+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden ALLAH'u teala söz verdi sevgilime ( peygamberimize) salavat okunmayan duayı engelliye Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. AHİRET
  Üye
  Reklam

  ALLAH'u teala söz verdi sevgilime ( peygamberimize) salavat okunmayan duayı engelliye

  Reklam

  ALLAH'u teala söz verdi sevgilime ( peygamberimize) salavat okunmayan duayı engelliye Mumsema ALLAH'u teala söz verdi sevgilime ( peygamberimize) salavat okunmayan duayı engelliyecem ... diormuş ölemi neye dayanar öle ben bunu hocadan duydum.

 2. ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Cevap: ALLAH'u teala söz verdi sevgilime ( peygamberimize) salavat okunmayan duayı en


  Reklam


  Selamün Aleyküm

  Çok zor mudur Kardeşim ? Elhamdülillâhi Rabbilâlemîn. Vessâlatü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn dersin yaparsın duanı ! Bunun öylesi böylesi olmaz.

  Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de O'na salat edin ve tam bir teslimiyetle O'na selam verin. (Ahzab Suresi, 56)

 3. AHİRET
  Üye
  bu zor ve ya kolay tartışması değil . gerçekten böle sölemişmi rabbimiz neye dayanarak dedim cvp için tşk.

 4. AHİRET
  Üye
  ne dayanarak derken rabbim değil. nerde geçiyor anlamında bu söz.

 5. Jıhad
  Emekli
  Kur'ana baktığımızda ALLAh bize zaten nasıl dua edeceğimizi öğretiyor fatiha suresinde bizi doğru yola ilet kendisine nimet verdiklerinin yoluna gazaba uğramışların değil kabul olunacağının ve illa da yapmamız gerekir diye bir şey yok ama yaparsanız iyi olur

  Peygamber Efendimizin Duası

  "Rabbi zidnî ilma"Ey Rabbim! Benim ilmimi artır.[1]Peygamber Efendimizin Kafirlerle Mücadelede Yaptığı Dua

  "Rabbi fela tec'alnî fil-gavm'iz-zalimin."Ey Rabbim! Beni o zalimler topluluğunun içinde tutma.[2]Hz. Adem (a.s) ve Hz. Havva validemizin yaptığı dua

  "Rabbena zalemna enfusena ve inlem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne min'el-hasirîn."Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizleri affetmezsen ve bizlere acımazsan hüsrana uğrayanlardan oluruz.[3]Hz. İbrahim (a.s) ve Hz. İsmail'in (a.s) Kabe'yi Yaparken Okudukları Dua

  "Rabbena tegabbel minna inneke entes-semi'ul-alim."Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul et, muhakkak sen, işiten ve bilensin.[4]Kâbe'yi Yaptıktan Sonraki Duaları

  "Rabbena vec'elna muslimeyni leke ve min zurriyyetina ummeten muslimeten leke ve erina menasikena ve tub aleyna inneke entet-tevvab'ur-rahim. Rabbena veb'as fîhim rasulen minhum yetlû aleyhim ayatike ve yuallimuhumul kitabe ve'l-hikmete ve yuzekkîhim inneke ente'l-azîz'ul-hakim."Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş Müslümanlar kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş müslüman bir ümmet ver. Bize ibadet esaslarını göster ve tövbemizi kabul et. Şüphesiz sen tövbeleri kabul eden ve esirgeyensin. Ey Rabbimiz! İçlerinden onlara bir peygamber gönder, onlara ayetlerini okusun, kitap ve hikmeti öğretsin ve onları arındırsın. Şüphesiz sen güçlü ve üstün olansın, hüküm ve hikmet sahibisin.[5]

  dua ayetleri ve kaynak


  [1]- Taha, 114

  [2]- Mü'minun, 94

  [3]- A'raf, 123

  [4]- Bakara, 127

  [5]- Bakara, 128-129

  [6]- İbrahim, 35-38

  [7]- İbrahim, 40-41

  [8]- Al-i İmran, 38

  [9]- Maide, 25

  [10]- A'raf, 143

  [11]- A'raf, 151

  [12]- A'raf, 155

  [13]- A'raf, 156

  [14]- Yunus, 85-86

  [15]- Maide, 114

  [16]- A'raf, 88-89

  [17]- Hud, 47

  [18]- Müminun, 26

  [19]- Müminun, 29

  [20]- Yusuf, 33

  [21]- Yusuf, 101

  [22]- Enbiya, 83

  [23]- Enbiya, 87

  [24]- Şuara, 169

  [25]- Neml, 19

  [26]- Al-i İmran, 36

  [27]- A'raf, 126

  [28]- Bakara, 286

  [29]- Fatiha, 6-7

  [30]- Al-i İmran, 8-9

  [31]- Al-i İmran, 16

  [32]- Al-i İmran, 192

  [33]- Al-i İmran, 193-194

  [34]- Al-i İmran, 191

  [35]- Nisa, 75 6. Jıhad
  Emekli
  yukarıda da mumsema akhi paylaşmış burda cevabı var


  http://www.mumsema.com/misafir-sorul...lasmaz-mi.html

 7. @mir
  âb ü kil
  Alıntı maydın Nickli Üyeden Alıntı
  Peygamberimize salâvat getirmeden duaların Allah katına yükselmeyeceğini söyleyenler de şu rivayete dayanmaktadırlar:

