Konusunu Oylayın.: Ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?
 1. 20.Haziran.2012, 18:10
  1
  CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Nisan.2012
  Üye No: 95401
  Mesaj Sayısı: 180
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 20

  Ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?


  Ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz? Mumsema Ateist bir arkadaşımın 8 sorusu var. Bunları cevaplarsak Müslüman olacakmış . Ancak ben cevaplayamıyorum çoğunu. Lütfen kısa ve öz cevap yazalım.

  1-)Kuran ilk çıktığı anda kitaplaştırmak için neden 33 yıl beklendi?
  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  4-)Allah kuranda neden kendi üzerine yemin ediyor.Örnek ''Yer ve göklerin rabbine and olsun ki''.
  5-)Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?
  6-)Hz.Muhammed ile Hz.Aişe evlenirken Aişenin yaşı 6 olduğunu iddia edenler var bu doğru mu?Doğru değilse kaynak nedir?
  7-)Kur'anda Nisa suresinde ''Kadını dövdüğünde,erkeğe sebebi sorulmaz'' gibi bir ayet geçiyor.Nedeni nedir?
  8-)Kur'anda tutsak bulunan köle kadınları tecavüz etmek caizdir deniliyor.Bu doğru mu? 2. 20.Haziran.2012, 18:10
  1
  CeyhuN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Ateist bir arkadaşımın 8 sorusu var. Bunları cevaplarsak Müslüman olacakmış . Ancak ben cevaplayamıyorum çoğunu. Lütfen kısa ve öz cevap yazalım.

  1-)Kuran ilk çıktığı anda kitaplaştırmak için neden 33 yıl beklendi?
  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  4-)Allah kuranda neden kendi üzerine yemin ediyor.Örnek ''Yer ve göklerin rabbine and olsun ki''.
  5-)Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?
  6-)Hz.Muhammed ile Hz.Aişe evlenirken Aişenin yaşı 6 olduğunu iddia edenler var bu doğru mu?Doğru değilse kaynak nedir?
  7-)Kur'anda Nisa suresinde ''Kadını dövdüğünde,erkeğe sebebi sorulmaz'' gibi bir ayet geçiyor.Nedeni nedir?
  8-)Kur'anda tutsak bulunan köle kadınları tecavüz etmek caizdir deniliyor.Bu doğru mu?


 3. 20.Haziran.2012, 18:25
  2
  tekturk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Ekim.2009
  Üye No: 61589
  Mesaj Sayısı: 777
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 39
  Bulunduğu yer: Tilburg/Hollanda

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?
  O ``arkadasiniz`` siz bu sorulari cevaplasaniz bile ki cogu sorulari iftira ve yalan ile dolu, yine müslüman olmaz!!
  O sadece senin aklini sulandirip senide ateist yapmak istiyor...
  Kendine dikkat et , cünkü fitne tohumlari beyninde filizlenebilir...


 4. 20.Haziran.2012, 18:25
  2
  Devamlı Üye  O ``arkadasiniz`` siz bu sorulari cevaplasaniz bile ki cogu sorulari iftira ve yalan ile dolu, yine müslüman olmaz!!
  O sadece senin aklini sulandirip senide ateist yapmak istiyor...
  Kendine dikkat et , cünkü fitne tohumlari beyninde filizlenebilir...

 5. 20.Haziran.2012, 19:13
  3
  İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Haziran.2012
  Üye No: 96623
  Mesaj Sayısı: 415
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Bu soruların hepsine cevap verilir. Fakat, temelleri çürümüş ve hatta çökmüş bir binanın odalarını süslemek veya kökleri çürümüş bir ağacın dallarını budamak gibi olur. Yani, önce bu gibi kimselerin köklerini ve temellerini sağlamlaştırmak, yani Allah'ın varlığını ve birliğini izah ve ıspat etmek gerekiyor. Bu sebeple yukarıdaki sorularda en ehemmiyetli ve en temel mesele olan "Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?" sorusuna cevap vermek şimdilik yeterlidir. Daha sonra diğer soruları cevaplarız inşaallah.

  Öncelikle, bu şahsa şunu söylerdim:Bir saray, yüzer kapalı kapıları var. Bir tek kapı açılmasıyla, o saraya girilebilir, öteki kapılar da açılır. Eğer bütün kapılar açık olsa, bir iki tanesi kapansa, o saraya girilemeyeceği söylenemez.

  İşte iman hakikatleri o saraydır. Herbir delil, bir anahtardır, isbat ediyor, kapıyı açıyor. Bir tek kapının kapalı kalmasıyla o hakaik-i imaniyeden vazgeçilmez ve inkâr edilemez. Şeytan ise, bazı esbaba binaen, ya gaflet veya cehalet vasıtasıyla kapalı kalmış olan bir kapıyı gösterir; isbat edici bütün delilleri nazardan iskat ediyor. "İşte, bu saraya girilmez, belki saray değildir, içinde birşey yoktur." der kandırır.

  Kur'anın bir insan kelamı olamayacağının bazı delilleri çoktur. Bunu izah etmek için binlerce sayfa gerekiyor. Fakat, benim Risale-i Nurdan çok beğendiğim bir yeri sizinle paylaşmak istedim. Bu aktaracağım yer, hadsiz delillerden sadece bir delildir. İnşaallah diğer kesin ve şüphesiz delilleri yazarız.

  Şeytan döndü, yine dedi ki:

  -Kur'anın mesaili gibi çok zâtlar o çeşit mes'eleleri din namına söylüyorlar. Onun için bir beşer, din namına böyle bir şey yapmak mümkün değil mi?


