+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eski eşimle tekrar nasıl evlenebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. samsunlu77
  Üye
  Reklam

  Eski eşimle tekrar nasıl evlenebilirim?

  Reklam
 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Eski eşimle tekrar nasıl evlenebilirim?


  Reklam


  Kardeş;
  Eski eşinizle tekrar evlenebilmeniz için eşinizin başka biriyle evlenip boşanma şartı vardır.
  Aksi takdirde evliliğininz caiz olmaz..!

  Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz..

  Kur'an'da "Boşama iki defadır. Bundan sonrası ya iyilikle tutmak ya da güzellikle salıvermektir. (...) Eğer tekrar (üçüncü defa) boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe onunla evlenmesi kendisine helal olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa ve her ikisi de Allah'ın sınırlarını muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerinde sakınca yoktur. Bunlar Allah'ın sınırlardır. Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar." buyurulmaktadır (Bakara 2/229,230).

  Üç talakla boşanan eşlerin tekrar evlenebilmeleri için boşanan kadının başka biriyle evlenmesi ve bu evliliğin hilesiz, muvazaasız, sahih bir şekilde ve evlilik amacına uygun olarak yapılması ve zifafın gerçekleşmesi gerekir. Hz. Peygamber, ikinci eşiyle zifaf olmadan birinci eşiyle evlenmesinin helal olmadığını belirtmiştir (Buhârî, Talâk, 4; Ebû Dâvûd, Talâk, 49).
  İlk eş ile evlenmeyi helal kılmak için yapılan ve hülle adı verilen hileli evlilik, İslâm ilkelerine, kadının hakkını ve itibarını korumak amacıyla boşamanın üç ile sınırlandırılmasına ters düşmektedir. Bu yüzden Hz. Peygamber, hülle yapan ve yaptıran erkeği Allâh'ın lânetine uğramış kişiler olarak ilan etmiştir (Ebû Dâvûd, Nikah, 15; İbn Mâce, Nikah, 33; İbn Mâce, Nikah, 33).

  Ashab-ı kiram da hüllenin helal olmadığını belirtmiştir. İslâm mezhepleri, hülle şartıyla yapılan evliliğin haram olduğunu kabul etmişler; Hanefîlerden İmam Ebû Yusuf ve Muhammed ile İmam Şafiî bu nikahın ilk koca ile evlenmeyi helal kılmayacağını, İmam Malik ve Ahmed ibn Hanbel de, hülle şartıyla yapılan evliliğin fasit olduğunu söylemişlerdir.
  Ancak, üç talak ile eşinden ayrılan kadın, hilesiz, muvazaasız, sahih bir şekilde ve evlilik amacına uygun olarak başka bir eşle evlenir ve ölüm veya geçimsizlik nedeniyle ayrılık meydana gelirse, ilk eşle evlenmesi helal olur.
  Buna göre, gerçekten hülle niyetiyle olmadan 70 yaşında da olsa gerçek bir evlilik olursa, eşinin ölmesi ya da boşanmaları halinde eski eşine dönebilir.

  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  Evet eşinle tekrar evlenebilmek için eşinin bir başkasıyla evlenip boşanacak ve iddet zamanı bittikten sonra evlenebilirsiin

 4. Misafir
  Eşimle başka bir kadından dolayı 1 yıl ı geçti ayrı yaşıyoruz ama ben hala onu çok seviyorum ve 1 tane oqlumuz bile tanımıyor bizi hiç arayıp sormadı napabilirim ya birleşmek istiyorm ilk mahkemede bosamadim onu bir fikri olan varmı?

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Aile büyüklerini araya sokun ortayı bulsunlar en güzel yol budur bir de dua edin ve hacet namazı kılın

+ Yorum Gönder
Boşandığım eşimle tekrar evlenebilir miyim,  eski esimle nasil barisirim