+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ayakta idrar yapmanın dindeki hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ayakta idrar yapmanın dindeki hükmü

  Reklam

  Ayakta idrar yapmanın dindeki hükmü Mumsema Hz.Cabir’ den (r.a): “Rasûlullah (a.s.m) ayakta idrar yapmayı yasakladı.'' (Sünen-i Tirmizi C:1 Sh. 19/20 )Bu hadise göre ayakta işemenin haram olduğunu söyleyebilir miyiz?
  Ahmed Şahin hocanın zaman gazetesine yazmış olduğu bir yazısında idrarın sıçramaması halinde ayakta idrar yapılabileceğini okumuştum.Bu doğru mudur?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Ayakta idrar yapmanın dindeki hükmü


  Reklam


  Ayakta idrar yapmak caizdir ama mekruhtur

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ayakta idrar yapmanın hükmü nedir?

  Hz. Peygamber (s.a.s.)’in küçük abdest bozma konusundaki davranışları ile ilgili rivayetler, küçük abdesti (bevli) çömelerek yapmanın İslâm adabından olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bir engel olmaması halinde ayakta idrar yapmak tenzihen mekruh kabul edilmiştir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 229). Zira ayakta idrar yapılırken idrar serpintisinde korunmak güçtür. Oysaki Peygamber Efendimiz (s.a.s.) idrardan sakınmayı emretmiş; kabir azabının çoğunun idrar serpintisinden dolayı olacağını haber vermiştir (Buhârî, Vudû 55, 56; İbn Mâce, Tahâra 26). Kişi, çömelmekte zorlanır ya da abdest bozacağı yer çömelmeye uygun olmazsa üzerine idrar sıçratmamaya özen göstererek ayakta idrar yapabilir.

 4. Misafir
  hayır kardeşim tahrimen mekruh tur

 5. mum
  Administrator
  İslamda ayakta işemenin hükmü
  AYAKTA SU DÖKMEK

  Ayakta su dökmemelidir.

  Ömer (r.a.)’den rivayet edildiğine göre şöyle söyle¬miştir: Rasûlullah (s.a.v.) beni, ayakta bevlederken gördü ve: “Yâ Ömer! Ayakta bevletme!” buyurdu. (Bundan) sonra ayakta hiç bevletmedim. (İbn-i Mâce, et-Tahâratu ve Sünenuhâ, 14)

  Ayakta idrar yapmak mekruhtur. Bu durumda idrarın insanın üzerine sıçraması ihtimali vardır ki bunun da kabir azabına sebep olacağı hadislerde bildirilmiştir. Ayrıca oturduğu zaman mesane torbası daha fazla sıkıştığından tenasül uzvunda idrar kalması ihtimali de oldukça azalır.

 6. Misafir
  Ayakta işleyen ne kadar üzerine sıçratmasada idrar kesesi tamamen boşalmadığı için birkaç adım yüdüğünüzde çamaşırınıza kalacaktır
  Temizlenmek mümkün değil
  Ayakta işleyenin ne abdesti olur nede namazı
  Saygılar

+ Yorum Gönder
ayakta işemenin hükmü,  ayakta isemenin hukmu,  ayakta bevletmenin hükmü,  ayakta idrar yapmanın dini hükmü