+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak caiz mi?

  Reklam

  Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak caiz mi? Mumsema Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak zorunda kalacağız. Kâbe’de kadınlarla beraber aynı hizada namaz kılmak caiz midir?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak caiz mi?


  Reklam


  Mescid-i Haramda Erkek ve Kadınların Bir Arada Namaz Kılmaları

  Hac mevsiminde Mescidi Haram da erkek ve kadınların karışık vaziyette namaz kılmasında muhazat gerçekleşiyor mu? Gerçekleşiyorsa erkeklerin namazı bozulmuş sayılır mı?

  Gerek İmama uyanın imamın önüne de durup namaz kılması gerekse kadınla erkeğin aynı hizada durup aynı imama uyarak aynı namazı kılmaları hakkında mezhep imamlarının görüş ve ictihadları farklıdır.

  Maliki, Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre, kadınla erkeğin yanyana durup namaz kılması, iki tarafında namazını bozmaz. Ancak bunda kerahet vardır. Kabe de ise bu kerahette kalkar. Çünkü bu iki cinsin orada ayrı ayrı yerlerde durup namaz kılması çok zor, hatta bazen imkansızdır. O halde sözü edilen üç mezhep te muhazat hükmü yoktur.

  O halde hac mevsiminde Hanefi Mezhebine bağlı bulunan kadın ve erkekler ayrı ayrı yerlerde namaz kılma imkanı bulamadıkları takdirde bir arada sözü edilen üç mezhebe uyarak kılabilirler. Bu bir fetvadır.

  Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  hanefide mescidi haram da olsa bile kadın erkek yan yana kılması bozuyormu

+ Yorum Gönder