+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstediğim duygu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SatansJackhammer
  Üye
  Reklam

  İstediğim duygu

  Reklam

  İstediğim duygu Mumsema slm arkadaşlar merhaba ben 7 8 aydır bir duygunun peşinden koşuyorum ara sıra yokluyup gidiyordu sonra geçenlerde birden bire geldi normalde allaha isyan ederdim ama istediğim duygu gelince şükrettim ama şükrettikten sonra duygu azalmaya başladı ben ise şükrettikçe artsın sabit kılınsın diye dua ettim ama şükrettikçe azaldı bunun nedeni nedir şükrettikçe artması gerekmezmi birde şöyle bir sorum var ben ömrüm boyunca tek ettiğim dua bu duygu üzerine oldu yani bundan başka bir şey istemedim içinizdede böyle benim gibi biri varmı mutluluk duygusu deil bu başka bir duygu mutluyum ama bu duygunun gelmesini çok istiyorum sizde böyle bir duygunun peşine hiç düştünüzmü

 2. İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Cevap: istediğim duygu


  Reklam


  SatansJackhammer arkadaşım, duygunu kelimelerle ve bildiğimiz gördüğümüz şeylerle anlatmazsan biz senin duygunu bilemeyiz.

  İkinci olarak, bazen bir duygunun yokluğu da nimet ve rahmet ve hikmet olur. Mesela, akıl bir nimettir. İnsan, o nimet ile, bu kainattaki rahmet hazinelerini ve hikmet definelerini açar. Fakat, Allah'ı tanımayan ve ahireti bilmeyen bir kimse için o akıl nimet olmaktan çıkar ve bir azab aleti olur. Çünkü, insan o akıl vasıtasıyla geçmişten hüzünler ve gelecekten korkular alır. Hazır lezzeti zirü zeber olur. Lezzet cihetinde bir hayvandan aşağı düşer. Çünkü, hayvanda akıl olmadığı için geçmişten gelen hüzünler ve gelecekten gelen korkular onun hazır lezzetini bozmaz. Öyle ise, akıl bir nimet olduğu gibi, bazen akılsızlık da bir nimet oluyor.

  Mesela, göz bir nimettir. Çünkü, o göz Allah'ın rahmet eserlerini ibretle temaşa etmeye vasıtadır. Fakat, o gözü harama sarfeden biri için ise Cehennem kapılarını açacak bir anahtar olur. Yani, göz bir nimet iken, eğer harama sarfedilecekse bir nıkmet olur.

  İşte o şükrettiğiniz duyguyu yaratan Allahtır. O duygunun size faydalı mı, zararlı mı olduğunu bilen yine Allahtır. Öyle ise, o duygunun sizde kalması mı yoksa kalmaması mı gerektiğini bilemezsin. Belki, o duyguyu sizden alması sizi araştırmaya sevk edecektir. Belki, Allahı tanımanıza ve ahiretinize ciddi çalışmaya vesile olacaktır. Belki de o duygu sizin kalbinizi dünyaya daha fazla bağlayacaktı. Mesela, bir kimse bir erkek evladı ister. Cenab-ı Hak, ona Hz Meryem gibi bir kız evladı verir. "Allah duamı kabul etmedi" denilmez. "daha güzel bir surette kabul etti" denilir. Mesela, insan dünyada bir ev ister. Cenab-ı Hak ahirette ona ebedi saraylar verir. Duam kabul olmadı denilmez. Daha güzel bir surette kabul edildi denilir. İşte "şükür nimeti ziyadeleştirir" bu doğru. Fakat, Allah'ın nimetinin size nereden geleceğini bilemezsiniz.

 3. SatansJackhammer
  Üye
  evet bu istediğim duygu ahireti unutturucak bir duygu buraları pek knşmak istemiyorum yani ben boşuna allaha yalvarıyom gelmiycek bu duygu

 4. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Arkadaşım,

  .....Eğer günahları düşünmüyorsan, yahud âhireti bilmiyorsan veya Allah'ı tanımıyorsan, sende öyle dehşetli bir hastalık var ki; milyon defa sendeki bu küçük hastalıktan daha büyüktür. Ondan feryad et. Çünki bütün dünyanın mevcudatıyla kalbin, ruhun ve nefsin alâkadardır. Mütemadiyen firak ve zeval ile o alâkalar kesilip, sende hadsiz yaralar açılır. Bahusus âhireti bilmediğin için, ölümü i'dam-ı ebedî tahayyül ettiğinden -âdeta- güya yara bere içinde, dünya kadar hastalıklı bir vücudun var.

  İşte en evvel hadsiz yaralı ve hastalıklı bu büyük manevî vücudun hadsiz hastalıklarına kat'î ilâç ve kat'î şifa verici bir tiryak olan iman ilâcını aramak ve itikadını düzeltmek gerektir ki, o ilâcı bulmakta en kısa yol, bu maddî hastalığın yırttığı gaflet perdesinin altında sana gösterdiği aczin ve za'fın penceresiyle, bir Kadîr-i Zülcelal'in kudretini ve rahmetini tanımaktır. Evet Allah'ı tanımayanın dünya dolusu bela başında vardır. Allah'ı tanıyanın dünyası nurla ve manevî sürurla doludur. Derecesine göre iman kuvvetiyle hisseder. Bu imandan gelen manevî sürur ve şifa ve lezzet altında, cüz'î maddî hastalıkların elemi erir, ezilir.
  Lem'alar ( 210 )

+ Yorum Gönder