+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeyh'den tevbe almak doğru bir işmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İnanc
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şeyh'den tevbe almak doğru bir işmi ?

  Reklam
 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Şeyh'den tevbe almak doğru bir işmi ?


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  buyur kardeş konu hakkında
  eklenen yazıyı okuyabilirsiniz


  -----------------------

  Tarikatta tevbe (el) alma hakkında bilgi verir misiniz? Bazı kimseler bugünkü Allah dostlarının ellerinden tutup Allah'a tövbe ediyorlar. Bu Allah dostlarının vekil tayin edip yanına gelemeyen insanlar için bu vekiller insanların elinden tutup Allah'a tövbe ettiriyorlar. Efendimiz böyle birşey yaparmıydı. kendiside vekil tayin edermiydi. o zamanki insanlar bugünkü gibi efendimizin elinden tutup Allah'a tövbe eder miydi?

  El almak ve vermek hadisesi tarikatlar ile ilgili bir adaptır. Şöyle ki: bir havalide tarikatın bir kolunu temsil eden bir şeyh veya efendi olur. Bu zata intisap edip takip etmek ve ondan ve tarikatın feyizlerinden istifade etmek isteyenler olabilir.

  Bu kişiler, şeyhin elini tutup hem tarikat alma hem de günahlarından tevbe - istiğfar etme ve bir daha günah işlememeye niyet etme anlamında bir manevi bağ teşkil ederler. Bu durumda şeyhin kuvvet ve dirayeti ne kadar sa, kendi müritlerine tasarruf eder. Müritte “beni nezaret ve takip ediyor” diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder.

  Yüz yıllarca hükmünü bu şekilde icra etmiş olan tarikat ve el alma faaliyetleri, insanları Allah’a ulaştırmanın ve Allah’a sevdirmenin müessir bir yolu idiler. Fakat şimdiki zamanlarda bu manada bir efendi ve müritlerine nezaret edecek kapasitede bir şeyh bulmanın biraz zor olacağı kanaatindeyiz. Çünkü, çoğunlukla bu zamanın insanlarına ve bu asrın ruhuna uygun bir hareket tarzı sergilenmemektedir.

  Bu noktadan asrımızın ruhuna uygun bir İslamı yaşama tarzı olarak, ilim ve sohbet üzerine tesis edilmiş ve “birlikten kuvvet doğar” hakikatini ciddi bir şekilde tesis eden, cemaatleri daha müessir görmekteyiz.
  Sorularla İslamiyet


  ---------------------

  Bir yerlerden tövbe almak şart mı? Ben etraftan duyduğum kadarıyla tövbe etmem,
  yani bir yerlerden tövbe almam gerekiyormuş. Konu ile ilgili yardımlarınız rica edeyorum.  İslam'da tövbe etmek için birilerinin aracı olması şart değildir.
  Kendi kendinize de tövbe edebilirsiniz. Ancak bilgili ve kamil bir insanın size rehberlik etmesinin de sakıncası yoktur. Tövbe alma işi bazı tarikatların adab ve usulündendir.

  El almak ve vermek hadisesi tarikatlar ile ilgili bir adaptır. Şöyle ki: Bir havalide tarikatın bir kolunu temsil eden bir şeyh veya efendi olur. Bu zata intisap edip takip etmek ve ondan ve tarikatın feyizlerinden istifade etmek isteyenler olabilir.

  Bu kişiler, şeyhin elini tutup hem tarikat alma hem de günahlarından tövbe istiğfar etme ve bir daha günah işlememeye niyet etme anlamında bir manevi bağ teşkil ederler. Bu durumda şeyhin kuvvet ve dirayeti ne kadarsa, kendi müritlerine tasarruf eder. Mürit de
  "Şeyhim beni nezaret ve takip ediyor."
  diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder.

  Burada tövbe eden kişinin niyeti önemlidir. Tövbe eden şahıs Allah'tan affını istemelidir; aksi takdirde şeyhten beklemesi caiz değildir.

