+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz.İsa'nın Havarileri ve Yehuda İskaryot(Judas) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sakaleyn
  Emekli
  Reklam

  Hz.İsa'nın Havarileri ve Yehuda İskaryot(Judas)

  Reklam

  Hz.İsa'nın Havarileri ve Yehuda İskaryot(Judas) Mumsema Hz.İsanın havarileri sevilebilirmi ? ve özellikle Yehuda iskaryot(Judas) ?

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Hz.İsa'nın Havarileri ve Yehuda İskaryot(Judas)


  Reklam


  Hazreti İsa (A.S.)'mın havarilerinden kasıt, Hazreti İsa (A.S.)'mın zamanında yaşamış ve Tek bir ilaha iman etmiş, Hazreti İsa (A.S.)'mı Allah-u Taala'nın Peygamberi bilmiş, asla O'nu Allah-u Taala'nın oğlu olarak nitelememiş ve İSLAM ÜZERE YAŞAMIŞ olanlardan bahsediyorsak, O havariler, O Zaman'ın Ashabı hükmündedir. Sevilir. Hürmet edilir.

  Ancak İslam'ın Hristiyanlaştırılması gibi projelerle ASHAB'ın bir bölümünü sevip diğer bölümünü elinin tersi ile iteklemeye çalışan BEDBAHT'lar mesabesinde bir uygulama içerisinde olunursa, yani din bir şekilde parçalara ayrılmaya ve insanları saflara bölmeye ve bu hususda GÜZİDE ASHAB'a dil uzatmaya kadar giden nitelemelere ulaşırsa işte orada Tahrif edilmiş Hristiyanlığa giden yolun başında olunduğunu bilmemiz gerekir. Nasıl ki; bir takım ASHAB'ın ve HALİFE'nin RESMEDİLMESİ ile başlayan süreç, Hazreti İsa (A.S.)'mın RESMEDİLMESİ ve HAVARİLERİN RESMEDİLMESİ gibi bir sürecin ta kendisi ve benzeri ise, bu İSLAM'ın geçmişte nasıl tahrif edilmeye başlandığının ve sürecin nasıl işlediğinin işareti ise, asla bu gün resmedilen ve adına havari denilenleri değil. O çağda İSLAM ÜZERE YAŞAMIŞ ve İSLAM ŞERİATI ve PEYGAMBER'lerinin sünneti ile teçhiz olunanları bizler zamanın ASHAB'ı mertebesinde severiz. Bunun dışında tahrif edilmiş ve aslını kaybetmiş her uygulamayı RED EDERİZ.

  RAB'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. Sakaleyn
  Emekli
  Hım anladım havarileri sevilebilir ashabı onun 12 havarileri
  onu anladımda peki Judas ? yani Yehuda iskaryot sevilebilirmi ?

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  sakaleyn,isa(as)'ın yoldaşları hakkında kesin bir bilgi sanırım yok,en azından bizim muteber kabul edeceğimiz kaynak yok.muhammed(sav)'in yoldaşları hakkında bilginizi çoğaltsanız daha iyi olmaz mı,bence daha iyi olur Allahu alem

 5. Sakaleyn
  Emekli
  Havarilerden Kur'an'da Âl-i İmrân, Mâide ve Saff Surelerinde bahsedilmektedir.[2]
  Kur'an'da bahsi geçen ayetler
  İsa onların inkarlarını sezince, “Allah yolunda yardımcılarım kim?” dedi. Havariler, “Biziz Allah yolunun yardımcıları. Allah’a iman ettik. Şahit ol, biz müslümanlarız” dediler. (3, 52)
  Hani bir de, “Bana ve Peygamberime iman edin” diye havarilere ilham etmiştim. Onlar da “İman ettik. Bizim müslüman olduğumuza sen de şahit ol” demişlerdi. (5, 111)
  Hani havariler de, “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?” demişlerdi. İsa da, “Eğer mü’minler iseniz Allah’a karşı gelmekten sakının” demişti. (5, 112)
  Ey iman edenler! Allah’ın yardımcıları olun. Nasıl ki Meryem oğlu İsa da havarilere, “Allah’a giden yolda benim yardımcılarım kimdir?” demişti. Havariler de, “Biz Allah’ın yardımcılarıyız” demişlerdi. Bunun üzerine İsrailoğullarından bir kesim inanmış, bir kesim de inkar etmişti. Nihayet biz inananları, düşmanlarına karşı destekledik. Böylece üstün geldiler. (61, 14)

  Hz.isanın ashabı onlar tanıyalım bilelim bilgimiz artsın soğuk kalmayalım diğer peygamberlere,hiç bi islami kaynakta yokmu Judas ?

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  bu ayetlerin olduğunu bilmiyordum yalan olmasın,ancak isim isim geçtiğine dair,yani onlara dair geçen hikayelerin doğruluğundan emin olamayız.

 7. Sakaleyn
  Emekli
  ama yani ihanet eden bi havaride yoktur herhalde ? yehuda dedikleri kişi gibi

 8. aforizma
  Devamlı Üye
  havariler , ensaru Allahtır, hepsini severiz ve hayırla anarız,Allah onlardan razı olsun, yehuda İskaryot bir mittir,bizim konumuz değildir. abesle iştigal etmeyiniz.

 9. Fikir
  Üye
  Kardeşim judas Hz.İsa(a.s) ı ele veren kişinin ta kendisidir hristiyanlara göre.Bugün dahi hristiyan karşıtı bir takım insanlar judasın adını kullanarak hristiyanlara gönderme yaparlar.

 10. Sakaleyn
  Emekli
  ama yani islamda ihanet eden biri yok yani judas gibi ? yani aslında judas yok ?
  hristiyanlar normalde biri ihanet yaptımı judas derlermiş seni judas seni gibi,ihanet etmek anlamını kazanmış artık judas kelimesi

 11. aforizma
  Devamlı Üye
  islamiyet hiçbirşeyin karşıtı değildir, Hak dindir, Allah tarafında kemale erdirilmiştir. hristiyanların efsaneleri bizi ilgilendirmez.

 12. Fikir
  Üye

  Reklam


  Judas islamda yoktur.Judas hristiyanlara göre vardır.Senin de dediğin gibi judas kelimesi onlar(hristiyanlar) tarafından kullanıldığında ihaneti temsil eder.Yalnız sevilebilirmi derken neyi kast ettiğinizi anlayamadım.Hristiyansanız kendi dininizi benden daha iyi bilirsiniz ama judas hristiyanlıkta vardır ve Hz.İsa'yı sattığı söylenir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
islam dininde hz isanın havarileri kimlerdi ve ne yaparlardi