Konusunu Oylayın.: Müzik Dinlemek Günah Mıdır? Kesin Hükmü Nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Müzik Dinlemek Günah Mıdır? Kesin Hükmü Nedir?
 1. 13.Haziran.2012, 20:36
  1
  Zekeriya White
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 13.Haziran.2012
  Üye No: 96544
  Mesaj Sayısı: 1
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Müzik Dinlemek Günah Mıdır? Kesin Hükmü Nedir?


  Müzik Dinlemek Günah Mıdır? Kesin Hükmü Nedir? Mumsema Birtakım cemaatlerin müritlerinden müzik dinlemenin günah oldugu konusunda telkinler aldım. Bu konuda kesin hüküm nedir? Bu konu hakkında bilgilendirmenizi istiyorum. Yani sorum şu müzik dinlemenin günah olduguyla ilgili bir bulgu var mı elimizde?


 2. 13.Haziran.2012, 20:36
  1  Birtakım cemaatlerin müritlerinden müzik dinlemenin günah oldugu konusunda telkinler aldım. Bu konuda kesin hüküm nedir? Bu konu hakkında bilgilendirmenizi istiyorum. Yani sorum şu müzik dinlemenin günah olduguyla ilgili bir bulgu var mı elimizde?

 3. 13.Haziran.2012, 22:13
  2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Temmuz.2011
  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 33
  Bulunduğu yer: Gaziantep

  Cevap: Müzik Dinlemek Günah Mıdır?
  Müzik, İslâm bilginleri tarafından çokça tartışılan ve hakkında lehte ve aleyhte çok şey söylenen konular arasında yer alır. Müziğin lehinde ve aleyhinde öne sürülen gerekçeler birlikte düşünüldüğünde müziğin mutlak olarak yasaklanmadığı, aksine mubah bırakıldığı sonucuna ulaşılır. Ancak, diğer mubahlar gibi müziğin de haramın işlenmesine vesile yapılmasına karşı çıkılmıştır.Bu itibarla içinde isyan, küfür veya İslâm'ın hoş karşılamadığı sözler bulunan yahut cinsel tahrik, müstehcenlik gibi dinimizce hoş görülmeyen şeylere yol açan müziğin söylenmesi ve dinlenilmesi kesinlikle uygun değildir. Bununla birlikte müzik konusunu gerek önceki devirlerde gerekse zamanımızda bir tercih ve takvâ meselesi olarak değerlendirenler de buluna gelmiştir. Bunların saygıyla karşılanması gerektiği gibi, müzik dinlemeyi bir eğlence unsuru olarak görenlerin de hoş karşılanması gerekir.
  Sakarya il müftülüğü 4. 13.Haziran.2012, 22:13
  2
  Devamlı Üye  Müzik, İslâm bilginleri tarafından çokça tartışılan ve hakkında lehte ve aleyhte çok şey söylenen konular arasında yer alır. Müziğin lehinde ve aleyhinde öne sürülen gerekçeler birlikte düşünüldüğünde müziğin mutlak olarak yasaklanmadığı, aksine mubah bırakıldığı sonucuna ulaşılır. Ancak, diğer mubahlar gibi müziğin de haramın işlenmesine vesile yapılmasına karşı çıkılmıştır.Bu itibarla içinde isyan, küfür veya İslâm'ın hoş karşılamadığı sözler bulunan yahut cinsel tahrik, müstehcenlik gibi dinimizce hoş görülmeyen şeylere yol açan müziğin söylenmesi ve dinlenilmesi kesinlikle uygun değildir. Bununla birlikte müzik konusunu gerek önceki devirlerde gerekse zamanımızda bir tercih ve takvâ meselesi olarak değerlendirenler de buluna gelmiştir. Bunların saygıyla karşılanması gerektiği gibi, müzik dinlemeyi bir eğlence unsuru olarak görenlerin de hoş karşılanması gerekir.
  Sakarya il müftülüğü

+ Yorum Gönder