  İslam ile ilgili temel mükellefiyetleri öğrenmek için bir ilmihal alıp okumanızı ve bu bilgileri uygulamanızı tavsiye ederiz.
  Sorularla İslamiyet

 3. İnanc
  Devamlı Üye
  Müritte “beni nezaret ve takip ediyor” diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder
  .
  burada mürid günahı şeyhinden çekindiği utandığı için işlemiyor dikkat ediyor*
  oysa onu şeyhi kurtarmayacak asıl ALLAH'tan utanması lazım

  -------------------
  Şeyhinden çekindiği için günah işlemiyor oysa ALLAH ' ın rızasını kazanmak cennet ile müjdelenmek ALLAH'ın azabından korunmak için günah işlememesi lazım*

  ayrıyetten*

  "Şeyhim beni nezaret ve takip ediyor"
  diye şeyhinden çekindiği için günah işlememeye azami dikkat eder


  seni ALLAH her saniye takip ediyor*
  şeyhin takibine gerek yok*
  günah işlerken ALLAH'tan utanmıyorsunda şeyhindenmi utanıyorsun

 4. berkehan
  Emekli
  Güzel tespitler Allah razı olsun.

 5. Misafir
  Sorum net: Peygamber efendimiz zamanında tövbe için el alma yada verme olayı var mıydı. Peygamber efendimizin böyle bir uygulamasi varmı?

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Peygamber efendimiz zamanında tövbe için el alma yada verme olayı var mıydı. Peygamber efendimizin böyle bir uygulamasi varmı?
  tevbe el verme ya da alma yoktu sadece biat için el verilirdi.

 7. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Yıllardır tarikatler üzerine bir saldırı söz konusu. bakın işi kendi anladığınıza göre hüküm vermeyin. bu olay tıpkı tevessül gibidir. tövbe eden bir kimse bir salih kişiyi vesile ederek Allah'tan afdilemesinin ne sakıncası var?

 8. Misafir
  Şimdi ben gavs sani muridiyim. Ama başka bi tarikattan tovbe aldim bilemedim ne yapacağımı yeni den mi almam gerekiyor?

 9. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Tövbe alma derken şudur aslında Bir salih kişi huzurunda Allah'tan af dilemek bu bir manada Allaha " Senin sevgili kulunuda şahit gösteriyorum beni affet tevbe ettim" demek gibi bişey fakat bazı düz mantığa sahip insanlar bunu eğip büküp işi ilginç yerlere ulaştırıyor.

 10. Misafir
  Fatiha suresi ni oku mealini ayrıca Furkan 31 ayetini okumanı tavsiye ediyorum. Bu güzel kuran ı Kerim herşeyi yazmış. Fani olan bir insanın elini tutup da tövbe olurmu. Bidattir. Aklınızı başınıza alın. En doğrusu kulun kalben pişman olması ve birdaha o günahı yapmamaya gayret etmesidir. Sana tövbe veren kişilere sorun bakalım. İlimleri ne imiş. Ayrıca kısa zamanda Harun gibi nasıl zengin olmuşlar. Kaç şirketleri varmış. Bu soruları bir sorun bakalım o zaman suratlarinin şeklini görün. Dua ile

 11. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Fatiha suresi ni oku mealini ayrıca Furkan 31 ayetini okumanı tavsiye ediyorum. Bu güzel kuran ı Kerim herşeyi yazmış. Fani olan bir insanın elini tutup da tövbe olurmu. Bidattir. Aklınızı başınıza alın. En doğrusu kulun kalben pişman olması ve birdaha o günahı yapmamaya gayret etmesidir. Sana tövbe veren kişilere sorun bakalım. İlimleri ne imiş. Ayrıca kısa zamanda Harun gibi nasıl zengin olmuşlar. Kaç şirketleri varmış. Bu soruları bir sorun bakalım o zaman suratlarinin şeklini görün. Dua ile
  Meal okumakla herşeyi bildiğinizi sanıyorsunuz fakat gram kadar bişey bildiğiniz yok.

  Bidat kelimesinin manasınu öğren ondan sonra burada konuş. Yukarıda detaylıca yazdım neden hala kafan basmıykr anlamıyorum.

+ Yorum Gönder
tövbe almak doğru mu,  şeyhten tövbe almak,  Tövbe almak doğru mudur,  şeyhlerden tövbe almak doğru mu,  tövbe almak caiz mi,  şeyhten tövbe almak caiz mi,  Tovbe almak dogrumudur