+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 20 milyar sermayesi var75 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ümit
  Üye
  Reklam

  20 milyar sermayesi var75 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi

  Reklam

  20 milyar sermayesi var75 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi Mumsema es selamun aleykum.
  birinin toplam 20 milyar sermayesi var.7.5 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi ve düserse ne kadar
  allah razı olsun

 2. beygu
  Kardeşiniz

  --->: zekat


  Reklam


  Alıntı ümit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  es selamun aleykum.
  birinin toplam 20 milyar sermayesi var.7.5 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi ve düserse ne kadar
  allah razı olsun

  biraz geç oldu ama cevaplanamamş sorulara baktım farkettim.

  20.000-7.500=12.500

  12.500/40=312,50 ytl zekat düşer

 3. islamdostu
  hizmetkar
  Alıntı ümit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  es selamun aleykum.
  birinin toplam 20 milyar sermayesi var.7.5 milyar borcu var bu şahısa zekat düşermi ve düserse ne kadar
  allah razı olsun
  Borcu olana zekat düşer mi?


  Borcu olan kimseye zekat düşmez.  Bir kimsenin zekât vermekle mükellef olmasının şartları:

  1 - Zekât verecek kimse müslüman, âkıl ve bâliğ olmalıdır. Gayr-i müslimlere, mecnunlara, bülûğa ermemiş çocuklara zekât farz değildir. İmam-ı Şâfiî'ye göre çocukların ve akıl hastalarının malları var ise, o mala zekât düşer. Verme işini de velileri yerine getirirler.

  2 - Zekât verecek kimse, havâyic-i asliye denilen zaruri ihtiyaçlarından ve bir de -eğer varsa- borcundan başka nisab miktarı veya daha fazla bir mala sâhip olmalıdır. Nisab miktarı kadar malı olmayana zekât düşmez. Nisab, zekâtın farz olması için şeriatın tâyin ettiği mal miktarıdır. Bu miktar; maldan mala değişir.

  3 - Zekât lâzım gelmek için, malın nemâ, yâni, büyüme ve artma kabiliyeti de olmalıdır. Altın ve gümüş para ve zinetler, ticarette kullanılan herhangi bir eşya veya hayvan zekâta tabi olduğu gibi; neslini çoğaltmak veya sütünü sağmak için kırlarda otlatılan hayvanlar da zekâta tâbidir. Çünkü bunlarda nemâ vardır.

  4 - Zekâtı verilecek mal, sâhibinin bizzat elinde olmalı, yani sahibi malına tam mâlik bulunmalıdır. Binaenaleyh kocasından mehrini almamış bir kadına, o mehirden dolayı zekât lâzım gelmez. Rehindeki bir maldan dolayı da zekât gerekmez. Zira o mal, bir borca karşılıktır. Mala tam mâlikiyet söz konusu değildir. Aynı şekilde borçlu kimse, borcuna karşılık olan bir malından dolayı zekât ile mükellef olmaz. Yolculukta olan bir kimse, malının zekâtıyla mükelleftir. Zira malı yanında değilse de, bir vekil veya nâible malında tasarruf edebilir.

  5 - Zekâtı verilecek malın üzerinden tam bir sene geçmiş olmalıdır. Buna havl-i havelan denir. Çünkü bu müddet içinde, malın nemâsı = artması ve kıymetlenmesi tahakkuk eder. Nisab miktarı, hem senenin başında, hem de sonunda bulunmalıdır. Bu miktarın sene içinde muvakaten eksilmesi zekâta mâni değildir. Zekât hesâbında esas olan kamerî senedir ki, bu da 354 gündür.

 4. bay_dogru
  Üye
  Selamun aleyküm;

  Kişi borcunu verdikten sonra nisap miktarı malı varsa zekat verir,

  ancak malı var ancak borcu da varsa zekat vermez,

  malı olduğu gibi borcu malından fazlaysa zekat ta alabilir.

  selam ve dua ile !

 5. Asya_2008
  Üye
  efendim borcum var diye zekattan kacilirmi borcu varsada mutlak bi yatirim bi is karsiligidir kendini bilen musluman zekatini fitresini sadakasini hayatina ekler ben cok sacma buluyorum bu tur sorulari ama insanlar bazen isine geldigi gibi yonlendiriyor kendini.Tabiki yinede herkes kendinden sorumludur az veren candan cok veren maldan verir.

+ Yorum Gönder
borcu olana zekat düşer mi