+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 2346 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fethullah gülen hakkında lütfen çok iyi bilenler yorum yazsın Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: fetullah gulen hakkında lütfen çok iyi bilenler yorum yazsın

  Reklam  Cevap: fetullah gulen hakkında lütfen çok iyi bilenler yorum yazsın isimli konu Mumsema.com Cevap: fetullah gulen hakkında lütfen çok iyi bilenler yorum yazsın
  Fethullah Mason Mu?

  Masonlukta Mertebe ; Çıraklık, kalfalık ve üstadlık olarak sıralanıyordu. Fetullah Gülen"de, kendi cemaatinde sınıflandırmayı yaparken masonik derecelendirmeyi esas alıyor, çıraklık, tilmizlik yani kalfalık ve nihayet üstatlık olarak taamamlıyordu.

  Masonlar çalışmalarında aralarına kesinlikle bir kadını kabul etmiyorlar, kendi eşleri bile senede bir kere derneklerine girebiliyori oda masonik çalışmaların yapıldığı bölümden bağımsız bir yerde kahvaaltı şeklinde oluyordu.

  Son zamanlarda Lıght masonluk şeklinde ortaya çıkan ancak Hür Masonların tanımadıkları özgür masonlar bünyelerine kısıtlı da olsa kadınları kabul ediyorlardı. Fetullah Gülen de hayatında kadınlarla muhatap olmama gibi bir prensibinin olduğunu defalarca ilan etmiş ama Nevval Sevindi ye dayanamamış röportaj yaparken ona helvalar pişirmiş beraberce sevindirik olmuşlardı.

  Gülen"in "üstadım" dediği Said"in kendini peygamber olarak göstermeye çalıştığı ve bu saçma iddiasını kanıtlamak için " Kur"andaki ayetler benden baahsediyor, Hz Ali beni müjdeliyor diyerek ortaya attığı, cifir ya da ebced hesabı da bir yahudi inancı, yahudi uydurmasıydı. Harflerden anlamlar çıkarma işine Hurafilik deniyordu.

  İbni Haldun "Tercüme-i İbni Haldun" adlı yapıtında Hurafilik"i şöyle açıklıyordu:

  Hurafilik; büyücülük ve tılsımcılıktan doğmuştur. Kökü yahudi uydurmalarına kadar gider.

  Prof. Fuat Köprülü de; "Hurafiliğin doğmasında, yahudiler tarafından ortaya atılan akımların en başta rol oynadığına " işaret ediyordu.

  Nurcular ise kendilerine kutsallık payesi vermek amacıyla, sürekli olarak bu hesaplamalardan medet umuyorlardı. 5 Eylül 2000 tarihli Hürriyet Gazetesi"ndeki köşesinde Fatih Altaylı , "Neo İslamic Masonlar" başlıklı yazısında Gülen yapılanmasının masonlara benzediğini anlatıyor ve Fetullah Gülen"in masonlara bakışını şöyle aktarıyordu.

  ""¦ Birkaç yıl önce Fetullah Gülen cemaati peşimde.

  Benim elimde Gülen"le ilgili bir kaset olduğunu düşünüyorlar ve bu kasetin içeriğini merak ediyorlar.

  Hiç ummadık kanallardan bana ulaşmaya çalışıyorlar.

  Sonunda ulaştılar.

  Gülen"in bir yemek istediğini söylediler.

  Olur dedik ve buluştuk.

  Altunizade"de bir dershanenin üst katında, Gülen"in yaşadığı ve televizyon proğramları çektiği yerde buluştuk.

  Benim yanımda Teke Tek ekibi, onun yanında başta İhsan Kalkavan ve kendi ekibi.

  Güzel bir yemek yedik.

  Onlar da kendi bakış açılarından yaptıkları işleri anlattılar. Okulları nasıl kurduklarını, neden kurduklarını, nasıl yürüttüklerini Gülen, özellikle Türki Cumhuriyetleri ve Balkanlardaki faaliyetlerini anlattı. Hepimizin bildiği şeyleri kendi açılarından görerek anlattılar.

  Sohbetin sonunda Gülen"e izlenimimi aktardım. Gülen, Yurt içinde ve Yurt dışında aynen bir mason teşkilatı gibi örgütleniyordu. Masonların yüzlerce yıl önce yaptıklarını, şimdi adına "mason" demeden yapıyorlardı.

  Gülen"e ," Bu yapılanma açısından masoniktir" dedim. Yüzüme uzun uzun baktı. Sonra kendi adamlarına döndü ve " Masonların kötü bir şey yaptığını kim söyleyebilir" dedi.

  Sizin çevreler masonları pek sevmez dedim.

