+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Pes adlı oyun ile ilgili bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Pes adlı oyun ile ilgili bir soru

  Reklam

  Pes adlı oyun ile ilgili bir soru Mumsema pes diye bir oyun var çoğunuz bilirsiniz orda kendi oyuncumu oluşturup takımda oynyoruz kariyer gibi yani ancak oyuncu oluşturmak diye ypatığımız şey günah mıdır? şirk midir? ben sadece isim yazıp giriyorum yüz şekli vs. ilgilenmiyorum yinede günah mıdır?

 2. CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Cevap: pes adlı oyun ile ilgili bir soru


  Reklam


  Bahsettiğin şey bir rol yapma taklit yani. Namazını engellemiyorsa sorun yoktur.

 3. islamyolu
  Emekli
  kardeşim Pes oyunlarında Futbolcunun güçlenmesi için şekil verilmek için vs gibi şekil değiştirmek şirk degildir. o tür yaptıgın değişimleri Resim yapmakla kıyaslayabilirsin. Belki bir nevi günah olur ama şirk değildir. Zaten Pes oyunu başlı başına caiz deildir. ondaki zaman kaybı hiç bir oyunda yoktur.

 4. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Allah razı olsun. rahatladım şimdi

 5. absinthe1991
  Emekli
  yanlş anlamayın ama bu tür sorular beni dinden soğutuyor resmen yaşamayın deniliyor bunun gibi kaç tane gördüm

 6. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  ne demeye çalışıyorsun

 7. Galus
  Devamlı Üye
  Alıntı islamyolu Nickli Üyeden Alıntı
  Zaten Pes oyunu başlı başına caiz deildir
  abartılmadığı taktirde neden oynanmasınki...

 8. islamyolu
  Emekli
  abartılmadığı taktirde neden oynanmasınki...
  işte iş zamav kaybına , iddaa ya sonuçta kumara kadar götürüyor. tavla satranç gibi oyunlara nispet kıyaslarsak farkı kalmıyor ki. Eğerki bunu neden oynanmasın dersek Tavla okey satranç oyunları içinde neden oynanmasın olur.

  -Süleyman ibni Büreyde’nin, babasından (Radıyallahu Anhuma) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “Tavla oynayan kişi sanki elini domuz eti ve kanıyla boyamış gibidir.” (Müslim, Şiir:1, No:2260, 4/1770, ibni Mace, Edep:43, No:3 763, 2/1238, Ahmed ibni Hanbel, Müsned, No: 23040, 9/16)

  - Musa ibni Abdirrahman (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Tavla oynayıp sonra kalkıp namaz kılanın hali, irin ve domuz kanı ile abdest alıp da kalkıp kılan gibidir (namazı kabul olmaz)(Ahmed ibni Hanbel, Müsned, No:23199, 9/50 , Ebu Yala, Müsned, No:1104, 2/355, Beyhakt, Sünen-i Kübra, No:20953, 10/364)


  - Yahya ibni Ebi Kesir (Radıyallahu Anh) dan rivayet edildiğine göre, Bir kere Resulullah (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) tavla oynayan bir cemaata rastladığında:“Eğlenen kalpler, (boşuna) çalışan (yorulan) eller, boş konuşan diller.” buyurmuştur. (Beyhaki Sünen-i Kübra, No:20963, 10/365)


  -Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Fal okları, satranç, tavla ve benzeri eğlence aletleriyle oynayanlara rastlarsanız onlara selam vermeyin, size selam verirlerse de selamlarını almayın, çünkü onlar toplanıp bu oyunların başına üşüştüklerinde, şeytan ordularıyla onlara gelir, taki onlar oyuna devam edip dağılırken bir leşin başına üşüşüp de ondan yiyen, karınları doyduktan sonsa dağılan köpekler gibi ayrılırlar.”(Deylemi el Firdevs, No:1 045, 1/269, ibni Hacer-i Heytemi, Ez Zevacir, 2/401, 445)  yanlş anlamayın ama bu tür sorular beni dinden soğutuyor resmen yaşamayın deniliyor bunun gibi kaç tane gördüm
  kardeşim bu cevapları çok duydum. kimine namazı yanlış kılıyorsun böyle olacak diyorum . Allah kabul eder sen dinden soğutuyorsun. Ayeti doğru oku desen dinden soğutuyorsun. İpek Altın erkeğe haram desen dinden soğutuyor oluyoruz. daha bir çok konu var. bu pes oyunları Kumara götüren oyunlardır. bir arkadaşınla iddaa ye girersin al sana bir kumar. Boş zaman kaybı oluyor. bir oyuna başlasan 2 saat minimum oyuna dalabiliyorsun. ben ne diyebilirim. Allah rasulü Tavla satranç için bile neden caiz görülmedigini açıklamış. Pes in ne fazlası var onlardan+ Yorum Gönder