+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dinimizde üzülmenin ölçüsü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Dinimizde üzülmenin ölçüsü nedir?

  Reklam

  Dinimizde üzülmenin ölçüsü nedir? Mumsema Henüz çok genç olduğum için pek çok konuda heves ediyorum, heves ettiğim şeyler de dinen gereksiz şeyler.Sonra üzülüyorum niye olmadı gibisinden.Hayatımdan giden insanlar için ya da içimde kalan ukdeler için çok üzülüyorum.Ama sonra aklım başıma geliyor ve "Sen haşa Allah (c.c.)'tan daha mı iyi bileceksin? Hayırlısını bilen O, sen değilsin.Şükredeceğin yerde neler düşünüyorsun." diyerek kendime kızıyorum.Fakat bir süre sonra yine aynı şeyler için istemsiz olarak üzülüyorum, üzüldüğüm konular da hep aynı.Nefsimden gelen bu "neden"ler ve üzülmem isyana girer mi? Günahı var mıdır? Böyle yaparsam sabredenlerden olmamış mı olurum? Dinimizde üzülmenin ölçüsü ne olmalıdır?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Dinimizde üzülmenin ölçüsü nedir?


  Reklam


  Hammadun bir gün ANKARA ETLİK semtinde bir bisikletçinin önünde melül melül bisikletlere bakmaktadır. Zira O'na bisiklet alacak kadar parası olan bir aile efradı yoktur. Bu bisikletçide ETLİK CAMİİ'nin hemen karşısındadır.....

  Caminin duvarında oturup, bisikletlere dikkatle bakan hammadun'u ETLİK CAMİİ'nin hocaefendisi fark eder ve yanına gelip otururda, hammadun öyle bir dalmıştır ki; bisikletlere..... Hocaefendinin yanına oturduğunu bile farketmez.

  Çocuğum nereye bakıyorsun öyle dikkatle dediğinde, hammadun bakar ki; yanında hocaefendi.....

  Bisikletlere bakıyorum derim. Senin bisikletin yokmu diye sorar ve yok derim....

  Üstelik amca bizim ailemizde bize bisiklet alacak kadar parası olanda yok. Biz fakiriz amca, sadece bakıyorum der hammadun.....

  Hiç unutmuyorum o ne güzel sözlerdi

  Çocuğum, fakir olan Şeytandır.... Senin RAB'bin var. Bu mülkün tamamıda senin RAB'binin değilmi....????

  Evet amca.....

  Sonra yüzüme bakıp ne güzel güldü.... Başımı okşadı.... Selamu Aleykum dedi.... Aleykum Selam amca dedim.

  Döndüm bisiklete tekrar baktım.... Kibrit çöpü gibi göründü gözüme.... Zira tüm mülk RAB'bimindi.... ve biz O RAB'bin kuluyduk.... Sahipsizde değildik.... Biz zengindik.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Ne güzel demiş amca..Beni rahatsız eden de bu zaten.Üzülmem istemsiz olarak gerçekleşiyor, ne kadar saçma bir şey yaptığımın ve bunun çok ayıp olduğunun farkındayım aslında.

+ Yorum Gönder
dinimizde üzülmek