  Ömer b. Hattâb radıyallahu anh’tan rivayete göre, o şöyle demiştir:

  “Dua gök ile yer arasında durur, Peygamber (s.a.v.)’e salâvat getirinceye kadar o duadan hiçbir şey Allah katına yükselmez.” (Tirmizî, Salât, 352)


  Tirmizi’nin hadislerini şerh eden el-Mübarekfûri, bu sözün Peygamberimize değil; Hz. Ömer’e ait olması ve senedinde bulunan ravi Ebu Kurra el-Esedi’nin mechul/tanınmayan biri olması sebebiyle hadisin zayıf olduğunu söylemiştir. (el-Mübarekfuri, Tuhfetü’l-Ahvezi, c: 2, s: 357, 486. hadisin şerhi.)

  Yüce rabbimiz “bana dua edin duanızı kabul edeyim. Bana kulluk etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler hor ve hakir olarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min, 40/60) buyurmuştur. Görüldüğü gibi ayette duadan önce hamd-ü sena ve salât-ü selâm getirilmesi diye bir şarttan bahsedilmemektedir.

  Allah Teâlâ kendisinden nasıl yardım isteneceğini açık bir şekilde bildirmiştir. Ayetler şöyledir:

  “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

  “Kullarım sana beni sorarlarsa, ben yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına karşılık veririm. Onlar da bana karşılık versinler. Bana güvensinler.Böylece olgunlaşırlar.” (Bakara, 2/186)


  “En güzel isimler (el-esmâü’l-hüsnâ) Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin.” (A’raf, 7/180)

  “Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.” (A’raf, 7/55)

  “… Güzel sözler O’na yükselir, o sözleri de yararlı iş (salih amel) yükseltir…” (Fâtır, 35/10)

  Son ayette yer alan salih amel, sadece salât-ü selamdan ibaret olmadığına göre yukarıdaki hadisin ayetlerle de bağdaşmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
  Resulullaha salavat getirmek salih amellerden biri
  ve belki de en kolayı olduğuna göre
  duayı garantilemek için
  başında ve sonunda ve hatta belki ortasında salavat getirmek en güzelidir
  zira namazda da son oturuşta kendimiz için dua etmeden önce
  Resulullah'a salavat getiririz
  hatta alimlerden biri -zannedersem Elbani- bunun vacib olduğunu söylemiştir
  aşağıdaki namazla ilgili hadislerde de bu açıkça anlatılmıştır
  Alıntı maydın Nickli Üyeden Alıntı
  Fedâle b. Ubeyd radıyallahu anh’tan rivayete göre, o şöyle demiştir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, mescitte oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle dua etti: “Allah’ım beni bağışla bana acı.” Bunun üzerine Resûlullah: “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.” Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra Allah’a hamd etti ve Peygambere salât ve selam getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.), o kimseye şöyle buyurdu: “Ey namaz kılan kimse! Dua et, duan kabul edilsin.” (Tirmizî, Daavat, 65)
  Allahu Alem

 8. AHİRET
  Üye
  evet ama bazı hocalar ALLAH'u teala söz verdi sevgilime salavat okunmayan duayı engelliyeceğim die. bi söz duydum. ALLAH gerçekten sölemişmi kuran da varmı ? onu merak ettim ama JIHAD DA ...illa da yapmamız gerekir diye bir şey yok ama yaparsanız iyi olur. iyice kafa karıştı .s ALLAH öle dediyse farz olmazmı ? yapmak farzsa niye kuranda varmı değilse niye hoca öle dior

 9. AHİRET
  Üye
  JIDAS VE amir tşk edrim açıklamanız için tekrar okunyunca daha iyi anladım ama net değl

 10. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün aleyküm

  Ahiret Kardeşim seni anladım elbette ben niye gerek duyuyorsun bunu öğrenmeye sevabını umarak söyle hem Kuran'da Ahzab Suresinden meal verdim diyorum.

  Örneğin burada birisi sana hayır öyle bir şey yoktur derse ona mı uyacaksın ?

  Selametle

 11. nurya
  Devamlı Üye
  iki selevat arası okunan dua kabul olur bu tamda böyledir hiçde zor değildir insanın ağzı alışınca herşey çok kolay oluyor allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed YA RABBİM ayıbımızı gizle korkumuzu emniyete çevir borcumuzu hayırlısı ile ödememizi nasip eyle en sevgiliyi vesile ederek SENDEN istiyor ve yalvarıyorum kapına geldim boş çevirme YA RABBİM AMİNNNN allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyinina muhammed

 12. Jıhad
  Emekli

  Reklam


  kardeşim öyle bir ayet yok bildiğim delilini isteyiniz bence delile bile gerek yok ama çünkü kur'anda ALLAH bize dua nasıl edilir öğretmiştir bir önceki mesajımda verdiğim tüm ayetlerde olduğu gibi eğer o hocanın dediği gibi kabul olmasaydı salavat getirmeyince ALLAH bize bunu kur'anda dua ayetlerinde belirtirdi bir tane bile salavatsız dua etme şeklini bize göstermezdi

+ Yorum Gönder
salavat