+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruç bana farzmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. asimavi06
  Üye
  Reklam

  Oruç bana farzmı?

  Reklam

  Oruç bana farzmı? Mumsema arkadaşlar 13 yaşındayım oruç bana farzmı yani oruç 30 gün ya bazı günlerde ara versem 61 gün yazılırmı

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Oruç


  Reklam


  halk arasında 61 diye bilinen kefaret orucudur.2 ay kefareti için+bozulan oruç için.oruca niyetlenmemek kefareti gerektirmiyor.ama mazeretsiz oruca niyetlenmeyip tutmamanın kefareti bile yok.

 3. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  Namaz mükellefiyeti (yükümlülüğü) için geçerli olan şartlar oruç için de geçerlidir. Yani oruç mükellefiyeti için; Müslüman olmak, ergenlik (bulûğ) çağına girmiş olmak ve akıllı (aklî olgunluk düzeyi) olmak, oruç tutmaya güç yetirecek durumda olmak gerekmektedir.

  Ergenlik çağına gelmemiş olan çocukların oruç tutmaları şart olmamakla beraber bedenî durumları göz önüne alınmak şartıyla oruca alıştırmak ve ısındırmak amacıyla ara ara oruç tutmalarını istemek uygundur. Hasta ve yolcu olan kişiler isterlerse oruç tutmayabilirler. Fakat hastalık ve yolculuk durumları bittikten sonra tutmadıkları oruçlarını Ramazan ayı dışında kazâ ederler. Gebe ve emzikli (süt veren) kadınların durumu da böyledir.

  Kimler tutmayabilir?

  Bazı durumlarda Ramazan ayı orucunu tutmamaya müsaade edilmiştir. Bu durumlar şunlardır:

  1- Seferî (yolcu) olmak,

  2- Hasta olmak (doktorun; ‘oruç tutamazsın’ dediği haller),

  3- Gebe ve emzikli olmak,

  4- Yaşlanmış olmak,

  5- İleri derecede açlık ve susuzluk,

  6- Zor ve meşakkatli işlerde çalışmak.

  “Mesleği gereği sürekli olarak yolcu olan kişi oruç tutmayabilir mi?” diye sorulacak olsa cevabı şudur: Böyle bir işi olan kişinin öncelikle sağlığı açısından bir sıkıntı ve zarar görmeyecekse oruç tutması daha faziletli görülmüştür. Sıkıntı ve zarar söz konusu olduğunda oruç tutmaz ve tutmadığı oruçların fidyesini verir.

+ Yorum Gönder