  Cevaben Kur'anın nuruyla dedim ki:

  ....Bir insanın kendi başına böyle yapması ve muvaffak olması hiçbir cihetle mümkün değildir. Belki, yüz derece muhaldir (imkansızdır). Çünki birbirine yakın zâtlar birbirini taklid edebilirler. Bir cinsten olanlar, birbirinin suretine girebilirler. Mertebece birbirine yakın olanlar, birbirinin makamlarını taklid edebilirler. Muvakkaten insanları iğfal ederler. Fakat daimî iğfal edemezler. Çünki ehl-i dikkat nazarında alâküllihal etvar ve ahvali içindeki tasannuatlar ve tekellüfatlar sahtekârlığını gösterecek. Hilesi devam etmeyecek. Eğer, sahtekârlıkla taklide çalışan; ötekinden gayet uzaksa, meselâ âdi bir adam, İbn-i Sina gibi bir dâhîyi ilimde taklid etmek istese ve bir çoban bir padişahın vaziyetini takınsa elbette hiç kimseyi aldatamayacak. Belki kendi maskara olacak. Herbir hali bağıracak ki: Bu sahtekârdır. İşte, hâşâ yüzbin defa hâşâ!.. Kur'an, beşer kelâmı farzedildiği vakit: Nasıl bir yıldız böceği bin sene tekellüfsüz hakikî bir yıldız olarak rasad ehline görünsün.. hem bir sinek bir sene tamamen tavus suretini tasannu'suz, temaşa ehline göstersin.. hem sahtekâr, âmi bir nefer; namdar, âlî bir müşirin tavrını takınsın, makamında otursun, çok zaman öyle kalsın, hilesini ihsas etmesin.. hem müfteri, yalancı itikadsız bir adam; müddet-i ömründe daima en sadık, en emin, en mu'tekid bir zâtın keyfiyetini ve vaziyetini en müdakkik nazarlara karşı telaşsız göstersin, dâhîlerin nazarında tasannuu saklansın!.. Bu ise yüz derece muhaldir. Ona hiçbir zîakıl mümkün diyemez. Öyle de farzetmek dahi, bedihî bir muhali vaki' farzetmek gibi bir hezeyandır.

  Aynen öyle de: Kur'anı kelâm-ı beşer farzetmek; lâzım gelir ki: Âlem-i İslâm'ın semasında bilmüşahede pek parlak ve daima envâr-ı hakaikı neşreden bir yıldız-ı hakikat, belki bir şems-i kemalât telakki edilen "Kitab-i Mübin"in mahiyeti; hâşâ bir yıldız böceği hükmünde tasannu'cu bir beşerin hurafatlı bir düzmesi olsun ve en yakınında olanlar ve dikkatle ona bakanlar farkında bulunmasın ve onu daima âlî ve menba-ı hakaik bir yıldız bilsin. Bu ise, yüz derece muhal olmakla beraber, sen ey şeytan yüz derece şeytaniyette ileri gitsen, buna imkân verdiremezsin! Bozulmamış hiçbir aklı kandıramazsın! Yalnız manen pek uzaktan baktırmakla aldatıyorsun. Yıldızı, yıldız böceği gibi küçük gösteriyorsun.

  Sâlisen: Hem Kur'anı beşer kelâmı farzetmek, lâzımgelir ki; âsârıyla, tesiratıyla, netaiciyle âlem-i insaniyetin bilmüşahede en ruhlu ve hayat-feşan, en hakikatlı ve saadet-resan, en cem'iyetli ve mu'cizbeyan, âlî meziyetleriyle yaldızlı bir Furkan'ın gizli hakikatı; hâşâ muavenetsiz, ilimsiz birtek insanın sahtekâr, âdi fikrinin tasniatı olsun ve yakından onu temaşa eden ve merakla dikkat eden büyük zekâlar, ulvî dehalar ondan hiçbir zaman hiçbir cihette sahtekârlık ve tasannu eseri görmesin! Daima ciddiyeti, samimiyeti, ihlası bulsun! Bu ise, yüz derece muhal olmakla beraber, bütün ahvaliyle, akvaliyle, harekâtıyla bütün hayatında emaneti, imanı, emniyeti, ihlası, ciddiyeti, istikameti gösteren ve ders veren ve sıddıkînleri yetiştiren en yüksek, en parlak, en âlî haslet telakki edilen ve kabul edilen bir zâtı; en emniyetsiz, en ihlassız, en itikadsız farzetmekle, muzaaf bir muhali vaki' görmek gibi şeytanı dahi utandıracak bir hezeyan-ı küfrîdir. Çünki şu mes'elenin ortası yoktur. Zira farz-ı muhal olarak Kur'an Kelâmullah olmazsa, arştan zemine düşer gibi sukut eder. Ortada kalmaz. Mecma-i hakaik iken, menba-ı hurafat olur. Ve o hârika fermanı gösteren Zât, -hâşâ sümme hâşâ- eğer Resulullah olmazsa; a'lâ-yı illiyyînden esfel-i safilîne sukut etmek ve menba-ı kemalât derecesinden maden-i desais makamına düşmek lâzımgelir. Ortada kalmaz. Zira Allah namına iftira eden, yalan söyleyen en edna bir dereceye düşer. Bir sineği, daimî bir surette tavus görmek ve tavusun büyük evsafını onda her vakit müşahede etmek ne kadar muhal ise, şu mes'ele de öyle muhaldir. Fıtraten akılsız, sarhoş bir divane lâzım ki, buna ihtimal versin.

  Râbian: Hem Kur'anı kelâm-ı beşer farzetmek lâzımgelir ki; nev'-i benî-Âdemin en büyük ve muhteşem ordusu olan ümmet-i Muhammediyenin (A.S.M.) mukaddes kumandanı olan Kur'an, bilmüşahede kuvvetli kanunlarıyla, esaslı düsturlarıyla, nafiz emirleriyle o pek büyük orduyu, iki cihanı fethedecek bir derecede bir intizam verdiği ve bir inzibat altına aldığı ve maddî-manevî teçhiz ettiği ve umum o efradın derecatına göre akıllarını talim ve kalblerini terbiye ve ruhlarını teshir ve vicdanlarını tathir ve aza ve cevarihlerini istimal ve istihdam ettiği halde; (hâşâ, yüzbin defa hâşâ) kuvvetsiz, kıymetsiz, asılsız bir düzme farzedip yüz derece muhali kabul etmek lâzım gelmekle beraber.. müddet-i hayatında ciddî harekâtıyla Hakk'ın kanunlarını benî-Âdeme ders veren ve samimî ef'aliyle hakikatın düsturlarını beşere talim eden ve hâlis ve makul akvaliyle istikametin ve saadetin usûllerini gösteren ve tesis eden ve bütün tarihçe-i hayatının şehadetiyle Allah'ın azabından çok havf eden ve herkesten ziyade Allah'ı bilen ve bildiren ve nev'-i beşerin beşten birisine ve küre-i arzın yarısına bin üçyüzelli sene kemal-i haşmet ile kumandanlık eden ve cihanı velveleye veren ve şöhretşiar şuunatıyla nev'-i beşerin belki kâinatın elhak medar-ı fahri olan bir Zâtı; -hâşâ, yüzbin defa hâşâ- sahtekâr, Allah'tan korkmaz ve bilmez ve haysiyetini tanımaz, insaniyetin âdi derecesinde farzetmekle yüz derece muhali birden irtikâb etmek lâzım gelir. Çünki şu mes'elenin ortası yoktur. Zira farz-ı muhal olarak Kur'an Kelâmullah olmazsa; arştan düşse, ortada kalamaz. Belki yerde yalancı birinin malı olduğunu kabul etmek lâzımgelir. Bu ise ey şeytan! Yüz derece sen katmerli bir şeytan olsan, bozulmamış hiçbir aklı kandıramazsın ve çürümemiş hiçbir kalbi ikna edemezsin.

