+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir Ayet Hakkında Açıklama Gerekiyor(Muminun 5-6) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İslambol
  Üye
  Reklam

  Bir Ayet Hakkında Açıklama Gerekiyor(Muminun 5-6)

  Reklam

  Bir Ayet Hakkında Açıklama Gerekiyor(Muminun 5-6) Mumsema Arkadaşlar bu ayette eşler ve cariyelerle ilişki serbest bırakılmış. Yalnız cariyeler ile ilişkiye girmek için sanırım onlarla evli olmak gerekiyor.

  “Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar.”(Müminûn, 23/5-6).

  Sorularla İslamiyet sayfasında açıklama şu şekilde;

  "“Eğer (birden çok evlilikte kadınlar arasında) adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya eliniz altında olan cariyelerle yetinin.”(Nisa, 4/3).

  Cariyelerle ilgili olan evlilik, ayette: “eliniz altında bulunanlar” şeklinde ifade edilmiştir. Buna “milkü’l-yemin” veya “akdu’l-mülk” da denilir. "

  Burda da Nisa 4/3 aklımda soru işareti bırakıyor. Demek ki evlilik dışında olan bi kadınla veya cariyelerle de ilişki kurulabilir şeklinde anlıyorum ben bunu. Bu konuda gerçekten düzgün ve anlaşılır bir cevap gerekiyor. Kuran'ı sorgulamıyorum(haşa) ama çok kafa karıştırıyor bu 2 ayet.

  Bir de meallerde çarpıtma olma ihtimali olabilir mi.Çünkü başka yerlerde okuduğum kadarı ile orjinalinde "sağ elinin altında olanlar" diye geçiyor diyorlar. Kuran'da cariye kelimesi geçmez diyorlar. Arapça bilmediğim için bu tip konularda malesef zayıfım. O yüzden yardım istiyorum sizlerden.

 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Bir Ayet Hakkında Açıklama Gerekiyor(Muminun 5-6)


  Reklam


  eğer cariyelerle cinsel ilişki için evlenmek şart olsaydı
  o zaman ayetin meali şöyle olurdu:

  “Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız hür olsun cariyelerden olsun sadece eşleri ile ilişki kurarlar.”(Müminûn, 23/5-6).

  halbuki ayet şu şekilde olup
  “Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar.”(Müminûn, 23/5-6).
  ayette de görüldüğü üzere eşler ayrı carieler ayrı zikredilmiştir
  demek ki cariyeler eş değildir
  fakat isteyen hududu aşmadan onlarla evlenebilir

  Allahu Alem 3. İslambol
  Üye
  İşte takıldığım yer orası. Evlilik dışı ilişki yasak değil mi? Zina yerine geçmiyor mu? Ayrıca yine okduğum kadarı ile kuran da cariye diye bir kavram yok yukarıda dediğim gibi sağ el altı diye geçtiğini söylüyorlar. Meal de mi sorun var yoksa orjinal dilde gerçekten cariye diye birşey yok mu? Tefsirlerde de düzgün bir açıklama bulamadım konu ile ilgili.

 4. aforizma
  Devamlı Üye
  konu kölelik hukuku ile ilgilidir. köleler üzerinde sahiplerinin sınırsız tasarruf yetkisi vardır. öldürmeleride dahil. cahiliye döneminde cariyelerini para karşılığı satarak gelir elde edenler olduğu gibi, eşine dostuna ikram edenlerde oluyordu. Yüce Allah,bu hususu kuran emri ile yasaklamıştır. dinimiz köle hukuku ile ilgili birçok kısıtlama getirmiştir ve köle azat etmeyi teşvik etmiştir.

  sorunun yanıtına gelince, evet, cariyeleri ile cinsel ilişki serbesttir. osmanlı döneminde odalık adı altında cariye sahibi olunabilir ve nikahsız ilişki kurulabilinirdi.

 5. @mir
  âb ü kil
  İslambol
  konu ile ilgili olarak aşağıdaki linki oku:
  http://www.mumsema.com/misafir-sorul...unda-soru.html

+ Yorum Gönder
müminun 5 6,  mümin suresi 5 6 ayet,  müminun 5,  23. sure 5. ayet,  müminun 5-6,  müminun suresi 5. ve 6. ayet,  mümin suresi 5.ayet