+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah kainatı ne zaman ve neden yarattı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hass
  Üye
  Reklam

  Allah kainatı ne zaman ve neden yarattı ?

  Reklam

  Allah kainatı ne zaman ve neden yarattı ? Mumsema Allah kainatı ne zaman ve neden yarattı ? Çok ögrenmek istiyorum Allah kainatı sonradan yarattıysa ki bu alemde herşey degişiyor degişen bir şeyde ebedi olamaz sonradan olmadır bariz belli Allah bu kainatı ne zaman yarattı acaba kendisi yaratmadan önce kendi zatıyla vardı sonradan bu koskoca evreni neden yarattı acaba ki ?

 2. CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah kainatı ne zaman ve neden yarattı ?


  Reklam


  Allah'ın ilmine bizim fikrimiz yetişemez.

 3. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Öncelikle, Allah zamandan ve mekandan ve bütün noksan sıfatlardan münezzehtir ve ezelidir...Zamanı ve mekanı yaratan Allah'tır..Öyle ise "Allah kainatı ne zaman yarattı" diye düşünülemez..Çünkü, zaman ve mekan kainattadır...Allah ise, ezelidir, zamandan ve mekandan münezzehtir. Bütün zamanlar ve bütün mekanlar onun huzurunda hazır bir sayfa gibidir.

  İkinci olarak, Cenab-ı Hakkın bu kainatı yaratmasının hikmeti ve gayesi, kendini şuur ve akıl sahiplerine tanıttırmak ve sevdirmek istemesidir..Yani, Cenab-ı Hakkın her bir sıfatında ve isminde nihayetsiz güzellik ve kemal vardır..İşte Allah cemal ve kemalini kainat aynasında görmek ve cinlere, insanlara ve meleklere göstermek istiyor..Bu hakikat çok uzundur..Bu sebeple, tafsilatını Risale-i Nura ve bilhassa "onbirinci söze" havale ediyorum.

+ Yorum Gönder