  "Biz o Çevrelerden değiliz" dedi.

  O zaman yazmaya değer bulmamıştım. Ve bu konuda hazırladığım kitaba saklamıştım. Ama yine Gülen konuşulmaya başlanınca aktarmak istedim"¦"

  Altaylı"nın yazısında görüldüğü gibi masonlara söz söyletmeyen, her fırsatta onlara methiyeler düzen Gülen, sürekli olarak masonlarla işbirliği yapıyordu.

  ERGÜN POYRAZ

  AMERİKA"DAKİ İMAM

  Sayfa 272-276


 2. İslambol
  Üye

  Cevap: fetullah gulen hakkında lütfen çok iyi bilenler yorum yazsın


  Reklam


  Benim bildiğim kadarı ile giremeyecek. Çünkü bunu söylemek yetmiyor. Hz.Muhammed(SAV) i onaylamamış ve islamı yok saymış olunuyor. Yani bir hristiyan veya yahudinin sadece bunu söylemesi yeterli değildir.  La ilahe illallah diyen Cennete girer mi?

  Sual: İhlâsla bir defa La ilahe illallah diyerek imanla ölen herkesin Cennete gireceğine, Resulullahın şefaat edeceğine dair hadis yok mu? Yine bir hadiste (İhlâsla "La ilahe illallah" diyen Cennete girer) denmiyor mu? Hiçbir ibadeti yapmasak da, hiçbir haramdan kaçmasak da, Resulullahın bu sözlerine göre Cennete girmeyecek miyiz? Hâşâ Resulullah yalan mı söylüyor? La ilahe illallah diyen İsevi ve Musevi Müslümanlar da Cennete girmeyecek mi?
  CEVAP
  Yazdığınız hadis-i şerifler doğrudur ama bunların açıklaması vardır. İmam-ı Rabbani hazretleri, (Şartsız bildirilen bir hüküm şartlı olarak anlaşılır) buyuruyor. Mesela koyun eti yemek caizdir. Hüküm şartsız bildirilmiştir. Koyun eti caiz diye canlı bir koyunun bir budunu kesip yiyemeyiz. Ehl-i kitap hariç, gayrimüslim keserse veya kendiliğinden ölürse, leş olur, yenmez. Besmelesiz kesilirse de yenmez. Bu anlaşılınca hangi şartlar altında Cennete girileceği anlaşılır.

  Mesela Resulullah efendimiz, (İhlâsla La ilahe illallah diyen Cennete girer) buyurunca (İhlâsla ne demektir?) diye sual ettiler. Cevaben, (Söyleyeni haramlardan alıkoymasıdır) buyurdu. (Taberani)

  Cennete girebilmek için birkaç şart var:

  1- Birincisi kelime-i tevhidi ihlâsla söylemek gerekiyor. İhlâs ise ibadetleri yaparak haramlardan kaçmaktır. Namaz kılmayan, oruç tutmayan, zekât vermeyen, hacca gitmeyen de haram işlemiş oluyor. İçki, zina, kumar, yalan, gıybet, hırsızlık, kul hakkına girmek de zaten haramdır.

  2- Sadece La ilahe illallah demek yetmez. Peygamber efendimize de iman etmek, son Peygamber olduğuna şehadet getirmek şarttır. Yani Muhammedün Resulullah demek de gerekir.


  Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (İhlâs ile Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü diyen Cennete girer.) [Taberani, Deylemi]

  (La ilahe illallah, Muhammedün Resulullah diyene Cehennem ateşi haramdır.) [Müslim]

  (Allah'tan başka ilah olmadığına Allah'ın bir ve ortağı olmadığına ve Muhammed'in Onun kulu ve Resulü olduğuna, keza Cennet ve Cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, Allahü teâlâ onu Cennetine koyar.) [Buhari, Müslim, Tirmizi]

  (Rab olarak Allah’ı, din olarak İslam’ı, Resul olarak Muhammed'i seçen yani kabul edip beğenene Cennet vacip olur.) [Ebu Davud]

  (Kitap ehli olan bir kavme [İsevi veya Musevilere] görevle gidince, önce, La ilahe illallah Muhammedün Resulullah demeye davet et. Bunu kabul ederlerse, günde beş vakit namazın farz olduğunu bildir. Bunu da kabul ederlerse, Allah’ın Müslümanların zenginlerinden alınıp fakirlerine verilen zekâtı farz kıldığını söyle.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

  (Size şu beş şeyi emrediyorum. Birincisi Allah’a imandır. Allah’a iman nedir biliyor musunuz? Allah’tan başka mabut olmadığına ve benim son Peygamber olduğuma şehadet etmektir.) [Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai, Ebu Davud, İbni Hibban, Taberani]

