+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hz.Zekeriyya nasıl vefat etti? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sahinn41
  Üye
  Reklam

  Hz.Zekeriyya nasıl vefat etti?

  Reklam

  Hz.Zekeriyya nasıl vefat etti? Mumsema Zekeriya peygamber nasıl öldü

  Aşağıdakı hikayeyi cami hocamız anlatmıstı kardeşler, benimde aklıma takıldı peygamberlerin hatasız ve günahsız olmak gibi sıfatları varken hz zekeriyya istisna olmus sanırım , hz zekeriyya ağaca biçilerekmi öldü?

  Anlatildigina göre Zekeriyya (A.S) bir gün yahudilerden kacar, onlarda ardina düserler. Iz sürücüler kendisine yaklasinca kalin dalli bir agac görür.

  "Ey agac yarilda beni icine al" diye yalvarir. Bu sirada acilan agac Hz.Zekeriyya (A.S),yi gövdesine aldiktan sonra tekrar kapanir.

  Derken iblis ortaya cikar, iz sürücülerini iri gövdeli agacin yanina getirir, bir testere ile agaci keserek Hz.Zekeriyya (A.S),nin ölmesini saglamalarini söyledi. onlarda iblis,in dedigi gibi yaparlar.

  Hz.Zekeriyya (A.S Allah´a degil, agaca sigindigi icin bu yanlis tutum, helakine yol acar ve testereyle ikiye bölünür.

  Nitekim Peygamber´imizden (S.A.V) gelen bir rivayette:

  Ulu Allah (C.C) söyle buyurur:

  "Basina bir bela geldigi zaman bana siginan kulun, daha o hic bir istekte bulunmadan, diledigi yerine getirir ve daha yalvarmadan duasini kabul ederim. buna karsilik basina bir bela geldigi zaman bana degilde varliklardan birine siginan kulun yüzüne bütün gökyüzü kapilarini kitlerim." demistir.

  (hikayeye devam edelim) Testerenin disleri beynine gecince Hz.Zekeriyya (A.S) feryadi koparir. bunun üzerine kendisine söyle seslenilir:

  "Ey Zekeriyya! Allah sana söyle buyuruyor":

  "Niye belaya sabretmiyorsunda "ah" diyorsun. Eger bu sözleri ikinci sefer tekrar edersen adini Peygamberler defterinden silerim."

  Bu agir ihtar üzerine Hz.Zekeriyya (A.S) agzindan hic bir feryad ifadesi kacmasin diye dudaklarini isirir, iki parcaya bicilinceye kadar sabreder.

  Akli basinda olan kimse sikayetci olmaksizin, basina gelen belaya sabretmeli, dünya ve ahiret azabindan kurtulmalidir. zira belalarin (Imtahanlarin) en cetini ile Peygamberler ve veliler karsilasir.

 2. sahinn41
  Üye

  Cevap: Hz.Zekeriyya(a.s) nasıl vefat etti?


  Reklam


  Bu iftiraları çıkaranların elebaşları, Zekeriya Aleyhisselâm'a kötülük etmeye karar verirler. Onu takibe alırlar. Bir gün tenha bir yerde Zekeriya Aleyhisselâm'ı kıstırırlar. Yaşı oldukça ilerlemiş bulunan Zekeriya Aleyhisselâm adamların kötü niyetli olduklarını anlar ve onlardan uzaklaşmaya çalışır. İsrailoğulları'nın teröristlerinden kaçarken, rivayet edildiğine göre; bir ağacın yanından geçmekte idi. Ağaç dile gelerek:
  "Ey Allah'ın resûlü, bana gel!" der.

  Ağaç birden yarılır ve Zekeriya Aleyhisselâm ağacın içine girer ve kurtulur. Ancak şeytan burada yapacağını yapar. Ağacın içine girerken, giydiği elbisenin eteğinden bir parça dışarıda kalır. Ağacın yanına gelen teröristler ağaçtan dışarı sarkan elbise parçasını görünce bu işte bir tuhaflık olduğunu anlarlar ve ağacı kesmeye karar verirler. Ağacı ortadan keserler. Böylece ağacın içinde bulunan Zekeriya Aleyhisselâm da ağaçla birlikte kesilir ve şehit peygamberler kervanına katılır. (9)

  Zekeriya Aleyhisselâm, İsrailoğulları'nın şehit ettikleri ilk peygamber değildir, son peygamber de olmayacaktır. Oğlu Yahya da babasının yolunda olacaktır. O da İsrailoğulları'nın azgın teröristleri tarafından öldürülecektir.

  Geçmiş Peygamberlerle ilgili anlatılan bazı bilgiler İsrailiyata dayanmaktadır. İslami kaynaklarda geçmeyen bilgilere itimat etmemek gerekir. Ayrıca Peygamberler masumdur, günah işlemezler.

  şöyle bir yazı buldum bence doğrusu bu

 3. nurya
  Devamlı Üye
  imtahan dünyası da hepimizin imtahanı ayrı başımıza gelen hoşumuza gitmeyen şeyler de imtahanın bir parcası sabretmek gerek isyan etmek ALLAH (cc) yazdığı kadere de isyan etmek oluyor RABBİM hepimize genişlik inşirah versin inşaALLAH

 4. Misafir
  hosuna gitmemek ne demek.O'ndan gelen her seye raziyiz biz :-)

 5. Misafir
  1. Si peygamber ler gunahsizdir bundan sakin şüphe etme 2. Si peygamber lere öldü denmez onlar vefat eder ve hz. Zekeriya şehit edildi
  Miranda Allah yolunda canini verenler e öldü demeyin onlar diridir siz farkında değilsiniz diyor.

 6. Misafir
  senın bu yazdıgın hurafe uydurma peygamberler gunahsızdır.

+ Yorum Gönder
hz zekeriya nasıl öldü,  zekeriya peygamberin ölümü,  hz zekeriya ölümü,  zekeriya peygamber nasıl öldü,  hz zekeriya,  hz zekeriya testere,  hz zekeriyanın ölümü