+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ka'ka' b. Amr hakkında bilgiler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Galus
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ka'ka' b. Amr hakkında bilgiler

  Reklam

  Ka'ka' b. Amr hakkında bilgiler Mumsema Ka'ka' b. Amr kimdir sahabimidir, kişiliği ve yaşamı ,bin kişilik orduya yetecek güçte olduğu söyleniyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 2. imam
  Üye

  Ka'ka' b. Amr'ın hayatı


  Reklam


  Ka'ka' b. Amr'ın hayatı hakkında bilgi
  el-Ka'ka' b. Amr b. Mâlik et-Temîmî (ö. 40/660) Hulefâ-yî Râşidîn devrinin ünlü kumandanlarındandır.

  Bazı hadisçiler sahâbî olduğu görüşündedir. Hz. Ebû Bekir döneminde irtidad eden Alkame b. Ulâse üzerine müfreze kumandanı olarak gönderildi ve görevini başarıyla tamamladı (11/632). Aynı yıl Hâlid b. Velîd'in peygamberlik iddiasında bulunan Tuleyha ile yaptığı Büzâha savaşına katıldı. Ulleys'in ve Übulle'nin fethine Hâlid b. Velid'le beraber iştirak etti (12/ 633). Hîre'nin fethinde de bulunan Ka'kâ', Hâlid b. Velid'in emriyle bîr süre Hîre'de kaldı. Daha sonra çeşitli fetihlerde görevlendirildi. Ebû Ubeyde onu Hz. Ömer'in emri üzerine öncü kuvvetlerin kumandanı sıfatıyla Irak'a gönderdi (1 3/634). Ka'Kâ', Kâdisiye öncesi İran fetihlerinde de önemli rol oynadı. Ağvâs'ta cereyan eden savaş, öncü kuvvetlerin başında bulunan Ka'kâ'ın gösterdiği gayretler sonucunda kazanıldı (14/635). Hâlid'in emriyle Suriye'deki fetihlere de katılan Ka'kâ', Yermük Savaşı'nda bir süvari birliğinin başında görev yaptı.

 3. Galus
  Devamlı Üye
  teşekkürler imam kardeşim şimdiye kadar ilk defa ismini duyduğum birisi olmuştur eğer gerçektende böyle korkusuz cesur biriyse daha önce neden haberim yada bilgim olmadı diye düşünüyorum yada bizlere hiç anlatılmadı ve tanıtılmadı Allah hepsinden razı olsun.

+ Yorum Gönder