+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Arkadaşım yok Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. vesveseli
  Üye
  Reklam

  Arkadaşım yok

  Reklam

  Arkadaşım yok Mumsema Yani şöyle diyim ben köyümde herkesle mesafesi olan biriyim Selamunaleyküm Aleykümselam öle yani hiç dostum yok gezdiğim arkadaşlarımda yok acaba ben kötü bir iş mi yapıyorum ?

 2. karadamlalar
  Kesintili Üye

  Cevap: Arkadaşım yok


  Reklam


  aleyküm selam,asosyallik bazen kişisel bir sorun bazen de kişisel bir tercihtir.sen eğer kendin istemeyerek arkadaş çevresine girmektne çekiniyorsan bu bir sorundur.

 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Önemli olan salih kimselerle Arkadaşlık etmektir.

  SALİHLERLE BERABER OLMAK

  Un dolu bir kova düşünelim. Bu kovanın içine bazı nesneler attığımızı düşünelim. Beyaz bir şey atsak daha da beyazlaşır, siyah bir şey atsak bir miktar beyazlaşır, ne renk madde atarsak atalım, unun o beyazlığından mutlaka ona da bulaşır.

  İşte salihlerle beraber olmak da, insanın manevî durumu ne halde olursa olsun mutlaka ama mutlaka gelişmesine yardımcı olur. Un dolu çuvala düşen nesne nasıl beyazlaşıyorsa, salihlerin arasına düşen insan da nasibini alır. Salih insanın kim olduğunu ise, hadisler ve Allah dostlarının numûne sözlerinden hareket ederek bulmaya çalışmalıyız. Örneğin, Hz. Ebûbekir (r.a), salih*insanın dört vasfından bahsederken, bir özelliğini "başkasının hidayete ermesine sevinen insan" olarak nitelemiş. Yakın zamanda vefat eden bir büyük Allah dostu da mesela, "devamlı Peygamber Efendimizden, sahabelerden, evliyadan bahseden insanlar" olarak tanımlamış salih insanı. Peygamber Efendimiz (s.a.v) kütübü sittede yer alan bir hadîs-i şeriflerinde, "Sizin en hayırlılarınız, görüldükleri zaman Allah'ı hatırlatanlarınızdır." buyuruyor.

  Hepimiz çevremizin salih insanlardan oluşması için çaba harcamalıyız. Onların arasına katılmaya, sohbetlerinden istifade etmeye çalışmalıyız. İnsan kendi farkedemese bile, iyi insanlarla oturup kalktıkça onların her türlü güzel hâllerinden etkilenecektir, yanlış davranışları düzelmeye başlayacaktır. Bir büyük Allah dostu da (Allah hepsinden razı olsun), bu konunun önemini belirtmek için şöyle bir örnek vermiş: "Trenin vagonlarından dolu olanlar da, boş olanlar da vardır. Ama birbirine bağlı olduğu sürece, dolusu da boşu da hepsi hedefe varır." *

  Alıntı

  Bir de en iyi Arkadaş Kitap'tır

 4. vesveseli
  Üye
  teşkkür edeirm içim rahatladı benim sorunum şu yani ben biraz sessiz biriym benle dalga geçiyolar buda beni çok rahatsız ediyor ama belli etmiyorum bu durumdan kurtulmak için de bu yolu seçtim işde

 5. karadamlalar
  Kesintili Üye
  seninle dalga geçecek olan ile sen de arkadaşlık etme,ebediyyetyolcusu nun dediği gibi kitaba yönel.dinini öğren.

 6. BEYAZ_gul
  yasam
  Benim Esimde oyle kardes Vallah ben cok mennunum onun bu huyundan:D.Yani bencede kitaplar en iyi dost'tur. Fazla dert etme INSALLAH

 7. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Kardeşim, alay bir nevi zulümdür yani seninle alay edenler sana zulmediyorlar böyle kendi bilmezlerden uzak dur hiç yanlarına dahi yaklaşma derim. Böylelerinden arkadaş olmaz.

  Bak alay edenler hakkında Rabbimiz ne buyurdu bu kişiler eğer tevbe edip alay ettiği kişi ile helalleşmese onları kötü bir akıbet beklemektededir.

  Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline; (Hümeze Suresi, 1)

  Burada hepimiz senin arkadaşın olabiliriz

 8. vesveseli
  Üye
  Çok teşekkür ederim k.bakmayın ben böle olduğu için kendimi kötü biri sanıyordum ama yinede onlar için dua edicem İnşallah doğru yolu blurlar

+ Yorum Gönder