+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadının adet gününü geciktirmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. FURKANEFE
  Üye
  Reklam

  Kadının adet gününü geciktirmesi

  Reklam

  Kadının adet gününü geciktirmesi Mumsema Kadınların ramazan ayında veya hac ve umrede ibadetlerine ara vermemek için adet gününü geciktirmek için ilaç almalarının hükmü nedir

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kadının adet gününü geciktirmesi


  Reklam


  Kadınlar Ramazan'da âdetlerini geciktirmek için ilaç kullanabilirler mi?
  Eşim ramazan ayını tam tutmak için adet geciktirici ilaç alıyor bir sakıncası varmıdır ?

  Ramazan’da kazaya oruç bırakmamak, Kur’ân okuyabilmek ve daha rahat ibadet edebilmek için bazı ilâçlar kullanarak âdet görmemek için tedbir almak, bu vesile ile âdetsiz bir Ramazan geçirmek hususunda dinî bir sakınca yoktur.

  Nitekim bu şekilde âdeti geciktirme şekli Asr-ı Sâadette de vardı. O zamanlar bunun için “arak suyu” denen bir su kullanılır, böylece âdet geciktirilirdi. Abdullah bin Ömer (r.a.) bu suyun kullanılmasında bir mahzurun olmadığını söylemektedir. Bugün bu artık ilâçla yapıldığından bu şekilde âdeti geciktirmek mümkündür.

  Ancak bununla birlikte böyle bir uygulamadan dolayı tıbbî ve sıhhî açıdan bazı rahatsızlıklar ortaya çıkacağından tıbben tavsiye edilmemektedir.

  Buna göre, rahat bir Ramazan geçirmek, orucunu zamanında tutmak isteyen hanımlar, isterlerse âdeti geciktirici ilâç kullanabilirler. Ancak kendilerinde âdet düzensizliği ve bundan gelen bir rahatsızlığı bulunanların bu yola teşebbüs etmemeleri daha yerinde olacaktır.1

  1 Bu mesele için İbadet Hayatımız, (s. 189 ) ve Sünnet ve Aile (s. 103 ) isimli kitaplarımıza bakılabilir.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalar

+ Yorum Gönder
adet gününü geciktirmek için