  Şeytan döndü, dedi: Nasıl kandıramam? Ekser insanlara ve insanın meşhur âkıllerine Kur'anı ve Muhammed'i inkâr ettirdim.

  Elcevab: Evvelâ, gayet uzak mesafeden bakılsa, en büyük şey, en küçük şey gibi görünebilir. Bir yıldız, bir mum kadar denilebilir.

  Sâniyen: Hem tebaî, sathî bir nazarla bakılsa, gayet muhal bir şey, mümkün görünebilir. Bir zaman bir ihtiyar adam Ramazan hilâlini görmek için semaya bakmış. Gözüne bir beyaz kıl inmiş. O kılı Ay zannetmiş. Ay'ı gördüm demiş. İşte muhaldir ki; hilâl, o beyaz kıl olsun. Fakat kasden ve bizzât Ay'a baktığı ve o saçı tebaî ve dolayısıyla ve ikinci derecede göründüğü için o muhali mümkün telakki etmiş.

  Sâlisen: Hem kabul etmemek başkadır, inkâr etmek başkadır. Adem-i kabul bir lâkaydlıktır, bir göz kapamaktır ve cahilane bir hükümsüzlüktür. Bu surette çok muhal şeyler onun içinde gizlenebilir. Onun aklı onlarla uğraşmaz. Amma inkâr ise; o adem-i kabul değil, belki o kabul-ü ademdir. Bir hükümdür. Onun aklı hareket etmeye mecburdur. O halde senin gibi bir şeytan onun aklını elinden alır, sonra inkârı ona yutturur. Hem ey şeytan! Bâtılı hak ve muhali mümkün gösteren gaflet ve dalalet ve safsata ve inad ve mugalata ve mükâbere ve iğfal ve görenek gibi şeytanî desiselerle çok muhalatı intaç eden inkâr ve küfrü, o bedbaht insan suretindeki hayvanlara yutturmuşsun!

  Râbian: Hem Kur'anı, kelâm-ı beşer farzetmek, lâzımgelir ki: Âlem-i insaniyetin semavatında yıldızlar gibi parlayan asfiyalara, sıddıkînlere, aktablara bilmüşahede rehberlik eden ve bilbedahe mütemadiyen hakk u hakkaniyeti, sıdk u sadakati, emn ü emaneti umum tabakat-ı ehl-i kemale talim eden ve erkân-ı imaniyenin hakaikıyla ve erkân-ı İslâmiyenin desatiriyle iki cihanın saadetini temin eden ve bu icraatının şehadetiyle bizzarure hak ve hâlis ve safi hakikat ve gayet doğru ve pek ciddî olmak lâzım gelen bir kitabı; kendi evsafının ve tesiratının ve envârının zıddıyla muttasıf tasavvur edip, -hâşâ sümme hâşâ- bir sahtekârın tasniat ve iftiralarının mecmuası nazarıyla bakmak; sofestaîleri ve şeytanları dahi utandıracak ve titretecek şeni' bir hezeyan-ı küfrî olmakla beraber; izhar ettiği din ve şeriat-ı İslâmiyenin şehadetiyle ve müddet-i hayatında gösterdiği bilittifak fevkalâde takvasının ve hâlis ve safi ubudiyetinin delaletiyle ve bilittifak kendinde görünen ahlâk-ı hasenenin iktizasıyla ve yetiştirdiği bütün ehl-i hakikatın ve sahib-i kemalâtın tasdikiyle en mu'tekid, en metin, en emin, en sadık bir Zâtı, -hâşâ sümme hâşâ, yüzbin kerre hâşâ- itikadsız, en emniyetsiz, Allah'tan korkmaz bir vaziyette farzetmek; muhalatın en çirkin ve menfur bir suretini ve dalaletin en zulümlü ve zulümatlı bir tarzını irtikâb etmek lâzımgelir.

  Elhasıl: Ondokuzuncu Mektub'un Onsekizinci İşaretinde denildiği gibi; nasıl kulaklı ami tabakası i'caz-ı Kur'an fehminde demiş: Kur'an, bütün dinlediğim ve dünyada mevcud kitablara kıyas edilse, hiçbirisine benzemiyor ve onların derecesinde değildir. Öyle ise ya Kur'an umumunun altındadır veya umumunun fevkinde bir derecesi vardır. Umumun altındaki şık ise, muhal olmakla beraber, hiçbir düşman hattâ şeytan dahi diyemez ve kabul etmez. Öyle ise Kur'an, umum kitabların fevkindedir. Öyle ise mu'cizedir.

  Aynen öyle de, biz de ilm-i usûl ve fenn-i mantıkça sebr ü taksim denilen en kat'î bir hüccetle deriz: Ey şeytan ve ey şeytanın şakirdleri! Kur'an, ya arş-ı a'zamdan, ism-i a'zamdan gelmiş bir kelâmullahtır veyahut -hâşâ sümme hâşâ, yüzbin kerre hâşâ- yerde sahtekâr ve Allah'tan korkmaz ve Allah'ı bilmez, itikadsız bir beşerin düzmesidir. Bu ise ey şeytan, sâbık hüccetlere karşı bunu sen diyemedin ve diyemezsin ve diyemiyeceksin. Öyle ise bizzarure ve bilâşübhe Kur'an, Hâlık-ı Kâinat'ın kelâmıdır. Çünki ortası yoktur ve muhaldir ve olamaz. Nasılki kat'î bir surette isbat ettik. Sen de gördün ve dinledin.

