+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İşlenen günaha ne kefaret olur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hass
  Üye
  Reklam

  İşlenen günaha ne kefaret olur ?

  Reklam

  İşlenen günaha ne kefaret olur ? Mumsema MErhaba ben günahlara neyin kefaret olabilicegini ögrenmek istiyorum Hz Peygamber efendimizin zamanında içki içen bir sahabinin buna kefalet olsun diye bir şey yaptıgını duymuştum bende günaha kefaret olsun diye bu tarz ibadetler hakkında bilgi almak istiyorum Hz Peygamberin hadisleriyle bilgi bulabilirsem daha garanti olur

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: İşlenen günaha ne kefaret olur ?


  Reklam


  Buyrun içki içen için uygulanacak haddi sizlere verdim umarım sorunuza cevaptır.

  İÇKİ İÇME CEZASI (HADD-I ŞÜRB)

  Içki içmek Mâide suresi 90. âyetle kesin olarak yasaklanmıştır. Fakat cezası Hz. Peygamberin sünneti ve uygulamasıyla sabittir. Hz. Peygamber ve Hz. Ebû Bekir, içki içene 40 sopa (celde) vurdular. Hz. Ömer zamanında içki içenler çoğalınca o, arkadaşlarıyla istişare etti. Haddin en az miktarı olan 80 değnek vurulmasını kararlaştırdılar (bk. Dârimî, Hudûd,10; A. b. Hanbel, IV, 389).

  Içki içme cezası uygulanabilmesi için içen kimsenin akıllı, ergin müslüman ve konuşabilen bir kimse olması lâzımdır. Sarhoş olarak yakalanan ve içki içtiği şahidler vasıtasıyla tesbit edilen kimseye bu ceza uygulanır.

  "Rasûlullah (s.a.s)`a şarab içmiş bir adam getirdiler. Rasûl-i Ekrem: "Ona hadd vurunuz" buyurdu. Ebu Hüreyre demiştir ki: Bizden bir kısmı eliyle, (bazıları da) ayakkabısı ve elbisesiyle dövdüler. (Dayaktan sonra) çekilip gidince: Allah seni rüsvay etsin!` dediler. Peygamber (s.a.s): "Böyle söylemeyiniz, ona karşı şeytana yardım etmeyiniz` buyurdu" (Buhârî, Hudûd, 4; Müslim, Hudûd, 35; Ebû Dâvud, 35, 36; Tirmizî, Hudûd,14,. 15).

+ Yorum Gönder
içki içmenin kefareti