+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesvese üzerine düşünmek zararlı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kırlangıç.
  Devamlı Üye
  Reklam

  Vesvese üzerine düşünmek zararlı mıdır?

  Reklam

  Vesvese üzerine düşünmek zararlı mıdır? Mumsema Selamun aleykum, ben yaklaşık 2-3 hafta önce namaza başlayan bir kardeşinizim.Ama şu 2-3 haftadır inanın başıma gelmeyen vesvese kalmadı.Küfür içeren kelimeler mi dersiniz, sen daha çok gençsin ne gerek var dinle uğraşmaya düşünceleri mi dersiniz, sen ibadetlerinde samimi değilsin kabul olmuyor hiçbiri düşünceleri..Utanmaz şeytan ne malum namazın gerekli olduğu bile dedi.Ben ilk başta bu düşünceleri savuşturmak yerine kökünden çürütmek istedim, yoksa tekrar aklıma gelebilirler diye.İçimde savaş çıktı resmen, bir taraf şeytanı savunuyor bir taraf Allah'ı.En sonunhmda Allah'a sığındım ben bununla başa çıkamıyorum yardım et Rabbim diye.Bu sefer de "sen hem bu vesveseleri ciddiye alıp onlarla uğraşıyorsun hem de sonra utanmadan Allah'tan yardım diliyorsun, kabul mü olacak duaların?
  " diye düşünceler geldi aklıma.Bu düşünceler beni bazen rahat bırakıyor, o zaman hemen dua ediyorum kurtulmak için.Bazen de anlattığım gibi.Ama yine de hiçbir şekilde namazlarımı aksatmıyorum, yoksa kaybetmiş olacağım savaşı.
  Şimdi bir kaç sorum olacak,
  1-Gerçekten bu dengesiz halim yüzünden Allah (c.c.) bana kızıyor olabilir mi?
  2-Bu kafa karışıklığı içinde yaptığım ibadet ve dualar kabul olur mu?
  3-Namaz kılmaya devam edersem bunlar sona erecek mi yoksa hep böyle mi sürecek?
  Yardım ederseniz çok sevinirim, kendi başıma iyice kafam karışacak gibi..

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Vesvese üzerine düşünmek zararlı mıdır?


  Reklam


  1-Gerçekten bu dengesiz halim yüzünden Allah (c.c.) bana kızıyor olabilir mi?

  Siz çıkmışsınız er meydanına ve NEFS'inizi, Şeytan'ı ve Dünya'yı karşınıza almışsınız, HAKEM bana kızarmı diyemi düşünüyorsunuz....????

  HAKEM size kızmaz.... O sizin, NEFS'inizin Şeytanla ve Dünyayla olan müsabakanızda, sırtınızın yere gelip, gelmeyeceğine bakar. Zira HÜKÜM verilecektir. Hangi taraf TUŞ olursa o mağlup sayılacaktır.

  2-Bu kafa karışıklığı içinde yaptığım ibadet ve dualar kabul olur mu?

  Cahil Şeytan'ın binlerce yıldır bildiği tek yöntem var.... O'da bu. O olurmu, Bu olurmu diye insanları ACABA'ya sürüklemek. Sizin ağzınızdan da ACABA kelimesini duymak..... Dualar kabul olmasına kabul olurda, Armut piş ağzıma düş diye bişey olmaz. Dua edersiniz ve O Duanızın neticesinde hüsnü kalb ile istediğiniz yollar size kolaylaştırılır hepsi o. Zira O dua neticesinde istediğiniz sizin hayrınıza ise ve siz ona ulaşmak için gayret sarfediyorsanız imtihana bir yerinden başlamışsınız demektir. Olduda dua ettiğiniz şey sizin için hayırlı değildide o'na giden yolların tamamı size kapandıda ne yapsanız ulaşamadınız, bu durumda da HAMDEDME'yi ve ulaşamadığınızdan dolayıda tevekkül etmeyi öğrenmelisiniz.

  3-Namaz kılmaya devam edersem bunlar sona erecek mi yoksa hep böyle mi sürecek?

  Ne zaman ki; Şeytan Aleyyullana'nın size vermiş olduğu ve olacağı tüm vesveselerin, sizin için cahilane olarak algılandığı an, Şeytan Aleyyullana'nın bittiği ve yeni stratejiler geliştirmek için NEFS'inizle İSTİŞARE ettiği anlara şahit olacaksınız. İşte orada NEFS'inize hükümdar yada NEFS'inize köle olma tercihi tamamen sizin elinizde olacak. İnşaAllah yeryüzü HALİFELERİ'nden olursunuz ve NEFS'inize HÜKÜMDAR olup, HÜKÜMRANLIĞINIZI kurarsınız....

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. yandı_yurek
  Emekli
  Ardasımızın cevaplarını buraya yapıştırdım kusura bakmasın Hammadun .. Ama bunlara katılıyorum


  1-Gerçekten bu dengesiz halim yüzünden Allah (cc) bana kızıyor olabilir mi?

  Siz çıkmışsınız er meydanına ve NEFS'inizi, Şeytan'ı ve Dünya'yı karşınıza almışsınız, HAKEM bana kızarmı diyemi düşünüyorsunuz????

  HAKEM size kızmaz O sizin, NEFS'inizin Şeytanla ve Dünyayla olan müsabakanızda, sırtınızın yere gelip, gelmeyeceğine bakar Zira HÜKÜM verilecektir Hangi taraf TUŞ olursa o mağlup sayılacaktır

  2-Bu kafa karışıklığı içinde yaptığım ibadet ve dualar kabul olur mu?

  Cahil Şeytan'ın binlerce yıldır bildiği tek yöntem var O'da bu O olurmu, Bu olurmu diye insanları ACABA'ya sürüklemek Sizin ağzınızdan da ACABA kelimesini duymak Dualar kabul olmasına kabul olurda, Armut piş ağzıma düş diye bişey olmaz Dua edersiniz ve O Duanızın neticesinde hüsnü kalb ile istediğiniz yollar size kolaylaştırılır hepsi o Zira O dua neticesinde istediğiniz sizin hayrınıza ise ve siz ona ulaşmak için gayret sarfediyorsanız imtihana bir yerinden başlamışsınız demektir Olduda dua ettiğiniz şey sizin için hayırlı değildide o'na giden yolların tamamı size kapandıda ne yapsanız ulaşamadınız, bu durumda da HAMDEDME'yi ve ulaşamadığınızdan dolayıda tevekkül etmeyi öğrenmelisiniz

  3-Namaz kılmaya devam edersem bunlar sona erecek mi yoksa hep böyle mi sürecek?

  Ne zaman ki; Şeytan Aleyyullana'nın size vermiş olduğu ve olacağı tüm vesveselerin, sizin için cahilane olarak algılandığı an, Şeytan Aleyyullana'nın bittiği ve yeni stratejiler geliştirmek için NEFS'inizle İSTİŞARE ettiği anlara şahit olacaksınız İşte orada NEFS'inize hükümdar yada NEFS'inize köle olma tercihi tamamen sizin elinizde olacak İnşaAllah yeryüzü HALİFELERİ'nden olursunuz ve NEFS'inize HÜKÜMDAR olup, HÜKÜMRANLIĞINIZI kurarsınız

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun Amin

 4. Misafir
  vesvese düşünmek için tekrarlamak günahmı

+ Yorum Gönder
kafa karışıklığı için dua,  vesvese düşünmek günah mı