  Hem Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm, ya Resulullahtır ve bütün Resullerin ekmeli ve bütün mahlukatın efdalidir veyahut -hâşâ yüzbin defa hâşâ- Allah'a iftira ettiği ve Allah'ı bilmediği ve azabına inanmadığı için itikadsız, esfel-i safilîne sukut etmiş bir beşer farzetmek {(Haşiye): Kur'an-ı Hakîm, kâfirlerin küfriyatlarını ve galiz tabiratlarını ibtal etmek için zikrettiğine istinaden, ehl-i dalaletin fikr-i küfrîlerinin bütün bütün muhaliyetini ve bütün bütün çürüklüğünü göstermek için şu tabiratı farz-ı muhal suretinde titreyerek kullanmağa mecbur oldum.} lâzımgelir ki: Bu ise ey İblis, ne sen ve ne de güvendiğin Avrupa feylesofları ve Asya münafıkları bunu diyemezsiniz ve diyememişsiniz ve diyemeyeceksiniz ve dememişsiniz ve demeyeceksiniz. Çünki bu şıkkı dinleyecek ve kabul edecek dünyada yoktur. Onun içindir ki, güvendiğin o feylesofların en müfsidleri ve o Asya münafıklarının en vicdansızları dahi diyorlar ki: "Muhammed-i Arabî (A.S.M.) çok akıllı idi. Çok güzel ahlâklı idi." Madem şu mes'ele iki şıkka münhasırdır ve madem ikinci şık muhaldir ve hiçbir kimse buna sahib çıkmıyor ve madem kat'î hüccetlerle isbat ettik ki, ortası yoktur. Elbette bizzarure senin ve hizb-üş şeytanın rağmına olarak bilbedahe ve bihakkalyakîn, Muhammed-i Arabî Aleyhissalâtü Vesselâm Resulullahtır ve bütün Resullerin ekmelidir, bütün mahlukatın efdalidir.

  عَلَيْهِ الصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ بِعَدَدِ الْمَلَكِ وَاْلاِنْسِ وَالْجَانِّ
  Sözler ( 190 )


 6. 20.Haziran.2012, 19:13
  3
  İLİMCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Bu soruların hepsine cevap verilir. Fakat, temelleri çürümüş ve hatta çökmüş bir binanın odalarını süslemek veya kökleri çürümüş bir ağacın dallarını budamak gibi olur. Yani, önce bu gibi kimselerin köklerini ve temellerini sağlamlaştırmak, yani Allah'ın varlığını ve birliğini izah ve ıspat etmek gerekiyor. Bu sebeple yukarıdaki sorularda en ehemmiyetli ve en temel mesele olan "Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?" sorusuna cevap vermek şimdilik yeterlidir. Daha sonra diğer soruları cevaplarız inşaallah.

  Öncelikle, bu şahsa şunu söylerdim:Bir saray, yüzer kapalı kapıları var. Bir tek kapı açılmasıyla, o saraya girilebilir, öteki kapılar da açılır. Eğer bütün kapılar açık olsa, bir iki tanesi kapansa, o saraya girilemeyeceği söylenemez.

  İşte iman hakikatleri o saraydır. Herbir delil, bir anahtardır, isbat ediyor, kapıyı açıyor. Bir tek kapının kapalı kalmasıyla o hakaik-i imaniyeden vazgeçilmez ve inkâr edilemez. Şeytan ise, bazı esbaba binaen, ya gaflet veya cehalet vasıtasıyla kapalı kalmış olan bir kapıyı gösterir; isbat edici bütün delilleri nazardan iskat ediyor. "İşte, bu saraya girilmez, belki saray değildir, içinde birşey yoktur." der kandırır.

  Kur'anın bir insan kelamı olamayacağının bazı delilleri çoktur. Bunu izah etmek için binlerce sayfa gerekiyor. Fakat, benim Risale-i Nurdan çok beğendiğim bir yeri sizinle paylaşmak istedim. Bu aktaracağım yer, hadsiz delillerden sadece bir delildir. İnşaallah diğer kesin ve şüphesiz delilleri yazarız.

  Şeytan döndü, yine dedi ki:

  -Kur'anın mesaili gibi çok zâtlar o çeşit mes'eleleri din namına söylüyorlar. Onun için bir beşer, din namına böyle bir şey yapmak mümkün değil mi?


  Cevaben Kur'anın nuruyla dedim ki:

  ....Bir insanın kendi başına böyle yapması ve muvaffak olması hiçbir cihetle mümkün değildir. Belki, yüz derece muhaldir (imkansızdır). Çünki birbirine yakın zâtlar birbirini taklid edebilirler. Bir cinsten olanlar, birbirinin suretine girebilirler. Mertebece birbirine yakın olanlar, birbirinin makamlarını taklid edebilirler. Muvakkaten insanları iğfal ederler. Fakat daimî iğfal edemezler. Çünki ehl-i dikkat nazarında alâküllihal etvar ve ahvali içindeki tasannuatlar ve tekellüfatlar sahtekârlığını gösterecek. Hilesi devam etmeyecek. Eğer, sahtekârlıkla taklide çalışan; ötekinden gayet uzaksa, meselâ âdi bir adam, İbn-i Sina gibi bir dâhîyi ilimde taklid etmek istese ve bir çoban bir padişahın vaziyetini takınsa elbette hiç kimseyi aldatamayacak. Belki kendi maskara olacak. Herbir hali bağıracak ki: Bu sahtekârdır. İşte, hâşâ yüzbin defa hâşâ!.. Kur'an, beşer kelâmı farzedildiği vakit: Nasıl bir yıldız böceği bin sene tekellüfsüz hakikî bir yıldız olarak rasad ehline görünsün.. hem bir sinek bir sene tamamen tavus suretini tasannu'suz, temaşa ehline göstersin.. hem sahtekâr, âmi bir nefer; namdar, âlî bir müşirin tavrını takınsın, makamında otursun, çok zaman öyle kalsın, hilesini ihsas etmesin.. hem müfteri, yalancı itikadsız bir adam; müddet-i ömründe daima en sadık, en emin, en mu'tekid bir zâtın keyfiyetini ve vaziyetini en müdakkik nazarlara karşı telaşsız göstersin, dâhîlerin nazarında tasannuu saklansın!.. Bu ise yüz derece muhaldir. Ona hiçbir zîakıl mümkün diyemez. Öyle de farzetmek dahi, bedihî bir muhali vaki' farzetmek gibi bir hezeyandır.

  Aynen öyle de: Kur'anı kelâm-ı beşer farzetmek; lâzım gelir ki: Âlem-i İslâm'ın semasında bilmüşahede pek parlak ve daima envâr-ı hakaikı neşreden bir yıldız-ı hakikat, belki bir şems-i kemalât telakki edilen "Kitab-i Mübin"in mahiyeti; hâşâ bir yıldız böceği hükmünde tasannu'cu bir beşerin hurafatlı bir düzmesi olsun ve en yakınında olanlar ve dikkatle ona bakanlar farkında bulunmasın ve onu daima âlî ve menba-ı hakaik bir yıldız bilsin. Bu ise, yüz derece muhal olmakla beraber, sen ey şeytan yüz derece şeytaniyette ileri gitsen, buna imkân verdiremezsin! Bozulmamış hiçbir aklı kandıramazsın! Yalnız manen pek uzaktan baktırmakla aldatıyorsun. Yıldızı, yıldız böceği gibi küçük gösteriyorsun.

