kurallarına aykırıdır. Ceza almamızada sebep olacak bir haldir. Ancak MUM HOCAM'ın ifadeleri bu hususda çok belirleyicidir. Bazen hâk yanında ceza almak. Batıl yanında olmaktan evladır.

  İsim vermeden eleştiri yapmayı öğrenmelisiniz.
  bu yaptığın baş harfi Ğıybettir!

  Şeyhlik mersedes ile de olur hacı murat ilede.
  Bu eleştirilecek bir konu mu Allah aşkına!
  Elhamdulillah, Güzel ifade etmişler....

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 9. @mir
  âb ü kil
  Abdul kadir-i Geylani Hazretlerinin kıssası geldi aklıma her ne hikmetse.....

  Abdulkadir-i Geylani Hazretleri bir gün cemaatle birlikte CUMA NAMAZI'na giderken, iki papaz keser önlerini ve O Cemaat içinde rezil etmeyi düşünürler kendisini.....

  Papaz cemaatin önüne atılır birden ve....
  MÜMİN'in ise CEHENNEMİ denir.....

  Oysaki biz görüyoruz ki; siz binekler üzerinde sultanlar gibi dolaşırken, bizler bu dünyada düşkün bir halde sürünürüz.....

  AbdulKadir-i Geylani Hazretleri durumu anlar ve papazı yanına çağırır.....

  Sol kolumdan içeriye bakınız der, Zira kerameten ona bişeyler gösterecektir. Papaz birden irkilerek feryat etmeye başlar.

  Aman ya RAB'bim, Aman ya RAB'bim diye haykırmaya başlar papaz.....

  Bunun üzerine birde sağ kolumdan içeriye bakınız der.... Oradaki şaşaayı da görünce, artık soru zamanı AbdulKadir-i Geylani Hazretlerine gelmiştir.

  Şimdi papaz efendi söyle bakalım.... Sen bu dünyada iddia ettiğin gibi cehennemdemisin.....

  Haşa der papaz zira kendini cehennemde ateşler içinde görmüştür ve dünya cennet gibi gelmiştir ona.

  Peki papaz efendi söyle bakalım.... Ben bu dünyada cennettemiyim....????
  bu komediyi filmde görmüştüm de inanan var mı acaba demiştim
  demek ki varmış?

 10. Cedd
  Devamlı Üye
  Beni yanlış anlamanı istemem kardeşim; ama şu anlaşılması için verdiğin yanıtların ateistlerin usulüne benzemiş. Söylemek istediğini yanlış yaklaşımına rağmen anlıyorum; fakat Şeyh olan var olmayan var. Şeyh olan var, Şeyh olan var. Şeyh olmayan var, olmayan var : ) Bunu saptıran çevresindeki insanlarken bize ne? Mumsema hocaya katılarak, sadece malı ya da mülkü var diye de kim kafir olmuş, günahkar olmuş? Birkaç kişi yanlış diye diğerlerine mâl edilemez ki.

  Husustan ayrı olarak; bakıyorum bir hoca zenginse hemen hocalığına çamur atmaya çalışıyor insanlar. Para günah, araba günah mı? Dünyadaki tüm Müslüman zenginler üzülsün o zaman ne şeyh olabilirim ne de hoca diye. Bu rızıktır, daha iyi bilirsin. Rızık olmayanı da Allah daha iyi bilir, her şeyde olduğu gibi. : )

 11. Cedd
  Devamlı Üye
  @TarikateSon!

  Çoook meşhur bir Tarikatin yine çoook meşhur bilinen bir şeyhinin (başharfi Adıyaman)internette fotoğraflarına rastlamıştım.Fotoğraflarda şeyh efendi mersedes marka lüks bir arabanın arka koltuğunda oturuyordu.(Anladığınız üzere arabayı da şoförü kullanıyor)
  Sual 1:Tarikat yolunda kendilerine ''sofii'' ismini takan çoğu mürid,şeyhinin her yerde kendisinin gördüğüne ve darda kaldığında imdaına yetişeceğine inanır,hatta öyle ki sabaha kadar yatakta kaç takla attığını dahi bilir derler.Tüm bunları yaparken yani müridlerini her yerde görme işine mersedesi ve özel şoförüyle mi gitmektedir,heryere anında gidebiliyorsa şayet mersedese ne gerek vardır.Burası yokluk yeridir diyerek aziz mahmud hüdai ye pazarlarda ciğer sattıran şeyhin bağlı olduğu yol ile mersedeslerde gezen şeyhin bağlı olduğu yol farklı yollar mıdır?Peki bu bahsi geçen şeyh,ciğer küfesini sırtına alıp,mersedesten inip pazarlarda ciğer satabilir mi?
  Sual 2:Şeyhinin duasını aldığı için hastalığından kurtulacağına inanan sofi,acaba şeyhinin grip bile olsa Antibiyotik ve grip soğuk algınlığı ilacı aldığını biliyor mu? (Bizzat gözümle şahit olduğum bu durum ;şeyhimin ilaç saati geldi diyen yardımcısının ilaç dolabından ilaçları aldığı anda oldukça şaşırıp afallamıştım,zira 800 kilometre yolu oğlunun hastalığına dua almak için borç içinde giden kişi ile aynı kafiledeydim) Gülmeyin...
  Beni yanlış anlamanı istemem kardeşim; ama şu anlaşılması için verdiğin yanıtların ateistlerin usulüne benzemiş. Söylemek istediğini yanlış yaklaşımına rağmen anlıyorum; fakat Şeyh olan var olmayan var. Şeyh olan var, Şeyh olan var. Şeyh olmayan var, olmayan var : ) Bunu saptıran çevresindeki insanlarken bize ne? Mumsema hocaya katılarak, sadece malı ya da mülkü var diye de kim kafir olmuş, günahkar olmuş? Birkaç kişi yanlış diye diğerlerine mâl edilemez ki.

  Husustan ayrı olarak; bakıyorum bir hoca zenginse hemen hocalığına çamur atmaya çalışıyor insanlar. Para günah, araba günah mı? Dünyadaki tüm Müslüman zenginler üzülsün o zaman ne şeyh olabilirim ne de hoca diye. Bu rızıktır, daha iyi bilirsin. Rızık olmayanı da Allah daha iyi bilir, her şeyde olduğu gibi. : )

 12. Cedd
  Devamlı Üye

  Reklam


  @TarikateSon!

  Bu rızıktır, daha iyi bilirsin derken hitabı tamamen sana yönlendirmişim, husustun ayrıydı halbuki. O yanlışlık için kusura bakma kardeşim.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
allah dostları zengin olur mu