+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınlara yarım hak değilde 1'e 1(kadın-erkek eşit) versek günaha girmiş olurmuyuz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gsgsgs
  Üye
  Reklam

  Kadınlara yarım hak değilde 1'e 1(kadın-erkek eşit) versek günaha girmiş olurmuyuz?

  Reklam

  Kadınlara yarım hak değilde 1'e 1(kadın-erkek eşit) versek günaha girmiş olurmuyuz? Mumsema İslamdan önce Arap toplumunda kadına hiç miras verilmiyordu.Ama İslamiyet le beraber bu hak geldi.Bu Allah'ın kadınlara verdiği değeri gösteriyor.Yani şimdi biz yarım hak değilde 1'e 1(kadın-erkek eşit) versek günaha girmiş olurmuyuz?

 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: Kadınlara yarım hak değilde 1'e 1(kadın-erkek eşit) versek günaha girmiş olurm


  Reklam


  Emir bellidir. 2 ye 1 dir.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  niye girelim o kendi iysiyatifimizdir. Zaten ALLAHUTELA da haksızlık olmasın diye o emri vermiş. Ama durum şöyle açıklanıyor. Kadın baba evinden 1 pay alıyor çünkü koca evinde kocası baba evinden 2 payla geliyor. Bu durumda kimseye haksızlık edilmiyor. Eğer istersen tüm malını mülkünü eşitte bağışlarsın yasak yok

 4. burcealtug
  Kıdemli Üye
  cümlerlerimde yanlışlıklar oluyor dönüp silemiyorum silme butonu yapın ALLAH rızası için. Rezil oluyorum bezan.

 5. kibrit
  Devamlı Üye
  Burçe hanım, baba miras dağıtırken 2 pay oğullarına 1 pay kızlarına verir. Kuranda hüküm budur, yorum katmaya gerek var mı?

 6. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Alıntı kibrit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Burçe hanım, baba miras dağıtırken 2 pay oğullarına 1 pay kızlarına verir. Kuranda hüküm budur, yorum katmaya gerek var mı?
  Kibrit kardeşim bende onu diyorum zaten farklı bişey demiyorum ki. Sadece ekstradan fazla pay verip vermemek kişiye kalmıştır günah değildir diyorum.

 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Bu konuda yapılan tartışmalar yersizdir. Bir baba ölmeden evlatları arasında eşit taksim edebilir ama ölümünden sonra miras kadına 1 erkeğe 2 pay ile dağıtılır. Toplumumuzda en sık rastladığımız konu ya benim küçük oğlan bana baktı yada benim kız bana baktı ölünce ona fazlasını bırakayaım diyemez hiçbir baba. Evlat babasını ömür boyu hiç arayıp sormasa bile erkek e 2 pay kadınsa 1 pay mirastan alma hakkı vardır. Fakat varisler rıza gösterdikten sonra dileyen dileyene hakkını hediye edebilir.

+ Yorum Gönder