  Sâlisen: Hem Kur'anı beşer kelâmı farzetmek, lâzımgelir ki; âsârıyla, tesiratıyla, netaiciyle âlem-i insaniyetin bilmüşahede en ruhlu ve hayat-feşan, en hakikatlı ve saadet-resan, en cem'iyetli ve mu'cizbeyan, âlî meziyetleriyle yaldızlı bir Furkan'ın gizli hakikatı; hâşâ muavenetsiz, ilimsiz birtek insanın sahtekâr, âdi fikrinin tasniatı olsun ve yakından onu temaşa eden ve merakla dikkat eden büyük zekâlar, ulvî dehalar ondan hiçbir zaman hiçbir cihette sahtekârlık ve tasannu eseri görmesin! Daima ciddiyeti, samimiyeti, ihlası bulsun! Bu ise, yüz derece muhal olmakla beraber, bütün ahvaliyle, akvaliyle, harekâtıyla bütün hayatında emaneti, imanı, emniyeti, ihlası, ciddiyeti, istikameti gösteren ve ders veren ve sıddıkînleri yetiştiren en yüksek, en parlak, en âlî haslet telakki edilen ve kabul edilen bir zâtı; en emniyetsiz, en ihlassız, en itikadsız farzetmekle, muzaaf bir muhali vaki' görmek gibi şeytanı dahi utandıracak bir hezeyan-ı küfrîdir. Çünki şu mes'elenin ortası yoktur. Zira farz-ı muhal olarak Kur'an Kelâmullah olmazsa, arştan zemine düşer gibi sukut eder. Ortada kalmaz. Mecma-i hakaik iken, menba-ı hurafat olur. Ve o hârika fermanı gösteren Zât, -hâşâ sümme hâşâ- eğer Resulullah olmazsa; a'lâ-yı illiyyînden esfel-i safilîne sukut etmek ve menba-ı kemalât derecesinden maden-i desais makamına düşmek lâzımgelir. Ortada kalmaz. Zira Allah namına iftira eden, yalan söyleyen en edna bir dereceye düşer. Bir sineği, daimî bir surette tavus görmek ve tavusun büyük evsafını onda her vakit müşahede etmek ne kadar muhal ise, şu mes'ele de öyle muhaldir. Fıtraten akılsız, sarhoş bir divane lâzım ki, buna ihtimal versin.

  Râbian: Hem Kur'anı kelâm-ı beşer farzetmek lâzımgelir ki; nev'-i benî-Âdemin en büyük ve muhteşem ordusu olan ümmet-i Muhammediyenin (A.S.M.) mukaddes kumandanı olan Kur'an, bilmüşahede kuvvetli kanunlarıyla, esaslı düsturlarıyla, nafiz emirleriyle o pek büyük orduyu, iki cihanı fethedecek bir derecede bir intizam verdiği ve bir inzibat altına aldığı ve maddî-manevî teçhiz ettiği ve umum o efradın derecatına göre akıllarını talim ve kalblerini terbiye ve ruhlarını teshir ve vicdanlarını tathir ve aza ve cevarihlerini istimal ve istihdam ettiği halde; (hâşâ, yüzbin defa hâşâ) kuvvetsiz, kıymetsiz, asılsız bir düzme farzedip yüz derece muhali kabul etmek lâzım gelmekle beraber.. müddet-i hayatında ciddî harekâtıyla Hakk'ın kanunlarını benî-Âdeme ders veren ve samimî ef'aliyle hakikatın düsturlarını beşere talim eden ve hâlis ve makul akvaliyle istikametin ve saadetin usûllerini gösteren ve tesis eden ve bütün tarihçe-i hayatının şehadetiyle Allah'ın azabından çok havf eden ve herkesten ziyade Allah'ı bilen ve bildiren ve nev'-i beşerin beşten birisine ve küre-i arzın yarısına bin üçyüzelli sene kemal-i haşmet ile kumandanlık eden ve cihanı velveleye veren ve şöhretşiar şuunatıyla nev'-i beşerin belki kâinatın elhak medar-ı fahri olan bir Zâtı; -hâşâ, yüzbin defa hâşâ- sahtekâr, Allah'tan korkmaz ve bilmez ve haysiyetini tanımaz, insaniyetin âdi derecesinde farzetmekle yüz derece muhali birden irtikâb etmek lâzım gelir. Çünki şu mes'elenin ortası yoktur. Zira farz-ı muhal olarak Kur'an Kelâmullah olmazsa; arştan düşse, ortada kalamaz. Belki yerde yalancı birinin malı olduğunu kabul etmek lâzımgelir. Bu ise ey şeytan! Yüz derece sen katmerli bir şeytan olsan, bozulmamış hiçbir aklı kandıramazsın ve çürümemiş hiçbir kalbi ikna edemezsin.

  Şeytan döndü, dedi: Nasıl kandıramam? Ekser insanlara ve insanın meşhur âkıllerine Kur'anı ve Muhammed'i inkâr ettirdim.

  Elcevab: Evvelâ, gayet uzak mesafeden bakılsa, en büyük şey, en küçük şey gibi görünebilir. Bir yıldız, bir mum kadar denilebilir.

  Sâniyen: Hem tebaî, sathî bir nazarla bakılsa, gayet muhal bir şey, mümkün görünebilir. Bir zaman bir ihtiyar adam Ramazan hilâlini görmek için semaya bakmış. Gözüne bir beyaz kıl inmiş. O kılı Ay zannetmiş. Ay'ı gördüm demiş. İşte muhaldir ki; hilâl, o beyaz kıl olsun. Fakat kasden ve bizzât Ay'a baktığı ve o saçı tebaî ve dolayısıyla ve ikinci derecede göründüğü için o muhali mümkün telakki etmiş.

