+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evvabin namazının 4+2 rekat kılnır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fkama
  Üye
  Reklam

  Evvabin namazının 4+2 rekat kılnır mı?

  Reklam

  Evvabin namazının 4+2 rekat kılnır mı? Mumsema evvabin namazının 4 rekatta bir selam verilirmi yoksa 2+2+2 ilemi peygamber efendimizin sünneti 6 rekata ulaşır.
  Abdullah İbni Ömer (r.a) Hazretlerinden rivayet edilmiş olduğu üzere Hazret-i Resulûllah Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Akşamdan sonra konuşmadan altı rekât namaz kılanın elli senelik günahı bağışlanmış olur” bu hadis sahihmidir

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: evvabin namazının 4+2 rekat kılnır mı?


  Reklam


  Evvabin namazın fazileti ile ilgili konular için tıklayın:

  Nafile Namazların önemi ve Fazileti: Evvabin Namazı

  evvabin namazının fazileti

  Evvabin Namazı (hadis ve izahı)

  EVVABÎN NAMAZI
  Evvabîn, tövbe eden, sığınan anlamına gelen evvâb kelimesinin çoğuludur.
  Kur'ân'da beş yerde tekil ve bir yerde de çoğul olarak geçen bu kelime ile peygamberlerin ve sâlih kulların tövbe edip Allâh'a yöneldikleri anlatılır.

  Evvâbîn namazı ise, tövbe eden ve Allâh'a sığınanların namazı demektir.
  Hz. Peygamber'in, akşam namazından sonra altı rekat namaz kıldığı ve bunu tavsiye ettiği rivâyet edilmektedir (İbn Mace, İkâme, 185; Tirmizi, Salat, 202).
  Rasulullah, akşam ile yatsı arasında kılınan bu namazı, Kur'ân'da evvabîn diye nitelendirilen sâlih kulların namazı gibi sayılacağını belirtmek maksadıyla "evvabîn namazı" olarak vasıflandırmaktadır.
  Bunun yanında kuşluk vaktinde kılınan namazın da hadislerde evvabîn namazı olarak vasıflandırıldığı görülmektedir (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 19).
  Altı rekatlı bir namaz olan evvâbîn namazı, altı rekatın sonunda selam verilmek sûretiyle bir defada kılınabileceği gibi, dört veya iki rekatta bir selam da verilebilir.
  Ancak iki rekatta bir selam vermek daha iyidir.
  (Hanefi Mezhebine göre)


+ Yorum Gönder
evvabin namazı fazileti,  evvabin namazının fazileti