+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kişinin günahını bilenler mahşerde şahit olursa? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Kişinin günahını bilenler mahşerde şahit olursa?

  Reklam

  Kişinin günahını bilenler mahşerde şahit olursa? Mumsema ALLAHÜTELA başta melekleri kişinin günahına şahit ettiğine göre mahşerde şahit olurlarsa kişinin durumu daha da zorlaşmayacak mı?
  Birde örnek kişi hırsızlığı başka biri ile yapmışsa oda şahit ya da zinayı ya da başka günahları bu durumda ne olacak

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Kişinin günahını bilenler mahşerde şahit olursa?


  Reklam


  ALLAHÜTELA başta melekleri kişinin günahına şahit ettiğine göre mahşerde şahit olurlarsa kişinin durumu daha da zorlaşmayacak mı?
  Birde örnek kişi hırsızlığı başka biri ile yapmışsa oda şahit ya da zinayı ya da başka günahları bu durumda ne olacak


  Kardeş;
  Şüphesiz Allah (c.c), yaptığımız, düşündüğümüz ve kalbimizden geçirdiğimiz herşeyi bilen (Alim), işiten (Semi'), gören (Basir) ve haberdar olan (Habir)'dır..! O gün hesaba çekildiğimizde hiçbir kimse yaptığı günahlarını inkara kalkışamayacaktır.
  Çünkü Allah (c.c) herşeye Şâhid'tir.


  وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ...

  '' ... Allah herşeye Şâhidtir.'' (Buruc Suresi 9)


  Dilerse Allah (c.c) herkesi veya herşeyi konuşturur..!

  '' Allah'ın düşmanları, ateşe sürülmek üzere toplandıkları gün, hepsi bir araya getirilirler. Nihayet oraya geldikleri zaman kulakları, gözleri ve derileri, işledikleri şeye karşı onların aleyhine şahitlik edecektir. Onlar derilerine, “Niçin aleyhimize şâhitlik ettiniz?” derler. Derileri de der ki; “Bizi her şeyi konuşturan Allah konuşturdu. İlk defa sizi O yaratmıştı ve yine yalnızca O’na döndürülüyorsunuz.'' (Fussilet Suresi 19-20-21)

  '' Herkes beraberinde bir sevk edici, bir de şahitlik edici (melek) ile gelir.'' (Kaf Suresi 21)  O'na emanet ol..
  celle celeluh.. 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ALLAH RAZI OLSUN...Ama benim demek istediğim şu ki ALLAHUTELA kişiyi affettiyse ve cennete koyacaksa eğer o zaman şahitlerin durumu ne olacak?
  Kişi hırsızlık yapmış yaptığı hırsızlıkla kişinin malını almış kişide şahit olmuş ama tövbe etmiş. Ya da zina yapmış ama tövbe etmiş.Zina yaptığı kişilerde şahit ama.gıybet etmiş ama bir kaç kişiyide orta etmiş tövbe etmiş. Bu durumda o kişiler tövbeden affedilirlerse eğer diğerleri demeyecekler mi bizide affet ALLAHIM. yA DA biz şahittik o şunu bunu yaptı diye.onu soruyorum.

 4. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Kardeş;
  Şâhitlik yapmak farklı şeydir günaha ortak olmak farklı şey..!
  Eğer bir yerde günah işlenip kötülük yapılıyorsa öncelikle kötülüğü elimizle, yapamıyorsak dilimizle, engellemeliyiz eğer bunu da yapamıyorsak kalben buğz etmeli ve oradan hemen uzaklaşmalıyız..! Bunlar bir kötülüğe şahit olunurken yapılacaklardır..
  Bu yapıldıktan sonra kişi şahit olduğu o kötülükten sorumlu tutulmaz..!

  Ancak, bir günaha ortak olmak veya günah işlenilmesine sebebiyet vermek, bir o kadar o günahı kendisinin de işlemiş gibi olmasına sebebiyet veririr..


+ Yorum Gönder