+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Spiral takılınca gelen kanama orucu bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasene
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Spiral takılınca gelen kanama orucu bozar mı?

  Reklam

  Spiral takılınca gelen kanama orucu bozar mı? Mumsema lohusaligin son doneminde spiral taktirdim kanamam oluyor simdi birkac un oldu kesildi sonra yeniden basladi acaba bu adet kanimi yoksa spiralden dolayi gelen kanamami bilmiyorum oruc tutabilirmiyim acil cevap yazarsaniz

 2. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye

  Cevap: spiral takilinca gelen kanama orucu bozarmi?


  Reklam


  Geçen aydaki temiz ve hayzlı günlerin bilinmesi gerekir. Geçen aydaki de istihazalı ise, ondan önceki ayın temiz ve kanlı günlerinin bildirilmesi gerekir. Bilinmezse cevap verilemez. Eğer 15 temiz gün içinde spiral takılmışsa ve kan gelmişse, namazını kılar. Spiral âdet düzenini de bozabilir. Her namaz vakti abdest alarak kılabilir. Maliki’yi taklit ederse, her namaz vakti abdest almaya lüzum yok. Abdesti bozan başka bir şey olmadıkça, spiralden meydana gelen kanama abdesti bozmaz. Ancak 15 günden sonra gelmişse hayız kabul edilir.

  Anjin tedâvisinde kullanılan ve dilin altına konulan tabletler, boğaza kaçacak şeyin yutulmamasından emin olunursa, orucu bozmaz.

  Döl yoluna (vajina) konulan fitil (supozituvar) veya rahmi temizlemek için kullanılan sıvı veya vajinaya takılan spekülom veyahut da vajinanın içini parmağı sokarak kontrol etmek, orucu bozmaz.

  Kadının rahmine spekülom veya spiral takmak, orucu bozmaz.

  Erkek ve kadının idrar yollarına konulan sonda (akaç), spekülom, röntgen ışınlarını örten madde, ilaç veya mesâneyi (sidik torbasını) yıkamakta kullanılan sıvı madde kullanmak, orucu bozmaz.

+ Yorum Gönder
spiral koydurmak orucu bozarmi,  spiral kanaması orucu bozar mı,  oruçlu iken spiral takılır mı,  spiral taktırmak orucu bozar mı,  spiral takan kadın kanama varsa namaz kılabilir mi,  spiiralyiyken oruc bozulurmu,  spiral takkildikdan sonra namaz