+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir Hadis sahih veya uydurma olduğunu nasıl anlarız ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Reklam

  Cevap: Bir Hadis sahih veya uydurma olduğunu nasıl anlarız ?

  Reklam  Cevap: Bir Hadis sahih veya uydurma olduğunu nasıl anlarız ? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Bir Hadis sahih veya uydurma olduğunu nasıl anlarız ?
  (hah internet şimdi iyi,bu ttnet yüzünden doğru dürüst iş edemiyoruz)

  ben de araştırdım ve evet doğru,fakat öncesini okudun mu bilmiyorum.zaten 600.000 sahih hadis toplamış kitabında ve hepsini yazmanın uzun olacağını söyleyip istihare ile bunu limitlemiştir.ben o hadisleri kabul ediyorum,haktır.sen neye göre reddediyorsun,"böyle iş olmaz" diyerek mi?muhtemelen öyle ki,o Allah'ın peygamberidir.mucizeleriyle birlikte gelmiştir.verdiğini de üzerinde tartışmadan kabul etmemiz gerektiğini zaten Allah söylemiyor mu:
  "Allah ve Resulü, bir işte hüküm verdiği zaman, artık inanmış bir erkek ve kadına, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur."(Ahzab-36)

 2. aforizma
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir Hadis sahih veya uydurma olduğunu nasıl anlarız ?


  Reklam


  değerli kardeşim
  neden hemen bir konuda karşımıza her geleni,önceden rastladıklarımıza benzetirde damgalarız ?
  ilk mesajımdan itibaren hepisini yeniden oku lutfen,hadisleri red ettiğim tek bir cümlem var mı? yada ima etmişmiyim ?
  ben sadece bu konunun sıkıntılı olduğunu söylüyorum, yukarıda verdiğin ahir zaman kehaneti içeren hadiste sapına kadar uydurmadır
  ayet alıntıları ilede sakın hüküm kurma, elbette Allah ve resulune tabiyiz,elhamdülillah müslümanız,yoksa burda neden bulunalım?
  alıntıladığın ayeti yeniden oku ve ömerin (Allah ondan razı olsun) zekatın dağıtılması konusundaki tavrına bak(nasıl islamın büyük halifesini, apaçık sapık yapmış olmayasın?)
  bu konular hemence öyle alıntılarla hüküm verilebilecek işler değildir. mazallah sonu sıkıntılı olur.

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "sapına kadar uydurmadır"

  isnadsızca hadis reddetmeye devam ediyorsun,

  Yine “Haberiniz olsun! Bana Kitap (Kur’an) ve onunla birlikte , onun gibisi (sünnet) verilmiştir.” (Ebu Davud(sünnet 5, imare 33) Tirmizi (ilim 10) Ahmed(2/367, 4/132) )

  ömer(r.a)'e sapıklık itham etmişliğim yok,yani bu rivayeti reddediyorsun ve bu rivayetin doğruluğunu kabul etsen ömer(r.a)'i sapık mı belleyeceksin?

  benim hadisler konusunda tavrım bellidir,benim tavrım değil fakat hadisleri delilsiz isnadsız reddeden senin tavrın sıkıntı yaratacak kardeşim."sapına kadar uydurma hadisleri"(!) hiçbir rivayet incelemesi yapmadan uydurma yapabiliyorsun.hangi hadisleri neye göre kabul ettiğini hala anlamış değilim,kurana arz ettiğini iddia edeceksen diğerleri gibi bunun da geçersiz bir metod olduğunu açıklayacak delil var.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  Peygamber efendimiz, hadislerle amel etmeyecek olan kişilerin nasıl İnsanlar olacaklarını bizlere tanıtmış ve bu gibi İnsanlardan uzak olmamızı beyan etmiştir.
  Bu hususta Ebu Rafi (Ebu Rafı Rasulullah'ın azadlı kölesi olup, İsmi Eslem'dir) Rasulullah'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:
  "Sakın sizden birinizi koltuğuna yaslanmış otururken, kendisine emrettiğimiz veya yasakladığımız hususlardan bir husus geldiğinde "biz bunu bilmiyoruz. Biz Allah'ın Kitabında ne bulduksa ona tabi oluruz" diyen biri olarak görmeyeyim. "
  (Ebû Dâvûd, Kit. Sünnet, bab: 6 hn: 4605; Tirmizî, Kit. İlim, bab: 10 hn: 2663; îbn Mace, Kit. Mukaddime, bab: 13.
  Ebû Dâvûd, Kit. Sünnet, bab: 6 hn: 4605; Tirmizî, Kit. İlim, bab: 10 hn: 2663; îbn Mace, Kit. Mukaddime, bab: 13)


  Mikdam b. Mâdi Kerib ise Rasulullah'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
  "Dikkat edin! Bana kitap, bir de onun kadarı (vahyi gayri metluv) verilmiştir. Yakında karnı tok olan ve koltuğuna yaslanan bir kişi:
  "Siz sadece bu Kur'an'a sarılın. Siz onda neyin helal olduğunu görürseniz onu helal sayın ve neyin de haram olduğunu görürseniz onu haram sayın" diyecektir. Dikkat edin! Ehlî eşeklerin etleri size helal değildir. Köpek dişi bulunan yırtıcı hayvanların etleri de helal değildir."
  ( Ebû Dâvûd, Kit. Sünnet bab: 6, hn: 4604; Tirmizî, Kit. İlim, bab: 10 hn: 2664; İbn Mace, Kit. Mukaddime, bab: 12; Müsned, İmam Ahmed, c. IV, sh. 131.00 )


  Diğer bir rivayette şöyledir.
  "Dikkat edin olabilir ki, koltuğuna yaslanan bir kimseye benim hadisim ulaşır. O da der ki: "Bizimle sizin aranızda Allah'ın kitabı bulunmaktadır. Onda neyin helal olduğunu görürsek onu helal sayarız. Neyin de haram olduğunu görürsek onu haram sayarız." Dikkat edin. Allah'ın rasulunün haram kıldığı Allah'ın haram kıldığı gibidir. "
  (Tirmizî, Kit. ilim: bab: 10 hn: 2664 )

 5. aforizma
  Devamlı Üye
  herhalde,son mesajındaki hadislerle,ilk yazdığın kehanet hadisini aynı demiyorsun ?

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  şu konu içinde bir tane bile uydurma hadis yazmadım

 7. Misafir
  aforizma öyle konuşuyosunki sanki hiç hadislere uyulmaması gerekiyor gibi bir halin var aklında bulunsun belki sen namazın kılınş şekli abdestin alınış şekli vesayre bazı ibadetlerin kuranda anlatılmadığını galiba bilmiyosunda konuşuyorsun ilginç doğrusu şu milyonuydurma hadislerden bi 1000 tanesini sölede insanlar en azında onlara karşı önlem alsınlar şeyh aforizma

 8. Misafir
  Umut verip güven aşılayıp da yarı yolda bıraktığın
  insanın gönül sadakasını iki dünyada da
  veremezsin.... sözünün hadis oldugu söyleniyor doğru mudur?

 9. Misafir
  Aforizma, siz galiba konuyu tam olarak omumamissiniz. Tevetüren sabit hadisleri red etmekten bahsedilmis. Biraz dikatli okuyun. Sallamayin.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
sahih hadis nasıl anlaşılır,  gerçek hadisler nasıl anlaşılır,  hadislerin doğruluğu nasıl anlaşılır,  sahih hadisler nasıl anlaşılır,  bir hadisin sahih olduğu nasıl anlaşılır,  bir hadisin sahih olup olmadığını nasıl anlarız,  hadislerin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız