+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnsanın hayatının uzatılması nasıl oluyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  İnsanın hayatının uzatılması nasıl oluyor?

  Reklam

  İnsanın hayatının uzatılması nasıl oluyor? Mumsema ALLAHUTELA insanların doğumunu ve ölümünü belirlemiş. Kendi katında ki kitapda kayıtlı. Peki kişinin verdiği sadakalar insanın yaşını nasıl uzatmakata?Anne ve babasına asiliği ya da büyük günahlar nasıl kısaltmakta açıklarmsınız?

 2. Fikir
  Üye

  Cevap: insanın hayatının uzatılması nasıl oluyor?


  Reklam


  Kader konusunu kurcalamayın der büyüklerimiz.Ama bende çok merak ederdim.Hala tam olarak cevabı bulabilmiş değilim.Ama anladıklarımı senle paylaşmak istiyorum.Yanlış hatırlamıyorsam bir özgür iradenle yapacağın fiillerde serbest olduğun kader var bir de ne yaparsan yap değiştiremeyeceğin.İlkinde bahsettiğim kaderde yazılı olduğu için bir fiili yapmıyorsun sen yaptığın ve yapacağın için öyle yazıyor.Ama birde elinde olmayan kader var bu hangi zamanda doğacağın, ailenin kim olduğu, ecelin, cinsiyetin,kazanacağın rızkın.Yani aslında ömür uzuyor gibi görünüyor ama aslında uzamıyor ve kısalmıyor.Peygamberimiz(s.a.v) ikinci saydıklarımın anne karnında bir melek tarafından yazıldığını söylüyor bir hadisinde.İlk dediğimde ise Allah insana irade vermiş ve insan seçiyor.Tekrar söylüyorum hadis kısmı dışındaki bölümler kendi şahsım tarafından fikir beyan edilmiştir.

 3. sahinn41
  Üye
  bu hadislerin sahih olup olmadıgına bakmak lazım

 4. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Olsun bildiklerinizi paylaştınız ya. ALLAH RAZI OLSUN.

 5. nurya
  Devamlı Üye
  Halk arasında kısaca ( kısa ömür uzamaz ,uzun ömür kısalmaz ) diye söylerler ,her şeyin hayırlısı ömrün de hayırlısı inşaALLAH

 6. cavraşım
  Devamlı Üye
  Kader konusunu kurcalamayın der büyüklerimiz
  evet öyle denir ama neden?

  kurallarını bilmediğimiz bir imtihana mı tabiyiz?

+ Yorum Gönder