  Netice:

  Müslüman olan Allah’a inanır. Allahü teâlâ Kur'an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:

  (Allah indinde hak din ancak İslam’dır.) [Al-i İmran 19]

  (Sizin için din olarak İslam’ı beğendim.) [Maide 3]

  (İslam’dan başka din arayan, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.) [Al-i İmran 85]

  (Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın.) [Muhammed 33]

 3. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı ömerhattab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yanlış Anlamıyın beni sadece şunu merak ettim sadece Lailahe illah diyen Allahtan başka ilah yoktur diyen cennete girecek mi?
  Fasıl: İMAN VE İSLAM HAKKINDAKonu: İman ve İslam'ın FaziletiKaynak: Buhari, Cenaiz 1Ravi (r.a.): Vehb İbnu MünebbihHadis: Hz. Peygamber (sav)'a "La ilahe illAllah cennetin anahtarı değil mi?" dendi de: "Evet, öyledir ama dişsiz anahtar olur mu? Dişleri olan anahtarın varsa kapın açılır, yoksa kapalı kalır, açılmaz" cevabını verdi.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Yazıların çoğunu okudum.
  Fethullah hoca ve diğer ehli sünnet islam alimlerine hakaret eden/dil uzatan terbiyesizdir!
  Yazıklar olsun size


 5. İslambol
  Üye
  Şem'a
  Kendince sen haklısın. Ama alimdir diye her dediğini onaylamamız beklenemez.Her alim doğruyu söylüyor diyemeyiz. O zaman yanlışını da doğru kabul etmiş oluruz. Yani "bizde akıl yok onlarda var biz düşünmeyelim onlara tabi olalım onlar en doğrusunu bilir" e getirmiş oluyoruz ozaman.E ben Kuran'da okumayayım nasılsa alimler benim yerime okumuş.Onların dediğini yapayım yeterli. Ben bunu kabul etmiyorum. Onlar da bir beşerdir ve eleştirilebilir. Ayrıca ben belki alim olarak kabul etmiyorum. Benim bildiklerime ters şeyler söylüyor. Yani eleştirmeyeceksek her şeylerine uyacaksak forumu kapatalım gidelim o zaman.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Şem'a
  Kendince sen haklısın Ama alimdir diye her dediğini onaylamamız beklenemezHer alim doğruyu söylüyor diyemeyiz O zaman yanlışını da doğru kabul etmiş oluruz Yani "bizde akıl yok onlarda var biz düşünmeyelim onlara tabi olalım onlar en doğrusunu bilir" e getirmiş oluyoruz ozamanE ben Kuran'da okumayayım nasılsa alimler benim yerime okumuşOnların dediğini yapayım yeterli Ben bunu kabul etmiyorum Onlar da bir beşerdir ve eleştirilebilir Ayrıca ben belki alim olarak kabul etmiyorum Benim bildiklerime ters şeyler söylüyor Yani eleştirmeyeceksek her şeylerine uyacaksak forumu kapatalım gidelim o zaman
  Bir alim eleştirilmez demedik - diyemeyiz
  Ama her şeyin bir adabı var.
  Eleştirecekseniz/ilmi seviyeniz buna yetiyorsa eserlerini okuyun ve bir reddiye yazın yayınlayın.
  Öyle forumlarda dedkodu yaparak/karalanarak eleştiri olmaz.

  ilk mesajı yazan/konuyu açan kardeşimiz ne olduğu belirsiz bir kişinin eserini okumuş...
  Allah cc. fasıkların haberini araştırın diye emretmiyor mu?
  Bir alimin eleştirisini gayri müslimlerin dilindenmi öğreneeğiz.


  Bu forumda buna musade yok.
  Cemaati meşrebi mezhebi ne olursa olsun asla bir ehli sünnet alimini eleştirmeye fırsat vermeyeceğiz.

 7. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün aleyküm

  Beratxt Kardeş

  Yahudiler hakkındaki ayetleri okudun mu hiç ?

  Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dostlar (veliler) edinmeyin; onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden onları kim dost edinirse, kuşkusuz onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna hidayet vermez. (Maide Suresi, 51)

  Kimi Yahudiler, kelimeleri 'konuldukları yerlerden' saptırırlar ve dillerini eğip bükerek ve dine bir kin ve hınç besleyerek: "Dinledik ve karşı geldik. İşit, -işitmez olası- ve 'Raina' bizi güt, bize bak" derler. Eğer onlar: "İşittik ve itaat ettik, sen de işit ve 'Bizi gözet' deselerdi, elbette kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, onları küfürleri dolayısıyla lanetlemiştir. Böylece onlar, az bir bölümü dışında, inanmazlar. (Nisa Suresi, 46)

