+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken guneş kremini kullanabilirmiyim vucudumu korumak icin? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. billyboy
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken guneş kremini kullanabilirmiyim vucudumu korumak icin?

  Reklam

  Oruçluyken guneş kremini kullanabilirmiyim vucudumu korumak icin? Mumsema benim sorum vardi.
  Ben kararmak icin gunese yatiyorum ve guneskremi kullanmiyorum . Ama simdi vucudum kuruyama basladi. Onun icin sorum: guneskremini kullanabilirmiyim vucudumu korumak icin?

 2. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye

  Cevap: guneskremi


  Reklam


  “Vücudun mesamatından (cild üzerinde bulunan teneffüse yarayan küçük delikler, gözenekler. ) içeriye nufüz eden şeyler orucu bozmaz.
  Binaen aleyh vücuda sürülen bir yağ veya yıkanıp soğukluğu içeriye nufüz eden bir su, orucu ifsat etmez (bozmaz). Mesela; göze sürülen bir sürme orucu bozmaz. Velev ki, eseri ve rengi tükürükte görülse müstesna. Çünkü bunların nüfuzu, mesemat (gözenekler) vasıtasıyladır.”
  Baştaki veya karında ki bir yaraya konulup yaranın rutubetiyle ıslanarak dimağa (kafanın içi) veya içeriye gitmeyen bir ilaçtan dolayı bil’ittifak oruç bozulmaz. Fakat böyle bir yaraya konulup dimağa veya içeriye gidip gitmediğinden şüphe edilen bir ilaç İmam-ı Azama göre orucu bozar. Çünkü böyle bir ilaç adeta içeriye nüfuz eder.
  İmameyn’e göre böyle bir şüphe orucu bozmaz.
  (Büyük İslam İlmihali)

  Görülüyor ki;
  Açık bir yaranın üzerine krem sürmek her halukarda şüphelidir, bunu tercih etmemek gerekir. Herhangi bir yara vs. söz konusu değilse, krem kullanmanın oruca bir zararı yoktur.

+ Yorum Gönder