  Sâlisen: Hem kabul etmemek başkadır, inkâr etmek başkadır. Adem-i kabul bir lâkaydlıktır, bir göz kapamaktır ve cahilane bir hükümsüzlüktür. Bu surette çok muhal şeyler onun içinde gizlenebilir. Onun aklı onlarla uğraşmaz. Amma inkâr ise; o adem-i kabul değil, belki o kabul-ü ademdir. Bir hükümdür. Onun aklı hareket etmeye mecburdur. O halde senin gibi bir şeytan onun aklını elinden alır, sonra inkârı ona yutturur. Hem ey şeytan! Bâtılı hak ve muhali mümkün gösteren gaflet ve dalalet ve safsata ve inad ve mugalata ve mükâbere ve iğfal ve görenek gibi şeytanî desiselerle çok muhalatı intaç eden inkâr ve küfrü, o bedbaht insan suretindeki hayvanlara yutturmuşsun!

  Râbian: Hem Kur'anı, kelâm-ı beşer farzetmek, lâzımgelir ki: Âlem-i insaniyetin semavatında yıldızlar gibi parlayan asfiyalara, sıddıkînlere, aktablara bilmüşahede rehberlik eden ve bilbedahe mütemadiyen hakk u hakkaniyeti, sıdk u sadakati, emn ü emaneti umum tabakat-ı ehl-i kemale talim eden ve erkân-ı imaniyenin hakaikıyla ve erkân-ı İslâmiyenin desatiriyle iki cihanın saadetini temin eden ve bu icraatının şehadetiyle bizzarure hak ve hâlis ve safi hakikat ve gayet doğru ve pek ciddî olmak lâzım gelen bir kitabı; kendi evsafının ve tesiratının ve envârının zıddıyla muttasıf tasavvur edip, -hâşâ sümme hâşâ- bir sahtekârın tasniat ve iftiralarının mecmuası nazarıyla bakmak; sofestaîleri ve şeytanları dahi utandıracak ve titretecek şeni' bir hezeyan-ı küfrî olmakla beraber; izhar ettiği din ve şeriat-ı İslâmiyenin şehadetiyle ve müddet-i hayatında gösterdiği bilittifak fevkalâde takvasının ve hâlis ve safi ubudiyetinin delaletiyle ve bilittifak kendinde görünen ahlâk-ı hasenenin iktizasıyla ve yetiştirdiği bütün ehl-i hakikatın ve sahib-i kemalâtın tasdikiyle en mu'tekid, en metin, en emin, en sadık bir Zâtı, -hâşâ sümme hâşâ, yüzbin kerre hâşâ- itikadsız, en emniyetsiz, Allah'tan korkmaz bir vaziyette farzetmek; muhalatın en çirkin ve menfur bir suretini ve dalaletin en zulümlü ve zulümatlı bir tarzını irtikâb etmek lâzımgelir.

  Elhasıl: Ondokuzuncu Mektub'un Onsekizinci İşaretinde denildiği gibi; nasıl kulaklı ami tabakası i'caz-ı Kur'an fehminde demiş: Kur'an, bütün dinlediğim ve dünyada mevcud kitablara kıyas edilse, hiçbirisine benzemiyor ve onların derecesinde değildir. Öyle ise ya Kur'an umumunun altındadır veya umumunun fevkinde bir derecesi vardır. Umumun altındaki şık ise, muhal olmakla beraber, hiçbir düşman hattâ şeytan dahi diyemez ve kabul etmez. Öyle ise Kur'an, umum kitabların fevkindedir. Öyle ise mu'cizedir.

  Aynen öyle de, biz de ilm-i usûl ve fenn-i mantıkça sebr ü taksim denilen en kat'î bir hüccetle deriz: Ey şeytan ve ey şeytanın şakirdleri! Kur'an, ya arş-ı a'zamdan, ism-i a'zamdan gelmiş bir kelâmullahtır veyahut -hâşâ sümme hâşâ, yüzbin kerre hâşâ- yerde sahtekâr ve Allah'tan korkmaz ve Allah'ı bilmez, itikadsız bir beşerin düzmesidir. Bu ise ey şeytan, sâbık hüccetlere karşı bunu sen diyemedin ve diyemezsin ve diyemiyeceksin. Öyle ise bizzarure ve bilâşübhe Kur'an, Hâlık-ı Kâinat'ın kelâmıdır. Çünki ortası yoktur ve muhaldir ve olamaz. Nasılki kat'î bir surette isbat ettik. Sen de gördün ve dinledin.

  Hem Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm, ya Resulullahtır ve bütün Resullerin ekmeli ve bütün mahlukatın efdalidir veyahut -hâşâ yüzbin defa hâşâ- Allah'a iftira ettiği ve Allah'ı bilmediği ve azabına inanmadığı için itikadsız, esfel-i safilîne sukut etmiş bir beşer farzetmek {(Haşiye): Kur'an-ı Hakîm, kâfirlerin küfriyatlarını ve galiz tabiratlarını ibtal etmek için zikrettiğine istinaden, ehl-i dalaletin fikr-i küfrîlerinin bütün bütün muhaliyetini ve bütün bütün çürüklüğünü göstermek için şu tabiratı farz-ı muhal suretinde titreyerek kullanmağa mecbur oldum.} lâzımgelir ki: Bu ise ey İblis, ne sen ve ne de güvendiğin Avrupa feylesofları ve Asya münafıkları bunu diyemezsiniz ve diyememişsiniz ve diyemeyeceksiniz ve dememişsiniz ve demeyeceksiniz. Çünki bu şıkkı dinleyecek ve kabul edecek dünyada yoktur. Onun içindir ki, güvendiğin o feylesofların en müfsidleri ve o Asya münafıklarının en vicdansızları dahi diyorlar ki: "Muhammed-i Arabî (A.S.M.) çok akıllı idi. Çok güzel ahlâklı idi." Madem şu mes'ele iki şıkka münhasırdır ve madem ikinci şık muhaldir ve hiçbir kimse buna sahib çıkmıyor ve madem kat'î hüccetlerle isbat ettik ki, ortası yoktur. Elbette bizzarure senin ve hizb-üş şeytanın rağmına olarak bilbedahe ve bihakkalyakîn, Muhammed-i Arabî Aleyhissalâtü Vesselâm Resulullahtır ve bütün Resullerin ekmelidir, bütün mahlukatın efdalidir.

  عَلَيْهِ الصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ بِعَدَدِ الْمَلَكِ وَاْلاِنْسِ وَالْجَانِّ
  Sözler ( 190 )

 7. 20.Haziran.2012, 19:24
  4
  burcealtug
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2012
  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 980
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  CeyhuN_ Nickli Üyeden Alıntı
  Ateist bir arkadaşımın 8 sorusu var. Bunları cevaplarsak Müslüman olacakmış . Ancak ben cevaplayamıyorum çoğunu. Lütfen kısa ve öz cevap yazalım.

