+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Uçakla yapılan yolculuklar da seferi sayılır mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Reklam

  Uçakla yapılan yolculuklar da seferi sayılır mı ?

  Reklam

  Uçakla yapılan yolculuklar da seferi sayılır mı ? Mumsema Muş' tan İstanbula uçakla gideceğim.Seferi sayılır mıyım. Namazımı 4 rekat mı kılmam lazım yoksa kısaltıp 2 rekat mı kılayım.yardımcı olursanız sevinirim.

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: Uçakla yapılan yolculuklar da seferi sayılır mı ?


  Reklam


  1- Mesafeyi esas alanlar. Bu anlayışa göre 90 km kadar bir yolculuğa çıkılırsa seferi sayılacağından namazlarını kısaltır.

  2- Zamanı esas alanlar. Bunlara göre 3 gün yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. Ancak bu durumda namazlarını kısaltır, yoksa kısaltamazlar.

  Hanefilere göre seferi olan birisinin dört rakatlı namazları 2 kılması gerekir. Ancak 4 olarak da kılsa namazı geçerlidir. Şafilerde ise yolcu bile olsa tam kılmak daha faydalıdır. Farz edelim ki gerçekten seferi olduğumuz halde namazı tam kılsak bile, namazımız geçerlidir. Eğer gerçekten seferi değilsek bu durumda iki kılmak namazımızı bozar. O halde ihtiyaten de dört kılmanın daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber bir anlayışı esas alıp ona göre hareket etmek, diğer anlayış sahiplerini de kötülememek gerekir.

 3. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  imamhatipli42 kardeşimin söylediklerine ilave olarak, şunlar söylenebilir:

  Bir hükmün hikmeti ayrıdır, illeti ayrıdır. Hikmet ve maslahat ise, tercihe sebeptir; icaba, icada medar değildir. İllet ise, vücuduna medardır. Meselâ seferde namaz kasredilir, iki rekât kılınır. Şu ruhsat-ı şer’iyenin illeti seferdir, hikmeti ise meşakkattir. Sefer bulunsa, meşakkat hiç olmasa da namaz kasredilir. Çünkü illet var. Fakat sefer bulunmasa, yüz meşakkat bulunsa, namazın kasredilmesine illet olamaz.

 4. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Bu durum da Şafi olduğum için kısaltmama gerek yok o zaman .Her zaman ki gibi oraya gittiğimde de 4 rekat şeklinde kılmaya devam edecem.

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Uçakla yapılan yolculukta da seferi sayılıyormuşsun yeter ki 90 km geçsin dedi Nihat Hoca ve namazları da kısaltarak kılabiliyormuşum.

+ Yorum Gönder
uçak yolculuğu seferi sayılır mı,  uçak yolculuğunda seferi olunur mu,  uçakla seyahat seferi sayılır mı