+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dinimi iyice öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elif_arda
  Üye
  Reklam

  Dinimi iyice öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım?

  Reklam

  Dinimi iyice öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım? Mumsema kısaca ben panik atak hastasıyım 29 yaşındayım ve ilkokul çağlarımdan beri bu durumla yaşıyorum.Onceleri anlam veremiyordum ama şimdi Allahıma hamd ediyorum çünkü bu hastalık bana Allah yolunu idrakı açtı.12senedir Rabbim kabul ederse namaz kılmaya çalışıyorum.6sene evvelde Kuranı Kerim öğrendim.Ama bunlar bana yetmiyor.Dinimi doğru bilmek duzgun anlaşılır yazarların kitaplarını okumak istiyorum.Ancak hangi taşı kaldırsam altından bir cemaat çıkıyor.Özellikle amerika da beslenen çoğunlukta.Ben sadece Allahı bilmek dinimi bilmek bilinçli huzurlu namaz kılmak namaza koşarak gitmek istiyorum.Bunun için bana cemaatsiz kitaplar onerebilirmisiniz.Allah şimdiden razı olsun

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Dinimi iyice öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım?


  Reklam


  Her evde bulunması gereken dini kitaplar

  HER EVDE BULUNMASI ZARURİ KİTAPLAR


  1-DERECE

  Kur’anı Kerim (Arapça)
  Kur’anı Kerim Meali (T.Diyanet Vakfı)
  Safvetü't- Tefasir Tefsirlerin Özü 7 Cilt Muhammed Ali Es-Sabuni (iz Yayıncılık)
  Riyadüs-Salihin (Abdullah Parlıyan)
  Sahihi Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih (2 Cilt) (Hüner Yayıncılık)
  Akaid - Ömer Nesefi
  Büyük Şafii Fıkhı (Gonca Yayınları)
  Diyanet İslam İlmihali (Hanefi)
  Hatemül Enbiya Hz.Muhammedin Hayatı (Diyanet Yayınları)
  Fıkhu's-Sire - Prof.Dr. M. Said Ramazan el-Buti
  Peygamberleri Tarihi M.Asım Köksal (T.Diyanet Vakfı Yayınları)
  İslam Ahlakı Muhammed Gazali

  DEVAMı:
  http://www.mumsema.com/dini-kitaplar/198705-her-evde-bulunmasi-gereken-dini-kitaplar.html


 3. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Risale-i Nur'daki şu kısmın sorunuza cevap olduğunu düşünüyorum:

  Bu asırda, din ve İslâmiyet düşmanları, evvela imânın esaslarını zayıflatmak ve yıkmak plânını, programlarının birinci maddesine koymuşlardır. Husûsan bu yirmi beş sene içinde (1925-1950), tarihte görülmemiş bir halde münâfıkâne ve çeşit çeşit maskeler altında imânın erkânına yapılan sû-i kastlar pek dehşetli olmuştur. Çok yıkıcı şekiller tatbik edilmiştir.

  Halbuki, imânın rükünlerinden birisinde hâsıl olacak bir şüphe veya inkâr, dinin teferruâtında yapılan lâkaydlıktan pekçok defa daha felâketli ve zararlıdır. Bunun içindir ki, şimdi en mühim iş, taklidî imânı tahkikî imâna çevirerek imânı kuvvetlendirmektir, imânı takviye etmektir, imânı kurtarmaktır. Herşeyden ziyâde imânın esâsâtıyla meşgul olmak, katî bir zarûret ve mübrem bir ihtiyaç, hattâ mecburiyet hâline gelmiştir. Bu, Türkiye'de böyle olduğu gibi, umum İslâm dünyasında da böyledir.

  Evet, temelleri yıpratılmış bir binânın odalarını tâmir ve tezyine çalışmak, o binânın yıkılmaması için ne derece bir fayda temin edebilir? Köklerinin çürütülmesine çabalanan bir ağacın kurumaması için dal ve yapraklarını ilâçlayarak tedbir almaya çalışmak, o ağacın hayatına bir fayda verebilir mi?

  İnsan, saray gibi bir binâdır. Temelleri erkân-ı imâniyedir. İnsan bir şeceredir. Kökü esâsât-ı imâniyedir.

  İmânın rükünlerinden en mühimi, imân-ı billâhtır, Allah'a imândır; sonra nübüvvet ve haşirdir. Bunun için, bir insanın en başta elde etmeye çalıştığı ilim, İmân ilmidir. İlimlerin esâsı, ilimlerin şâhı ve padişahı İmân ilmidir.

  İmân, yalnız icmâlî bir tasdikten ibâret değildir. İmânın çok mertebeleri vardır. Taklidî bir imân, husûsan bu zamandaki dalâlet, sapkınlık fırtınaları karşısında çabuk söner. Tahkikî İmân ise sarsılmaz, sönmez bir kuvvettir. Tahkikî imânı elde eden bir kimsenin İmân ve İslâmiyeti dehşetli dinsizlik kasırgalarına da mâruz kalsa, o kasırgalar bu İmân kuvveti karşısında tesirsiz kalmaya mahkûmdur. Tahkikî imânı kazanan bir kimseyi, en dinsiz feylesoflar dahi bir vesvese veya şüpheye düşürtemez.

  İşte bu hakikatlere binâen, biz de tahkikî imânı ders vererek imânı kuvvetlendirip, insanı ebedî saadet ve selâmete götürecek Kur'ân ve İmân hakikatlerini câmi' bir eseri, sebat ve devam ve dikkatle okumayı katiyetle lâzım ve elzem gördük. Aksi takdirde, bu zamanda dünyevî ve uhrevî dehşetli musîbetler içine düşmek, şüphe götürmez bir hakikat halindedir. Bunun için, yegâne kurtuluş çaremiz Kur'ân-ı Hakîmin imânî âyetlerini ve bu asra bakan âyet-i kerîmelerini tefsir eden yüksek bir Kur'ân tefsirine sarılmaktır. (sözler)

 4. elif_arda
  Üye
  Allah razı olsun cevabınızdan dolayı Rabbim hepimizi hakiki imanı yaşayanlardan eylesin

 5. elif_arda
  Üye
  Allah razı olsun bir çoğu var diğerlerinide inşaallah temin edicem

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  seyyid kutub-yoldaki işaretler

  i unutmayın derim.günümüzdeki cahiliyenin durumunu anlatan önemli bir eser yazmış seyyid kutub,allah rahmet eylesin.

 7. Misafir
  Furkan vakfi ni tavsiye ediyorum.Gercekten hayatimda boyle insanlari hic gorrmedim.Cok ilgileniyorlar ve hepsi cok samimi insanlar.Arastirmani tavsiyye ederrim.

+ Yorum Gönder
dinimi öğrenmeye nerden başlamalıyım,  ilim öğrenmeye nereden başlanmalı,  islamı öğrenmeye nereden başlamalı,  islamı tanımaya nereden başlanır,  islam dini öğrenmeye nereden başlamalıyım,  islami bastan ogrenmek,  islamı öğrenmeye nereden başlanmalı