  Alıntı
  1-)Kuran ilk çıktığı anda kitaplaştırmak için neden 33 yıl beklendi?

  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  4-)Allah kuranda neden kendi üzerine yemin ediyor.Örnek ''Yer ve göklerin rabbine and olsun ki''.
  5-)Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?
  6-)Hz.Muhammed ile Hz.Aişe evlenirken Aişenin yaşı 6 olduğunu iddia edenler var bu doğru mu?Doğru değilse kaynak nedir?
  7-)Kur'anda Nisa suresinde ''Kadını dövdüğünde,erkeğe sebebi sorulmaz'' gibi bir ayet geçiyor.Nedeni nedir?
  8-)Kur'anda tutsak bulunan köle kadınları tecavüz etmek caizdir deniliyor.Bu doğru mu?

  kardeşim hakikaten bence sen ilminin seni ileri götüremeyeceği soruları bırak. O arkadaşınlada arana mesafe koy yoksa senide etkileyebilir ki yaşın müsait.

  Kuranı kerimin 33 yıl sonra kitaplaştırlmamıştır ki. Benim bildiğim HZ EBUBEKİR R.A zamanında toplatılıp kitap haline getirtilmiştir. O arkadaşın çok mu araştırmışda biliyor.
  ALLAHÜTELA kuranda kendi üzerinede bir çok yerde yemin ediyor. Çünkü ondan daha kudretli hiçbir şey yok üzerine yemin edebileceği.
  Kuranın başkası tarafından yazılmadığının delili peygamberimizin okuma yazma bilmemesidir. Bu bilebile yapılmıştır ki bu tür soruların ortaya şeytan tarafından çıkartılacağı için.
  hZ AYŞE R.A PEYGEMBERİMİZden küçüktü ama asla çocuk değildi. Ne o şimdide subyancı yakıştırmasına iftiraya mı hazırlık yapılıyor?
  Kadın eğer iffetini muhafaza etmez eşinin namusuna zarar verecek olursa zina yaparsa denmekte.Kadınlarınızı dövmenizde sakınca yoktur.
  Son sorun çok saçma .Ben bunun doğpruluğuna inanmıyorum böyle bişeyde okumadım.

  2 ve 3 sorularınızı hocalarımız en güzelşekilde cevaplayacaklardır. Benim bilgim bu ölçüde. Ama tekrarlıyorum o kişiden uzak dur. Onu hidayete ermesi için ancak dua edebilirsin. Birde bildik ilmi geniş biri ile tanıştırabilirsin


 8. 20.Haziran.2012, 19:24
  4
  Kıdemli Üye
  CeyhuN_ Nickli Üyeden Alıntı
  Ateist bir arkadaşımın 8 sorusu var. Bunları cevaplarsak Müslüman olacakmış . Ancak ben cevaplayamıyorum çoğunu. Lütfen kısa ve öz cevap yazalım.

  Alıntı
  1-)Kuran ilk çıktığı anda kitaplaştırmak için neden 33 yıl beklendi?

  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  4-)Allah kuranda neden kendi üzerine yemin ediyor.Örnek ''Yer ve göklerin rabbine and olsun ki''.
  5-)Kuran'ın başkası tarafından yazılmadığının delilleri nelerdir?
  6-)Hz.Muhammed ile Hz.Aişe evlenirken Aişenin yaşı 6 olduğunu iddia edenler var bu doğru mu?Doğru değilse kaynak nedir?
  7-)Kur'anda Nisa suresinde ''Kadını dövdüğünde,erkeğe sebebi sorulmaz'' gibi bir ayet geçiyor.Nedeni nedir?
  8-)Kur'anda tutsak bulunan köle kadınları tecavüz etmek caizdir deniliyor.Bu doğru mu?

  kardeşim hakikaten bence sen ilminin seni ileri götüremeyeceği soruları bırak. O arkadaşınlada arana mesafe koy yoksa senide etkileyebilir ki yaşın müsait.

  Kuranı kerimin 33 yıl sonra kitaplaştırlmamıştır ki. Benim bildiğim HZ EBUBEKİR R.A zamanında toplatılıp kitap haline getirtilmiştir. O arkadaşın çok mu araştırmışda biliyor.
  ALLAHÜTELA kuranda kendi üzerinede bir çok yerde yemin ediyor. Çünkü ondan daha kudretli hiçbir şey yok üzerine yemin edebileceği.
  Kuranın başkası tarafından yazılmadığının delili peygamberimizin okuma yazma bilmemesidir. Bu bilebile yapılmıştır ki bu tür soruların ortaya şeytan tarafından çıkartılacağı için.
  hZ AYŞE R.A PEYGEMBERİMİZden küçüktü ama asla çocuk değildi. Ne o şimdide subyancı yakıştırmasına iftiraya mı hazırlık yapılıyor?
  Kadın eğer iffetini muhafaza etmez eşinin namusuna zarar verecek olursa zina yaparsa denmekte.Kadınlarınızı dövmenizde sakınca yoktur.
  Son sorun çok saçma .Ben bunun doğpruluğuna inanmıyorum böyle bişeyde okumadım.

  2 ve 3 sorularınızı hocalarımız en güzelşekilde cevaplayacaklardır. Benim bilgim bu ölçüde. Ama tekrarlıyorum o kişiden uzak dur. Onu hidayete ermesi için ancak dua edebilirsin. Birde bildik ilmi geniş biri ile tanıştırabilirsin

 9. 20.Haziran.2012, 19:44
  5
  CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Nisan.2012
  Üye No: 95401
  Mesaj Sayısı: 180
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 20

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Arkadaşım derken lafın gelişi söyledim, üye olduğum başka bir forum sitesinde Londak isimli bir üye. Benim kide ADIGA. Yani yanlış anlaşılmasın Elhamdülillah Müslümanım. Mesajlarınız için teşekkürler.


 10. 20.Haziran.2012, 19:44
  5
  CeyhuN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Arkadaşım derken lafın gelişi söyledim, üye olduğum başka bir forum sitesinde Londak isimli bir üye. Benim kide ADIGA. Yani yanlış anlaşılmasın Elhamdülillah Müslümanım. Mesajlarınız için teşekkürler.

 11. 20.Haziran.2012, 19:46
  6
  CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Nisan.2012
  Üye No: 95401
  Mesaj Sayısı: 180
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 20

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Ve eksik bilgi verdim sanırım. Dil alışkanlığı. Yaşadığım yerde çok ateist varda. Bu çocuk 16 yaşında Müslümanken dinden çıkmış. Allaha inanıyormuş ancak kur'an ve bazı hadisler ona anlamsız geliyormuş. Banada bu soruları sordu.