  Dediler ki: "Yahudi veya Hıristiyan olmayan hiç kimse kesin olarak cennete giremez." Bu, onların kendi kuruntularıdır. De ki: "Eğer doğru sözlüyseniz, kesin-kanıtınızı (burhan) getirin." (Bakara Suresi, 111)

  Yahudiler: "Allah'ın eli sıkıdır" dediler. Onların elleri bağlandı ve söylediklerinden dolayı lanetlendiler. Hayır; O'nun iki eli açıktır, nasıl dilerse infak eder. Andolsun, Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun taşkınlıklarını ve inkarlarını artıracaktır. Biz de onların arasına kıyamet gününe kadar sürecek düşmanlık ve kin salıverdik. Onlar ne zaman savaş amacıyla bir ateş alevlendirdilerse Allah onu söndürmüştür. Yeryüzünde bozgunculuğa çalışırlar. Allah ise bozguncuları sevmez. (Maide Suresi, 64)

  Yehova'nın şahitleri cehennemin yolcularıdır. Allah onları lanetlemiştir, onları dost edinen de onlardandır.

 8. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı Şem'a Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir alim eleştirilmez demedik - diyemeyizAma her şeyin bir adabı var.Eleştirecekseniz/ilmi seviyeniz buna yetiyorsa eserlerini okuyun ve bir reddiye yazın yayınlayın.Öyle forumlarda dedkodu yaparak/karalanarak eleştiri olmaz.ilk mesajı yazan/konuyu açan kardeşimiz ne olduğu belirsiz bir kişinin eserini okumuş... Allah cc. fasıkların haberini araştırın diye emretmiyor mu?Bir alimin eleştirisini gayri müslimlerin dilindenmi öğreneeğiz.Bu forumda buna musade yok.Cemaati meşrebi mezhebi ne olursa olsun asla bir ehli sünnet alimini eleştirmeye fırsat vermeyeceğiz.
  Hmm gerçekten mi cihad denen şahıs ehlisünnet alimlerine şirk işliyor diyor...Tasavvufa saldıralar musahamma göstermeyin...

 9. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  hammadun, çok hamd eden çok şükreden ve dua eden demektir. Arkadaş çok güzel bir nick ismi kullanıyor.

  aforizma Kardeş

  Kuran'da geçen

  Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah Katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 62)

  Şu an yaşayan Yahudi ve Hıristiyanlar için geçerli değil, önceki ümmetlerden olan ve Allah'a ortak koşmayanlar içindir. Şimdikiler ve inkarcı Kafirler için deve iğne deliğinden geçmedikçe onlar Cennete giremeyeceklerdir buyrulmuştur.

  Gayri müslümler bu ayetten kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar. Halbuki Allahu teala kendisine ortak koşanları asla bağışlamaz.

 10. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hmm gerçekten mi cihad denen şahıs ehlisünnet alimlerine şirk işliyor diyorTasavvufa saldıralar musahamma göstermeyin

  o kadar tartışıyorsunuz ve konu açıyorsunuz ki maalesef yetiştiremiyoruz.
  Kusura bakma ama tasavvuf denilince aslan kesilirsiniz, başka alimler eleştirilince bir taş da benden anlayışıyla hareket edersiniz!


  biz tarafsızız. konu amacından sapmışsa/alimler eleştiriliyorsa şikayet edin gerisini bize bırakın.

  NOT= Kim arka arkaya mesaj yazarsa banlanacaktır.

 11. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Alıntı Şem'a Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  o kadar tartışıyorsunuz ve konu açıyorsunuz ki maalesef yetiştiremiyoruz.Kusura bakma ama tasavvuf denilince aslan kesilirsiniz, başka alimler eleştirilince bir taş da benden anlayışıyla hareket edersiniz!biz tarafsızız. konu amacından sapmışsa/alimler eleştiriliyorsa şikayet edin gerisini bize bırakın.NOT= Kim arka arkaya mesaj yazarsa banlanacaktır.
  Tmm Allah razı olsun...

 12. islamyolu
  Emekli

  Reklam


  Kusura bakma ama tasavvuf denilince aslan kesilirsiniz, başka alimler eleştirilince bir taş da benden anlayışıyla hareket edersiniz!
  Şem'a kardeş konuların geneline bakarsan hep tasavvuf konularını açanlar Tasavvuf karşıtı insanlar. her tasavvuf konularındada Ehli sünnet alimlerine hakaret vardır. Aslan kesilende bir taş atanda hangi kesim olduğu böyle daha iyi anlaşılır.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 2346 ... SonuncuSonuncu
gülen cemaati mumsema,  la ilahe illallah fethullah gülen