+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tahiyyata ilk oturuşta hanefide tahiyyat okumak vacip değil mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Tahiyyata ilk oturuşta hanefide tahiyyat okumak vacip değil mi?

  Reklam

  Tahiyyata ilk oturuşta hanefide tahiyyat okumak vacip değil mi? Mumsema Ka'de-i ûlâ; kelime anlamıyla ilk oturuş demek olup, iki rekatten fazla namazların ikinci rekatinde tahiyyata oturmaya denir. Ka'de-i ûlâ, namazın vaciplerindendir. Unutularak terk edilmesi halinde sehiv secdesi yapılması gerekir. Bu oturuşta Tahiyyât duasını okumak sünnettir. Tahiyyatı okuduktan sonra beklemeden üçüncü rekata kalkılması gerekir.

  ilk oturuşta hanefide tahiyyat okumak vacip değilmi.ben mi yanlış öğrendim


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: tahiyyata oturuş


  Reklam


  Hanefi mezhebine göre Namazın Vacibleri

  141- Namazların farzları olduğu gibi, bir kısım vacibleri de vardır. Bu vacibleri yerine getirmekle namazın farzları tamamlanıp noksanları giderilmiş olur. Şöyle ki:
  1) Namaza başlarken yalnız "Allah" ismi ile yetinmeyip büyüklüğü ifade eden "Ekber" sözünü de ilave ederek "Allahü Ekber" demek vacibdir.
  2) Namazlarda "Fatiha" süresini okumak vacibdir. Üç İmama göre ise, bunu okumak farzdır.
  3) Namazlarda farz olan Kur'an okuyuşunun ilk iki rekata bağlı kılınması vacibdir.
  4) İlk iki rekatın her birinde bir defa Fatiha suresi okunup tekrarlanmaması vacibdir.
  5) Fatiha suresini diğer okunacak sure ve ayetlerden önce okumak vacibdir.
  6) Fatiha suresine başka bir sure veya bir sure yerini tutacak kadar ayet ilavesi vacibdir. Şöyle ki: Farz namazların önceki ilk iki rekatlarında Fatiha'dan sonra diğer bir sure veya bir sureye denk bir mikdar ayet okunması vacib olduğu gibi, vitir namazı ile nafile namazların her rekatında Fatiha ve Fatiha'dan sonra bir sure veya ona denk bir ayet okunması da vacibdir.
  (Fatihaya başka bir sure veya ayetin eklenmesi üç İmama göre sünnettir.)
  7) Yalnız başına namaz kılan kimse, sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ile ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli olarak okuması vacibdir.
  8) Cemaatla kılınan namazlardan sabah, cuma, bayram, teravih, vitir namazlarının her rekatında; akşam ve yatsı namazlarının ilk iki rekatlarında aşikare Kur'an okumak, öğle ile ikindi namazlarının bütün rekatlarında, akşam namazının üçüncü ve yatsının son iki rekatlarında gizli olarak kıraat yapmak vacibdir.
  9) Vitir namazında kunut (dua) okumak ve kunut tekbiri almak vacibdir. Bu İmam Azam'a göredir. İki imama (İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e) göre ise, bunlar sünnettir.
  10) Kazaya kalan bir namaz, gündüzün cemaatla kılındığı takdirde, eğer sabah namazı gibi aşikare kıraat yapılması gereken bir namaz ise, yine aşikare kıraet yapılır. Gizli kıraat yapılması gereken bir namaz ise, gizli kıraet yapılır. Tek başına namaz kılan ise, aşikare kıraet yapılması gereken bir namazı kaza ederken dilerse hem aşikare, hem de gizli okuyabilir. Bir rivayete göre de, gündüz kaza edeceği herhangi bir namazda gizli okuması vacibdir; gizli veya aşikare okuma serbestisi yoktur.
  11) Secde yaparken yalnız alınla yetinmeyip alınla beraber burnu da yere koymak vacibdir.
  12) Üç ve dört rekatlı namazlarda birinci oturuş vacibdir.
  13) Namazların her oturuşunda teşehhüdde bulunmak (Tahiyyatı okumak) vacibdir.
  14) Namaz içinde okunan secde ayetinden dolayı tilavet secdesinde bulunmak vacibdir.
  15) İki bayram namazının üçer ziyade tekbirleri vacibdir. Bu namazların birinci rekatlarındaki rükû ve secde tekbirleri sünnettir. İkinci rekatlarının rükû tekbirleri ise, vacib olan ziyade tekbirlere yakın olduğu için o da vacibdir.
  16) Namazların farzlarında sıraya riayet edilmesi, iki farz arasına, farz olmayan bir şeyin girmesine meydan verilmemesi vacibdir. Farz olan kıyamdan (ayakta duruşdan) sonra rükûa gidilmesi, rükûdan sonra da secdeye varılması gibi...
  17) Vaciblerin her birini de yerinde yapmak ve sonraya bırakmamak vacibdir. Kur'an okuduktan sonra bir zaman bekleyip sehven düşünceye dalmak ve sonra rükûa varmak gibi.
  18) Namazların sonunda selam vermek. Önce sağ tarafa, sonra sol tarafa yüz çevirerek "Esselâm" demek vacibdir. "Esselâmu aleyküm ve Rahmetullah" (*) denilmesinin vacib olduğu açık olarak belirtilmemiştir.
  Bir görüşe göre, sol tarafa selam verilmesi sünnettir. Namazdan çıkılması ise, bütün imamlara göre yalnız bir selam ile olur, bununla namaz biter. Bu selamı vermiş olana, artık uyulmaz. Meşhur olan görüş budur.
  (*) Selamet ve Allah'ın rahmeti üzerinize olsun.


