+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnsanlar neden günah işler? Veya insanlar neden iyilik yapmak zorundadır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  Reklam

  İnsanlar neden günah işler? Veya insanlar neden iyilik yapmak zorundadır?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İnsanlar neden günah işler? Veya insanlar neden iyilik yapmak zorundadır?


  Reklam


  İnsanlar neden günah işler? Veya insanlar neden iyilik yapmak zorundadır?
  İnsanlar neden günah işler?Veya insanlar neden iyilik yapmak zorundadır?
  İnsanların günah işleme sebebini öğrenmek için tıkla: İnsan neden günah işler?

 3. mehmet naim ağım
  Devamlı Üye
  helal lezzet keyfe kafidir demek istiyorsunuz, teşekkür ederim

 4. HAMMADUN
  Emekli
  İnsanlar neden günah işler....????

  Çünkü İNSAN'da NEFS vardır ve NEFS'de günaha meyillidir. Tıpkı hayvanlarda NEFS olduğu gibi. Zira NEFS, canlının yaşaması için kendisine verilmesi gereken, yaşamasını idame etmesi için gerekli olan bir yapıdır. Her canlının olmazsa olmazıdır.

  NEFS, yiyecek, içecek, heva ve heves edecek, cima edecek üreyecek, bunları yaparkende helal haram demeden yoluna devam edecek vesaire....

  Peki bunu nasıl kontrol altına almalıyız ki; hayvanla aramızdaki farktan dolayı ŞEREFLİ MAHLUK sınıfında addedilebilelim....????

  Aklımızı kullanacağız ve HELAL ile HARAM'ı ve bu ikisi arasındaki farktan doğan kazanımlarla, İNSANLIĞIMIZI kazanalım. İNSANLIĞIMIZI kazanmaklada ahiretimizi imar edelim. Helal dairesini çok iyi araştıracağız ve haramlardan uzak duracağız. Böylece NEFS'İ İSLAH edeceğiz. Bir ARSLAN TERBİYECİSİ'nin, ARSLAN'ı TERBİYE ettiği gibi, şefkat, muhabbet ve sabırla. O'na zulmetmeyeceğiz ve asla ondan da medet ummayacağız. Zira O terbiyecisinin elindeki İSLAM NURU'nu bir an elinden bırakmasını bekleyen, azgın bir arslan gibidir. Vahşi bir hayvan gibidir. O öyledir ki; bir çamur gibi, ehil ellerde şekil alır, fırına girer ve işe yarayacak bir emtia gibi kullanılır bir araç olur, ne zaman ki; O'nu elinizden düşürürsünüz, yeniden parçalanır un ufak olurda kullanılamaz bir emtiaya dönüşür. Yeniden aslına rücu eder. Asla ölene kadar NEFS'imizden emin olamayız. O her defasında un ufak olup yeniden şekillenmeyi bekleyen bir çamura dönüşebilir. Zira O'nun aslı çamur gibidir.

  Kimileri der ki; biz NEFS'imizi öldürdük. Can bedendeyken asla bu tür bir ifade doğru değildir. Zira NEFS'in öldüğünü söyleyecek kaabiliyette olan bir ağız, Ölmeyecek bir NEFS'in Şeytan Aleyyullanın şerriyle birlikte, şerrinden emin olunmayacak kadar acziyete muhatap olabilir.

  Hülasa; NEFS her canlı için yaşama kaynağı olarak gereklidir. İNSAN içinse O'nun eğitimi ve İNSANLIĞIN KAZANIMI ile AHİRET'in İMARI için terbiyesi gerekir.

  İnsanların iyilik yapmalarıda, NEFS'in ISLAH'ı için gereklidir. Eğer kendiniz için istediğinizi, bir müslüman kardeşiniz içinde istiyor veya temenni ediyorsanız imanınız kemal bulmuş, NEFS'iniz şimdilik İSLAH olmuş demektir.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder