+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allahü tela neden bir insanı seçer ve doğru yola iletir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Allahü tela neden bir insanı seçer ve doğru yola iletir?

  Reklam

  Allahü tela neden bir insanı seçer ve doğru yola iletir? Mumsema Gerçekten İbrahim, Hakk’a yönelen, Allah’a itaat eden bir önder idi Allah’a ortak koşanlardan değildi Allah’ın nimetlerine şükrediciydiÇünkü Allah, O’nu seçmiş ve doğru yola iletmişti O’na dünyada güzellik verdik, muhakkak ki O, âhirette de salihlerdendir

  (Nahl/120-123)


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Allahütela neden bir insanı seçer ve doğru yola iletir?


  Reklam


  Allah (cc), insanlar içinde kendini temsil etmek için Peygamberleri seçmiş, diğer tüm insanları ise amel ile yüğkselmeye bırakmıştır.
  Allah dilediğini seçer yükseltir, dilediğinide alçaltır. O her şeyin en iyisini bilendir.

  120. “İbrahim, şüphesiz Allah'a boyun eğen ve O'na yönelen bir önderdi; puta tapanlardan değildi.”

  Muhakkak ki İbrahim Allah’a boyun eğen, Allah’ın emir ve yasaklarına teslim olan, içiyle dışıyla, gecesiyle gündüzüyle, oğluyla karısıyla Allah’a yönelmiş, hep Allah’ı dinleyen, hep Allah’a kulluk eden bir önderdi. Yâni İbrahim Fıtratının gereğini yaşayan, bozulmamış bir kalp, bozulmamış bir yaratılışla Rabbine teslim olmuş bir peygamberdi. O bu haliyle yeryüzünde tek başına bir ümmetti. Kendi başına dimdik ayakta, kendi başına Allah’ın dinini ayağa kaldırmış bir ümmetti.

  O müşriklerden, puta tapanlardan, Allah’a yetki sınırlaması koyanlardan, Allah berisinde hayatta yetkili varlık kabul edenlerden değildi. O aya, güneşe, yıldızlara, putlara, krallarına, siyasîlerine, egemen güçlere tapınan bir kavmin içinde zerre kadar bir şirk yanıl-gısına düşmedi. O asla bir müşrik değildi.
  121. “Rabbinin nîmetlerine şükrederdi; Rabbi de onu seçti ve doğru yola eriştirdi”

  O Allah’ın nîmetlerine şükreden bir müslümandı. Nîmetin sahibini, hayatın sahibini bilen ve tüm nîmetleri, tüm hayatını O Allah’a kullukta kullanan bir müslümandı. Gerçekten hamd eden, şükreden bir özelliğe sahipti O. Zerre kadar Rabbine karşı bir nankörlük ve kâfirlik özelliği yoktu. Onun içindir ki Rabbi de Onu seçti, seçkinlerden kıldı ve Ona hidâyet lütfetti. Dosdoğru yolda yürümesi için Ona yolunu, hidâyetini gösterdi.
  122. “Dünyada ona iyilik verdik, doğrusu o âhirette de iyilerdendi.”

  Ona dünyada hasene verdik. Dünyada en güzel nîmetlere ulaştırdık Onu. Ona peygamberlik verdik ve insanlığın imamı, müslü-manların atası yaptık. Ve âhirette de iyilerden olacaktır İbrahim aley-hisselâm. Âhirette de sâlihlerden olacak, sâlihlerin yurdunda olacak.
  123. “Şimdi ey Muhammed! Sana, “Doğruya yönelen, puta tapanlardan olmayan İbrahim'in dinine uy” diye vahy ettik.”

  Sonra sana vahy ettik. Evet şimdi de İbrahim aleyhisselâm’ ın oğlu İsmail aleyhisselâmın neslinden gelen Rasûlullah efendimize geldi sıra. Ey Muhammed, Biz sana vahy ettik. Sen de; ey peygamberim, İbrahim’in dinine hanif olarak tâbi ol. Hanif olarak, fıtratı salim olarak İbrahim’in yoluna tâbi ol. Tabii aynı emir burada bize de geliyor. Ey müslümanlar, sizler de bozulmamış bir fıtratla, fıtrat-ı selimeyle atanız İbrahim aleyhisselâmın yoluna tâbi olun. O hiçbir zaman şirkin içine düşmedi. Sizler de ey müslümanlar, Onun gibi bir hayatla Onun yoluna tâbi olun. Onun milletinden olun


 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Rabbi ona: "Teslim ol" dediğinde (O "Alemlerin Rabbine teslim oldum" demişti. (Bakara Suresi, 131)

 4. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Yahu ben bu sırıtan smily'yi yazılarıma hiç eklemem bunu nereden çıkıyor hep ?

 5. CeyhuN_
  Devamlı Üye
  ebediyyetyolcusu : ) birleştirilerek yazdığın için çıkıyor

 6. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Sağ ol Ceyhun Kardeşim teşekkür ederim.

+ Yorum Gönder