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  ama sitede şöyle yazıyor.

  Ka'de-i ûlâ; kelime anlamıyla ilk oturuş demek olup, iki rekatten fazla namazların ikinci rekatinde tahiyyata oturmaya denir. Ka'de-i ûlâ, namazın vaciplerindendir. Unutularak terk edilmesi halinde sehiv secdesi yapılması gerekir. Bu oturuşta Tahiyyât duasını okumak SÜNNETTİR. Tahiyyatı okuduktan sonra beklemeden üçüncü rekata kalkılması gerekir.

  ilk oturuşta tahiyyat okumak vacip değilmi.


 4. islamyolu
  Emekli
  ilk oturuşta tahiyyat okumak vacip değilmi.
  Vaciptir kardeş.

  Namazların her oturuşunda Teşehhüdde bulunmak ; yani '' Ettehiyatü 'yü okumak.
  birinci ve ikinci teşehhüdün hepsini veya bir kısmını terketmekle sehic secdesi lazım gelir. Birinci teşehhüdü okuduktan sonra hiç fasıla vermeden üçüncü rekata kalkmakta Vaciptir.

  Şayet yanılarak Allahümme salli ala Muhammed denilecek miktarda uzatırsa sehiv secdesi yapması gerekir. çünkü teşehhüdü uzatmakla, Farz olan kıyam (üçüncü rekata kalkış) tehir edilmiş olur.

  Kaynak Cübbeli Ahmet Hoca - Namaz İlmihali - Sayfa: 87

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı islamyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Vaciptir kardeş.

  Namazların her oturuşunda Teşehhüdde bulunmak ; yani '' Ettehiyatü 'yü okumak.
  birinci ve ikinci teşehhüdün hepsini veya bir kısmını terketmekle sehic secdesi lazım gelir. Birinci teşehhüdü okuduktan sonra hiç fasıla vermeden üçüncü rekata kalkmakta Vaciptir.

  Şayet yanılarak Allahümme salli ala Muhammed denilecek miktarda uzatırsa sehiv secdesi yapması gerekir. çünkü teşehhüdü uzatmakla, Farz olan kıyam (üçüncü rekata kalkış) tehir edilmiş olur.

  Kaynak Cübbeli Ahmet Hoca - Namaz İlmihali - Sayfa: 87

  benim bildiğimde 1.ve 2.oturuştada tahiyyat okumak hanefide vacip.ama yukarıda yazdığımda diyanetin sitesinde alıntı.orda sünnet yazıyor.her halde bu konuda mezhep için genel bir görüş yok.o yüzden böyle değişik hükümler yazıyor

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Tahiyyat duasını okumak:

  Hanefi mezhebine göre;
  hem ilk oturuşta hem de son oturuşta vaciptir.

  Şafii mezhebine göre;
  ilk oturuşta sünnet, son oturuşta farzdır.

  Maliki mezhebine göre;
  hem ilk oturuşta hem de son oturuşta sünnettir.

  Hanbeli mezhebine göre;
  ilk oturuşta vacip, son oturuşta farzdır.

  (bk. AKYÜZ Vecdi, Doç.Dr, Mukayeseli İbadetler İlmihali,
  c.I, s.160, İz Yayıncılık, İstanbul-1995)


 7. musab
  Hadis Öğrencisi

 8. emniciba
  Hep Üye
  benim bildiğim tahıyyat okuyacak kadar oturmak öle değilmiydi ?

+ Yorum Gönder
namazda tahiyyat okumak farz mıdır,  tahiyyat okumak vacip mi,  namazda tahiyyat okumak,  namazda tahiyyat yanlış okumak,  namazda ilk oturuş sünnet mi farzmı,  farz namazında ilk tahiyyat farz mı,  tahiyyat ne zaman vacip old