+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yetişilemezse, yatsının ilk sünneti, farzdan sonra kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yetişilemezse, yatsının ilk sünneti, farzdan sonra kılınır mı?

  Reklam
 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Yetişilemezse, yatsının ilk sünneti, farzdan sonra kılınır mı?


  Reklam


  evet kılınabilir

 3. Galus
  Devamlı Üye
  Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

  Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar. Sabah namazının sünneti de farzdan sonra kılınmaz. Ayrıca cemaat farz namaza başlamışsa kişi sünneti kılmadan hemen farza başlaması gerekir.


 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  neden yatsının farzından sonra sünnet kılınmıyor?

 5. Berşan
  Üye
  Bu konuyu bende merak ettim.Sabah namazının ardından nafile kılınmaz bu tamam. İkindi vaktinde nafile kılmak mekruhtur buda tamamda.
  Neden yatsının sünnetini farzdan sonra kılamıyoruz cevaplarsanız sevinirim.
  Selametle.

 6. TarikateSon!
  Üye
  Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri daha sonra kılınarak kaza edilir Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir
  Bu açıklamanıza delil getirebilecek hadis kaynağınız mevcut mudur desem?

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  bende hala merak içindeyim

  Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.??

  bir açıklama getirmeniz lazım artık


 8. Hoca
  erimeye devam...
  Neden yatsının sünnetini farzdan sonra kılamıyoruz cevaplarsanız sevinirim.
  Selametle.
  bu basit bilgidir ve tüm ilmihal kitaplarında yazılıdır.
  Farzdan önce kılınmayan Gayri müekked sünnetler farzdan sonra kılınmazlar.

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben niye görmemişim kim acaba bakacağım biraz sonra kitaba.ben sabahın farzından sonra nafile kılınmayacağını,ikindinin farzından sonra nafile kılınmayacağını biliyordum da yatsıyı cidden ilk defa duydum.nasıl gözümden kaçtı kaç yıldır.gayri müekked sünnetler kaza edilmez genellemesi yapanlar öyle denk geldiği için mi öyle demişler.hani yatsının ilk sünneti ve ikindinin sünneti kaza edilmez o zaman biz gayri müekkedler kaza edilmez mi diyelim demişler.

  ilmihalde böyle yazıyorda ben dayandıkları hadisi merak ettim.kaynak?

 10. Hoca
  erimeye devam...
  Dayandıkları hadis var mı bilmiyorum ama Sabah, öğle namazının sünnetine Yetişmeyen Peygamberimiz (sav) farz namazdan sonra kılmıştır. Bu iki sünnet dışında daha sonra sünneti kıldığı sadece bir rivayet vardır o da ikindiyi kıldığı ile alakalıdır. bu hadis sıkıntılı olduğu için dikkate alınmamış müçtehitler tarafından.

 11. musab
  Hadis Öğrencisi
  sabahın sünnetide kılınmaz ama farzdan sonra.peygamberimiz cemaat olarak 2 sahabenin arkasında namaz kılmıştır sadece.biri evet sabah namazı.abdurrahman bin avf ın arkasında.diğeride ebubekirin arkasında.ebubekirin arkasında 1 değil birden fazla kere cemaat olmuştur efendimiz.yani öğle namazının sünnetini sonra kılması sadece ebubekirin arkasında olabilir.doğru mu düşünüyorum?peki fıkıhta yatsıdan sonra ilk sünnet kılmada sakınca yok denilebilmesi için bizzat efendimizin öyle yaptığına dair hadisin mi bize ulaşması gerekiyor.ya da kılamadığınız ilk sünnetleri farzdan sonra kaza edin hadisi olsa böyle bir hadis yeterli mi dir.farzdan sonra sünneti kılabilmemiz için.tabi bu dediğim sabah ve ikindinin sünneti hariç

 12. @hmet
  Üye

  Reklam


  sabahın sünnetide kılınmaz ama farzdan sonra
  bu bilgi sadece hanefilere özeldir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
farzdan sonra sünnet kılınır mı,  yatsının farzından sonra ilk sünnet kılınır mı,  yatsının ilk sünneti farzdan sonra kılınır mı,  farzdan sonra sunnet kilinirmi,  yatsı namazının ilk sünneti farzdan sonra kılınır mı,  yatsı namazının farzından sonra ilk sünnet kılınır mı,  yatsı namazının sünneti farzdan sonra kılınır mı