+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allahın üzerine doğru olmayan birşey için yemin etmek ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Allahın üzerine doğru olmayan birşey için yemin etmek ?

  Reklam
 2. mslmn
  Hak din İslam'dır...

  Cevap: Allahın üzerine doğru olmayan birşey için yemin etmek ?


  Reklam


  konu şöyle tam akşam namazına camiye gidicektik babamla.ama tartışmıştık bende sinirlendim gelmicem dedim babam niye dedi dedim abdestim kaçtı gelmiyorum oda Allah 'ın üzerine yemin etsene dedi bende yemin ettim dinden mi çıkarır bu hareket?

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Allahın üzerine doğru olmayan birşey için yemin etmek dinden çıkarır mı?
  Yalan yere yemin etmenin cezası nedir?

  Yalan yere yemin, vakıaya aykırı olan bir şeyin doğruluğuna yemin etmek.

  Yalan yere yemin eden kişi, Allah'ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O'nun mukaddes adını istismar etmekte, O'na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber (asm), büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6).
  "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır." (Nahl,16/94)
  âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah'a tövbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahını ancak Allah affedebilir.
  Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tövbe ile kurtuluş olmaz.
  Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur.
  Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişigüzel, lüzumsuz yere Allah'ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir.
  Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. Bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse, yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed'e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed'e ödemiş olduğu borcu kasdederek, "borcumu ödedim" diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur.

  (Akif KÖTEN, Şamil İslam Ans.)

 4. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  ne yapcam bilemiyorum ya belki yeminim doğrudur diyorum çünkü abdest alırken ayağımı musluğa kaldırınca sanki bir damla idrar çıktı gibi hissettim.öylede yemin ettim diyorum ya idrar çıktıysa doğrudur çıkmadısya yalan yere yemin ettiysem. ???

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  kefaret gerekir yalan yere yemine ama dinden çıkarmaz.kefaret şudur, 10 kişiyi doyurmak yada giydirmek.buna fırsat bulamayan 3 gün oruç tutar.

+ Yorum Gönder
allahın üzerine yemin etmek,  allahin uzerine yemin etmek