 12. 20.Haziran.2012, 19:46
  6
  CeyhuN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Ve eksik bilgi verdim sanırım. Dil alışkanlığı. Yaşadığım yerde çok ateist varda. Bu çocuk 16 yaşında Müslümanken dinden çıkmış. Allaha inanıyormuş ancak kur'an ve bazı hadisler ona anlamsız geliyormuş. Banada bu soruları sordu.

 13. 20.Haziran.2012, 19:49
  7
  burcealtug
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2012
  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 980
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  bence sen o tür sitelere girme.


 14. 20.Haziran.2012, 19:49
  7
  Kıdemli Üye
  bence sen o tür sitelere girme.

 15. 20.Haziran.2012, 19:57
  8
  CeyhuN_
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 02.Nisan.2012
  Üye No: 95401
  Mesaj Sayısı: 180
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 20

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Yok sitede birşey genel Paylaşım sitesi 800.000 üye içinde 799.999 kişi Müslüman bir o dinden çıkmış.. Çok akıllı bir arkadaş, Allah'a inanıyor ama kafasını karıştırmışlar. Onu kurtarmaya çabalıyorum.


 16. 20.Haziran.2012, 19:57
  8
  CeyhuN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Yok sitede birşey genel Paylaşım sitesi 800.000 üye içinde 799.999 kişi Müslüman bir o dinden çıkmış.. Çok akıllı bir arkadaş, Allah'a inanıyor ama kafasını karıştırmışlar. Onu kurtarmaya çabalıyorum.

 17. 20.Haziran.2012, 20:00
  9
  burcealtug
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2012
  Üye No: 94504
  Mesaj Sayısı: 980
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: ALLAHÜTELANIN ARŞININ ALTINDA HERHANGİBİR YER

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  o zaman o arkadaşını bu siteye davet et. Belki burda onu kurtarmayı başarabilirler. İlim öğrenmek güzel şey. Gelsin öğrensin sorularını kendi sorsun.
  ALLAH yardımcımız olsun


 18. 20.Haziran.2012, 20:00
  9
  Kıdemli Üye
  o zaman o arkadaşını bu siteye davet et. Belki burda onu kurtarmayı başarabilirler. İlim öğrenmek güzel şey. Gelsin öğrensin sorularını kendi sorsun.
  ALLAH yardımcımız olsun

 19. 20.Haziran.2012, 20:10
  10
  @mir
  âb ü kil

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 12.Ağustos.2009
  Üye No: 49589
  Mesaj Sayısı: 3,354
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 36
  Yaş: 43
  Bulunduğu yer: Dârü'l-İmtihân

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Alıntı
  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  2. soru Kur'an indiğinde Arapça'nın yazılı kuralları yoktu
  konuşma dilinin kuralları ise Türkçe'den çok çok farklıdır

  mesela bir kişi kendisinden yerine göre "ben" "biz" ve "o" diye bahsedebilir
  yine kısaltma amacı ile hazf tabir edilen bir kural vardır ki
  cümledeki dinleyenin varlığını anlayacağı bazı kelimler çıkarılabilir
  bu ayette de "de ki:"..." şeklindeki ibare çıkarılmış
  zira söylenmesine gerek yok
  dinleyen herkse bu ayetin başında
  bir "de ki: ..." ibaresinin olduğunu anlıyor

  3. soru
  aynı surenin 50. ayetine bakılması cevab için yeterlidir


 20. 20.Haziran.2012, 20:10
  10
  âb ü kil
  Alıntı
  2-)Zariyat suresi 50.ayetinde başkası tarafından mı yazılmış?Allah tarafından denildiği için..
  3-)Ahzap suresi 51-52.ayetlerde akraba evliliğine Allah karşı çıkmıyor.Akraba evliliğinin zararları doğuracağını bilmiyor muydu?
  2. soru Kur'an indiğinde Arapça'nın yazılı kuralları yoktu
  konuşma dilinin kuralları ise Türkçe'den çok çok farklıdır

  mesela bir kişi kendisinden yerine göre "ben" "biz" ve "o" diye bahsedebilir
  yine kısaltma amacı ile hazf tabir edilen bir kural vardır ki
  cümledeki dinleyenin varlığını anlayacağı bazı kelimler çıkarılabilir
  bu ayette de "de ki:"..." şeklindeki ibare çıkarılmış
  zira söylenmesine gerek yok
  dinleyen herkse bu ayetin başında
  bir "de ki: ..." ibaresinin olduğunu anlıyor

  3. soru
  aynı surenin 50. ayetine bakılması cevab için yeterlidir

 21. 20.Haziran.2012, 20:28
  11
  İLİMCİK
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Haziran.2012
  Üye No: 96623
  Mesaj Sayısı: 415
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: ateist birinin 8 Soruna cevap verir misiniz?

  Alıntı
  Allaha inanıyormuş ancak kur'an ve bazı hadisler ona anlamsız geliyormuş Banada bu soruları sordu

  Ceyhun kardeşim, madem Allaha inandığını söylüyor...Kendisine şu soruyu sorar mısın: Madem bu kainatı ve seni yaratana inanıyorsun. Seni yaratan ve bu dünyaya gönderen yaratıcı niçin kendini sana tanıtmıyor ve niçin seni dünyaya göndermesinin hikmet ve gayelerini sana bildirmiyor ve ne için bu kainatı ve seni yaratmasındaki maksat ve gayeleri sana söylemiyor?

  Lütfen bu soruyu kendisine sorabilir misiniz.


 22. 20.Haziran.2012, 20:28
  11
  İLİMCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Alıntı
  Allaha inanıyormuş ancak kur'an ve bazı hadisler ona anlamsız geliyormuş Banada bu soruları sordu

  Ceyhun kardeşim, madem Allaha inandığını söylüyor...Kendisine şu soruyu sorar mısın: Madem bu kainatı ve seni yaratana inanıyorsun. Seni yaratan ve bu dünyaya gönderen yaratıcı niçin kendini sana tanıtmıyor ve niçin seni dünyaya göndermesinin hikmet ve gayelerini sana bildirmiyor ve ne için bu kainatı ve seni yaratmasındaki maksat ve gayeleri sana söylemiyor?

  Lütfen bu soruyu kendisine sorabilir misiniz.
+ Yorum Gönder