+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çocuklarımıza ALLAH SEVGİSİNİ nasıl aşılayabiliriz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Çocuklarımıza ALLAH SEVGİSİNİ nasıl aşılayabiliriz?

  Reklam
 2. İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Cevap: Çocuklarımıza ALLAH SEVGİSİNİ nasıl aşılayabiliriz?


  Reklam


  Çocuklara Allah'ı anlatmanın ve tanıtmanın en tesirli yolu, bildikleri ve gördükleri şeylerden temsiller vermektir. Mesela, evde kışın yanan odun kömür sobasını ve lambaları örnek vererek, güneş sobasını ve lambasını odunsuz ve kömürsüz yandıran ve söndürmeyen ve direksiz düşürmeden durduran bir zatın varlığına intikal etmesini sağlayabiliriz.

  Mesela, Allah'ın bir tek topraktan binlerce çeşit yemeği bizim için yaratıp, bize ikram ve ihsan ettiğini söyleyebiliriz.

  Mesela, sevdiği bir meyveden, o meyveyi senin sevdiğini bilen ve o meyveyi senin için yaratan bir zatın bize karşı sevgisini ve merhametini ve ilmini izah edebiliriz.

  Mesela, arı, inek, tavuk gibi hayvanlar hakkındaki ülfetini kırmak için arıya "tatlıcı sinek"....ineğe, "süt fabrikası"...tavuğa "yumurta makinesi" gibi isimler takabiliriz. Çocukların çok hoşuna gidiyor. Mesela, hurma ağacı için "helvalı şeker fabrikası" ve üzüm için "ballı şurup tulumbacıkları" gibi ülfeti kıran cümleler kullanabiliriz.

  Mesela, nasıl ki bu evi yapan ve içindeki eşyaları yerleştiren ve idare eden biri var. Öyle de bu kainat sarayını yapan, düzenleyen ve idare eden biri var diyebiliriz.

  Mesela, yaz mevsimini bir nimet sofrası gibi gösterip, yazın başından sonuna kadar bir yemeğin önümüze konup, kaldırıldığı rahmani bir sofra olarak gösterebiliriz.

  Hatta, benim 4 yaşındaki bir çocuğum var. Onunla bereber "kuddüs" isminin kainattaki tecellilerini izah eden "otuzuncu lem'anın birinci nüktesini okuyorduk"..Orada şu temsili
  var:Bu kâinat ve bu Küre-i Arz, daim işler bir büyük fabrika ve her vakit dolar boşalır bir han, bir misafirhanedir. Halbuki böyle işlek fabrikalar, hanlar ve misafirhaneler; müzahrefatla, enkazlarla, süprüntülerle çok kirleniyorlar, bulaşık oluyorlar ve ufunetli maddeler her tarafında teraküm ediyorlar. Eğer pek çok dikkatle bakılmazsa ve tanzif edilmezse ve süpürülüp temizlenmezse içinde durulmaz, insan onda boğulur. Halbuki bu fabrika-i kâinat ve misafirhane-i Arz o derece pâk, temiz ve naziftir ve o kadar kirsiz ve bulaşıksızdır ve ufunetsizdir ki, bir lüzumsuz şey ve bir menfaatsiz madde ve tesadüfî bir kir bulunmaz. Zahirî bulunsa da, çabuk bir istihale makinesine atılır, temizlenir. Demek bu fabrikaya bakan zât, çok iyi bakıyor. Ve bu fabrikanın öyle tanzifçi bir sahibi var ki, o koca fabrikayı ve o büyük sarayı küçük bir oda gibi süpürtür, temizler, tanzim ve tanzif eder. Ve o pek büyük fabrikanın büyüklüğü nisbetinde müzahrefatı ve enkazından kalma kirli maddeleri, süprüntüleri bulunmuyor. Belki büyüklüğü nisbetinde, temizliğine ve nezafetine dikkat ediliyor. Bir insan, bir ayda yıkanmazsa ve küçük odasını süpürmezse çok kirlenir, pislenir. Demek bu saray-ı âlemdeki pâklık, safilik, nuranîlik, temizlik; mütemadiyen hikmetli bir tanziften, bir dikkatli tathirden ileri geliyor.
  Lem'alar ( 305 )


  Mesela, yukarıdaki temsili çocuğun derecesine göre izah edip, ona verebiliriz. Mesela, ben oğluma dedim ki: Oğlum, annen bulaşıkları hiç yıkamasa ve evi süpürmese ve seni yıkamasa ne olur? Bu temsilden denizlerin, dağların, gökyüzünün temizliğini gösterip, demek ki bu kainatı da süpürüp temizlettiren bir Allah var diye sohbet etmiştik. Bu temizlik bahsinden sinekleri, rüzgarları, bulutları, denizlerdeki balıkları örnek vermiştim. Çok hoşuna gitmişti.

  Elhasıl, bu örneklerden yüzlerce verebiliriz. Çocuklara gördükleri ve bildikleri şeylerden temsiller yoluyla Cenab-ı hakkı tanıtmamız ve sevdirmemiz uygundur diye düşünüyorum.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ALLAH RAZI OLSUN.....bende uygulayacağım inşallah

+ Yorum Gönder