+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ayasofyanın cami yapılması yanlış mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kibrit
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ayasofyanın cami yapılması yanlış mı?

  Reklam

  Ayasofyanın cami yapılması yanlış mı? Mumsema Bir zat bu konuda şu yorumu yaptı; Sultan Mehmet han utanmadan 1000 yıllık kiliseyi cami yapmıştır! Halbuki kudüs fetih olduğunda hz. Ömer kudüse gitmiş, bir patrik ona kiliseyi gezdirirken namaz vakti gelmiş, patrik ona namazını kilisede kılmasını önermiş, Hz. Ömer de, kendisinden sonra geleceklerin kiliseyi cami yapmasından endişe duyduğu için bunu kabul etmemiş???

  Ben bir türlü kabullenemedim bunu? Bu saygısızca bir hareket midir? Ayasofya ile ilgili hadis yok mudur? Fatih Sultan Mehmet han gibi Peygamberin (sav) övdüğü bir zat hiç böyle şey yapar mı? Sizin görüşleriniz nedir konu hakkında?

 2. berkehan
  Emekli

  Cevap: Ayasofyanın cami yapılması yanlış mı?


  Reklam


  Hz. Ömer Kudüs'ü kılıç ile almadı.Yani bir savaş yapılmadı.Kudüs'ün yöneticileri şehri kendi rızlarıyla teslim ettiler.

  Ancak İstanbul savaşarak feth edildi.Her savaşta feth edilen şehirden ganimet alınır ve kilise olan yapıların camiye çevrilmesine de tarihte "kılıç hakkı" denir.Yani bu bir savaş kuralıdır.Saygısızlıkla ilgisi yoktur.

 3. Galus
  Devamlı Üye
  eğer Ayasofya cami olarak çevrildiyse bu Orayı fethedenin tamamen hakkıdır,peki Fatih sultan hanın yaptığı ayıpta Avrupa da bunca cami,bunca medreseler içki,kumar ve alışveriş haline gelen camilerimize ne diyeceğiz buna ne diyeceksiniz... gözlerimle gördüm. Bunu yazan,yada söyleyen kendine bir baksın yada tarihi gözden geçirsin, bakalım kim kimden utanması gerekir. Fatih sultanın yaptıkları herkezce kabul ve hoş görülmüş görülmeyede değer...

 4. @mir
  âb ü kil
  Fatih az bile yapmıştır

  onu övdüğü söylenen hadis hakkında
  http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...-sahih-mi.html

  linkindeki 4 nolu mesajımı okuyunuz

 5. kibrit
  Devamlı Üye
  Başka hocalardan sahihtir diye duymuştur. Birde o kadar Eyüp Sultan hz. leri boşuna gelmemiştir, İstanbul surlarına. Nitekim Sultan Mehmet ulema meclisine sormuş; ulema meclisi de fetih Mehdi as. ın dır. Siz muvaffak olamazsınız demişlerse de içeride bulunan Ak şemseddin hz. leri; Sultanım fetih önce size nasip olacak, ardından Rum (Rusya) işgal edecek, ardından Mehdi tekbirlerle fetih edecektir buyurup, fetihe karar verilmiştir.

  Bu arada herkese teşekkürler. Laf çok ağrıma gidip, malumatım da olmayınca pek iyi savunamamıştım.

+ Yorum Gönder